Domovská stránka > K > Kdo S Koho Pravidlo?

Kdo s koho pravidlo?

Ve frazeologickém spojení, ve smyslu kdo koho/co porazí, píšeme správně, jakkoliv to vypadá zvláštně, předložku s – kdo s koho. Nejedná se totiž o druhý pád, se kterým se předložka z pojí, ale o pád čtvrtý, který vyžaduje předložku s.

Přečtěte si více

Tak kdo z koho s nebo z?

Předložka „z“ se používá výhradně ve spojení s genitivem – 2. pádem (z koho, z čeho). Tedy kdo z koho. Také, kdo z koho vyhraje? Celkem jednoduše, neboť se jedná o to, kdo vyhraje, kdo ostatní porazí – kdo s koho. Tedy kdo porazí koho (co), což je čtvrtý pád a „s“ je správně.

Co znamená být s to?

Výraz být s to použijeme, pokud chceme o někom říct, koho nebo co dokáže udělat. Vysvětlení významu nám opět může pomoci s určením pádu: být s to jako koho, co moci udělat – tedy 4. pád. Za spojení být s to často následuje infinitiv slovesa, které vyjadřuje, co daná osoba může nebo je schopna udělat. S kým čím?

1. pádnominativKdo? Co?
4. pádakuzativKoho? Co?
5. pádvokativOslovujeme, voláme
6. pádlokálO kom? O čem?
7. pádinstrumentálS kým? S čím?
2 další řádky

A další otázka, koho co?

1. pád (kdo, co?)já (Tento článek jsem psal já.)
3. pád (komu, čemu?)mně, mi (Přinesl mně/mi to.)
4. pád (koho, co?)mě, mne (Potkali mě/mne tam.)
5. pád (oslovujeme, voláme)
6. pád (o kom, o čem?)mně (Povídali si o mně.)
2 další řádky Když to vezmeme v úvahu, kdo s koho kniha? kniha od: Melissa Nathan

Hlavní hrdinka románu žije v poklidném maloměste. O svých třiadvacátých narozeninách se odhodlá ke zcela radikálnímu kroku, chce svůj dosavadní život změnit. Je nucena vypořádat se jak s nečekanými pracovními obtížemi, tak s problémy osobního rázu i se zmatky v milostném životě.

Kdy se píše mne?

pádjak se to píše
2. (koho, čeho)mě [tebe] (knižně mne)
3. (komu, čemu)mně [tobě] (mi)
4. (koho, co)mě [tebe] (knižně mne)
5. (oslovení)já [ty]
3 další řádky Kdy se píše s nebo z? Předpona s/se se píše

Pokud sloveso (s předponou) vyjadřuje směr dohromady, dovnitř, k sobě atd. shledat se, sloučit, svázat, sžírat se, shrabat, spřátelit se; Pokud sloveso (s předponou) vyjadřuje směr shora dolů nebo z povrchu pryč.

Pokud jde o to, kdo s koho 1990?

Obsah filmu Kdo s koho

Televizní komedie o neobvyklém řešení rodinných problémů s výchovou dvou dospívajících dcer. Mít doma dvě živé holčičky, které svými věčnými sourozeneckými šarvátkami brnkají rodičům na nervy, není žádná slast. Maminka (E. Jakoubková) a tatínek (R.

By Henghold

Co je to LED dioda? :: Co je potřeba k programování?
Užitečné odkazy