Domů : Podmínky softwaru : Definice dialogového okna

Dialogové okno

Jak název napovídá, dialogové okno slouží k zahájení dialogu s uživatelem. Jedná se o okno, které se objeví na obrazovce s možnostmi, které může uživatel vybrat. Po provedení výběru může uživatel obvykle kliknout na „OK“ pro zadání změn nebo „Zrušit“ pro zrušení výběru. Je obvyklé, že u možností nabídky, které na konci obsahují tři tečky, například „Předvolby ...“ nebo „Uložit jako ...“, se po výběru otevře dialogové okno.

Například pokud uživatel vybere v nabídce Možnosti v aplikaci Internet Explorer možnost „Možnosti Internetu ...“, zobrazí se dialogové okno umožňující uživateli vybrat výchozí domovskou stránku, změnit nastavení zabezpečení, vyprázdnit mezipaměť prohlížeče a upravit několik dalších nastavení. Po provedení výběru může uživatel klepnutím na tlačítko „OK“ použít nové nastavení nebo klepnutím na tlačítko „Storno“ změny zrušit. Některé programy Windows mají také možnost „Použít“, která aktivuje výběr bez zavření dialogového okna.

Když uživatel vybere z nabídky Soubor možnost „Otevřít ...“, zobrazí se „dialogové okno Otevřít“, které uživateli umožní procházet soubory na pevném disku a dalších discích. Když je v nabídce Soubor vybráno „Uložit jako ...“, zobrazí se „Zavřít dialogové okno“, které uživateli umožní zadat název souboru a vybrat, kam ho uložit. I když se dialogová okna nemusí zdát příliš vzrušující, poskytují intuitivní způsob komunikace s počítačem a jsou nezbytnou součástí dnešních počítačových rozhraní.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici dialogového okna. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Dialog Box, a je jedním z mnoha softwarových termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici dialogového okna užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.