Jaké jsou příznaky ALS?
Mezi příznaky rané formy ALS patří zvýšená svalová slabost a atrofie (75 % případů), zvláště v rukou a nohách, a postižení řeči, v některých případech polykání, dýchání, křeče nebo ztuhlost postižených svalů. Ztuhlost se může projevovat i v orofaciálním svalstvu např. velmi tichou řečí.
Také, jak člověk dostane als?
„Toto onemocnění často vpadne do života člověka v produktivním věku a odstaví ho od jeho práce, koníčků, obyčejných denních činností, rodiny a blízkých. Úmrtí nastává většinou selháním dechových svalů. Neexistuje žádná prevence. A další otázka, co spouští als? U amyotrofické laterální sklerózy dochází k odumírání motorického neuronu, tedy centrálního i periferního. U centrálního to znamená od mozku přes míchu, u periferního jsou to periferní nervy. Lidovky.cz: Proč začnou buňky odumírat? Je to porucha oxidačních procesů v buňce, kterou v ní vznikají zplodiny.
Jak se zjišťuje ALS?
Diagnózu ALS zjišťujeme na základě klinického průběhu a vyloučení jiných onemocnění s podobným klinickým obrazem. Elektromyografie (EMG), vyšetření nervů a svalů, je stěžejním vyšetřením. Dále se pacient může podrobit CT nebo MRI vyšetření mozku, MRI míchy a laboratornímu vyšetření krve a moči podle klinického obrazu. Může se také zeptat, kdy se objevuje als? Nemoc se nejčastěji objevuje u lidí mezi 55. a 70. rokem života, podle statistik mírně převažují muži. Jak se ale můžete dočíst na těchto stránkách v části věnované příběhům pacientů s ALS, případů, kdy je nemoc odhalena ve velmi mladém věku, také není málo.
Tak jak rychle postupuje als?
Nemoc postupuje u každého pacienta jinou rychlostí
Průměrná délka přežití po stanovení diagnózy je 2 roky až 5 let. Dle epidemiologických údajů 20 % lidí s ALS žije déle než 5 let, 10 % žije více než 10 let a 5 % se dožívá 20 a více let. Co způsobuje ALS? V mnoha případech je ale nejisté, co je způsobuje. Studie ukazují, že na vzniku onemocnění se podílí oxidační stres, špatně sbalené proteiny či defekty v jednotlivých genech. Dochází k postupnému odumírání motoneuronů a následnému oslabení a atrofii svalů.
Koho postihuje ALS?
Tato nervosvalová nemoc, jejímž následkem je celková paralýza svalů, ale zcela zachovalé vědomí, postihuje nejčastěji lidi starší 50 let, ale může přepadnout kohokoli v dospělém věku. O něco častěji se onemocnění ALS objevuje u mužů. Když to vezmeme v úvahu, kolik lidí onemocní als? V Česku je zhruba 800 lidí, kteří trpí ALS. Každoročně je diagnostikováno 200 nových případů. A zhruba stejný počet naopak umírá.
Když to vezmeme v úvahu, na jakou nemoc zemřel gross?
Bývalý český premiér Stanislav Gross zemřel 16. dubna 2015 na následky nemoci jménem amyotrofická laterální skleróza neboli ALS. Stejná nemoc dostihla i slovenského fotbalistu Mariána Čišovského, který jí podlehl po šestiletém boji v neděli 28. června 2020.