Domů : Hardwarové podmínky : Definice Blu-ray

Blu-ray

Blu-ray je formát optického disku, například CD a DVD. Byl vyvinut pro nahrávání a přehrávání videa ve vysokém rozlišení (HD) a pro ukládání velkého množství dat. Zatímco na disk CD se vejde 700 MB dat a na základní disk DVD 4.7 GB dat, na jeden disk Blu-ray se vejde až 25 GB dat. Dokonce i oboustranný dvouvrstvý disk DVD (který není běžný) pojme pouze 17 GB dat. Dvouvrstvé disky Blu-ray budou schopny uložit 50 GB dat. To odpovídá 4 hodinám HDTV.

Disky Blu-ray pojmou více informací než jiná optická média kvůli modrým laserům, které jednotky používají. Laser je ve skutečnosti modrofialový, ale „Blu-ray“ se sjíždí z temnoty o něco jednodušší než „Blu-ray“. Modrofialový laser má kratší vlnovou délku než červené lasery používané pro disky CD a DVD (405 nm ve srovnání s 650 nm). To umožňuje laseru zaměřit se na menší oblast, což umožňuje vtesnat podstatně více dat na disk stejné velikosti jako disk CD nebo DVD. Zastánci formátu Blu-ray tvrdí, že očekávají, že zařízení Blu-ray nahradí videorekordéry (díky bohu) a DVD rekordéry, protože více lidí přechází na HDTV. Podívejte se na nejnovější zprávy Blu-ray Blu-ray.com.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici Blu-ray. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Blu-ray, a je jedním z mnoha hardwarových výrazů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici Blu-ray užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.