Domů : Hardwarové podmínky : Definice RISC

RISC

Zkratka „Reduced Instruction Set Computing“ a je vyslovována jako „risk“. Je to pravděpodobně nejrychlejší a nejúčinnější mikroprocesorová technologie, která je dnes k dispozici. Architektura RISC představuje vylepšení architektury CISC (Complex Instruction Set Computing) používané v původních čipech Intel Pentium. V roce 1974 pracoval John Cocke z IBM Research na vytvoření rychlejší verze čipu CISC a přišel s designem, který významně snížil počet instrukcí potřebných pro provádění výpočtů. Nový design byl nejen rychlejší než architektura CISC, ale čipy byly také menší a jejich výroba byla levnější. Čipy Motorola PowerPC (například G4 v počítačích Mac) jsou nejpoužívanějšími čipy založenými na RISC. Společnost Intel pomalu integruje technologii RISC do svých čipů, ale stále jsou většinou založeny na CISC.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici RISC. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená RISC, a je jedním z mnoha hardwarových termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici RISC užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.