Domovská stránka > K > Kde Ziji Indiáni?

Kde ziji Indiáni?

Slova jako Amerika nebo Peru asi nejvíc ze všeho evokují indiány, původní obyvatele Jižní Ameriky. Indiáni obývali celý kontinent, dnes jsou nejvíce zastoupeni v tzv. “indiánských zemích”, jako Peru, Bolívie a Ekvádor. S větším či menším zastoupení indiánů se ale setkáme ve všech zemích.

Přečtěte si více

Také, jak prisla amerika ke svemu jmenu?

Roku 1492 přistál u břehů Ameriky italský mořeplavec Kryštof Kolumbus (Cristóbal Colón). Kdo připlul do Ameriky? Vikingská osada na kanadském Newfoundlandu byla odhalena už v roce 1961, některé legendy rovněž hovoří o kontaktu s americkými domorodci, kolonie však nakonec nepřežila a zásluhy za propojení Evropy a Ameriky si tak připsal až Kolumbus.

V jakém státě USA se mluví jazyky na Dené?

Jazyky na-dené představují velkou rodinu indiánských jazyků Severní Ameriky, především na Aljašce, v západní Kanadě, na severozápadním pobřeží USA a v jižním vnitrozemí USA. Podle toho, co je kečua? Kečuánština, kečujština neboli kečua, španělsky quechua, vlastním jménem runa simi (doslova: „lidská řeč“), je nejrozšířenější indiánský domorodý jazyk v Americe, používaný zejména v Peru a Bolívii (v obou zemích je od roku 1975, respektive 1977, jedním z úředních jazyků), dále pak v přilehlých oblastech Ekvádoru,

Jak mučili Indiáni?

Kruté mučení a kanibalismus

století popsal, jak s nimi zacházeli Illinóové: "Zajatce při příchodu do vesnice čeká kruté přivítání: místní muži jim vytrhají nehty, uřežou prsty nebo uši a zbijí je klacky." Ubožáci byli potom přivázáni ke kůlům a skalpováni. Ani tím jejich utrpení neskončilo.
Na co vymřeli Indiáni? Příčinou úmrtí 90% severoamerických indiánů v průběhu evropské kolonizace byly infekční nemoci, případně vyčerpání a podvýživa (např. během nucených přesunů do rezervací), méně než 10% z nich zemřelo násilnou smrtí v důsledku válek a masakrů.

Jak se malovali Indiáni?

V naprosté většině případů se malovalo na vnitřní, masovou stranu kůže. K malování na kůži indiánky používaly pigmenty (barevné prášky) smísené s pojivem, nejčastěji s kožním klihem, vyrobeným z odřezků kůží, kopyt a šlach. Jak probíhalo osídlování Ameriky? Kolonizace Severní Ameriky probíhala od 16. století až do dob obsazení posledních míst patřících domorodým obyvatelům (indiánům) v 19. století. V kolonizaci Severní Ameriky se angažovali Španělé, Angličané, Francouzi, Nizozemci a v menší míře také Švédové a Rusové.

Jak získaly USA území v 19. století?

USA se rozšiřují na západ válkou (proti Indiánům a Mexiku) nebo koupí. Do roku 1803 obsadily USA území až k řece Mississippi. 1803 – USA koupily od Francie Louisianu (od Napoleona I. za 60 milionů franků – asi 15 milionů dolarů).

By Agace

Odkud a jak přišli do Ameriky předkové indiánů? :: Co to je životopis?
Užitečné odkazy