Domovská stránka > C > Co Je To Led Dioda?

Co je to LED dioda?

LED dioda je založena na optoelektrickém jevu polovodiče (diody) kdy při průchodu elektrickým proudem emituje světlo. Dioda je polovodičová součástka, která propustí elektrický proud pouze jedním směrem. LED vyzařuje z obnaženého PN přechodu, a vede stejnosměrný proud pouze jedním směrem.

Přečtěte si více

Co je to LED světlo?

LED (zkratka z anglického Light-Emitting Diode, česky elektroluminiscenční dioda, též světelná dioda, svítivá dioda, slangově ledka, ojediněle svítivka) je v elektrotechnice označení pro diodu, která emituje světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření, čímž se liší od standardní diody. Můžete se také zeptat, co je v led žárovce? Diodové osvětlení (LED žárovka) je založeno na jevu zvaném elektroluminiscence. Při tomto jevu dochází k přeměně elektrického proudu na světlo. Dioda (elektrotechnická polovodičová součástka) funguje díky polovodičům, které se skládají ze dvou vrstev.

Tak proč svítí led dioda?

LED dioda vyzařuje světlo právě díky P-N přechodu, kterým prochází elektrický proud. Oficiální český název zní elektroluminiscenční dioda. Slangově ji však každý nazývá spíše jako ledka. Jak vypadá LED? Barva světla vyzařovaného LED diodou, tedy jeho vlnová délka, závisí na chemickém složení polovodiče. LED diody jsou vyráběny s různými vlnovými délkami od ultrafialových, přes různé barvy viditelného spektra až po infračervené. Poměrně dlouho trval vývoj modré LED diody.

Jak zapojit LED diody?

LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda - delší, kladná a Katoda - kratší, záporná nožička. !! V paralelním zapojení je na všech prvcích v obvodu "odpory, LED diody" stejné napětí. Jak na LED osvetleni? Zapomeňte na watty, sledujte údaj o světelném toku.

Například LED ekvivalent klasické 60wattové žárovky má hodnotu 806 lumenů, takže pokud chcete přibližně stejnou svítivost, dívejte se po žárovce s podobnou hodnotou – právě ta je ideální pro běžný centrální zdroj světla v místnosti.

Jak svítí LED?

Teplota světla 3000-6000K, 50W, světelný tok 4200 lm, stmívatelné, svítí pod úhlem 160°, napětí 230V AC, třída krytí IP20 - vhodné do interiéru. Může se také zeptat, co to je žárovka? Žárovka je jednoduché zařízení k přeměně elektrické energie na světlo. Funguje na principu zahřívání tenkého, wolframového vodiče elektrickým proudem, který jím protéká. Při vysoké teplotě vlákno žárovky září především v infračervené oblasti, zčásti i ve viditelném světle.

Můžete se také zeptat, co je to halogenová žárovka?

Halogenová žárovka je speciální druh žárovky, u které se dosahuje vyšší teploty vlákna (a tedy vyšší světelné účinnosti a bělejšího světla) a/nebo delší životnosti tím, že se do atmosféry uvnitř baňky přidá sloučenina halového prvku (halogenu, např. bromu nebo jodu).

By Giavani Windish

Co je to Filamentová žárovka? :: Kdo s koho pravidlo?
Užitečné odkazy