Co je to mystery keš?
Neznámá keš – anglicky mystery, puzzle nebo unknown cache – je taková keš, kde nejsou zpravidla udány souřadnice a geocacher je musí získat vyřešením nějakého úkolu či hádanky, v jiných keší nebo jinak.
Co to je keš?
Keška je schránka, často plastová, do které její zakladatel umístí předměty na výměnu a logbook, což je kniha, kam se zapisují ti, kteří ji našli. Aby keška byla dohledatelná, musí její zakladatel zveřejnit gps souřadnice na některých ze serveru, který se zabývá geocachingem. Když to vezmeme v úvahu, jak vypadá keš? Jak název napovídá, jedná se o typ casky, na který narazíte nejčastěji. A jak taková keška vypadá? Nejčastěji má podobu malé schránky. Najdete ji přímo na zadaných souřadnicích – není třeba již nic dál počítat či luštit.
Jak vyluštit kešku?
Shrňme si tedy všechny tři základní typy keší ve stručných bodech:
- Tradiční keš – jdeš na souřadnice uvedené v listingu a hledáš tam keš.
- Mystery/other – finální souřadnice musíš vyluštit na základě nějakých indicií.
- Multi – budeš muset navštívit všechny zastávky (stage), aby ses dozvěděl, kde je krabička.
Jak funguje keška?
Při geocachingu skutečně hledáte malé krabičky schované po celém světě, kterým se říká cache, keše nebo kešky. K nalezení potřebujete dvě technické vymoženosti – internet a satelitní navigaci GPS. Na internetu zjistíte, které keše máte nejblíž a líbí se vám. Zobrazíte si souřadnice a ty zadáte do GPS přístroje. Co se dává do kesek? Já do keší dávám CWGčka, ale protože většinou chodím s malými dětmi, jsem moc vděčný těm, co tam dají jakýkoli kinderšrot, figurky, náramky, gumičky atd. Já jsem spokojený, že můžu vyrazit na kešky, oni jsou spokojení, že něco najdou.
Lidé se také ptají, kolik je keš?
Naše republika je ve světě geocachingu opravdovou velmocí. Co do počtu keší se v žebříčku se řadíme mezi deset největších zemí světa. „Aktivních keší je teď u nás asi 62,5 tisíce, některé zanikají, další nové se zakládají. Celkem bylo v České republice vytvořeno asi 113 tisíc keší,“ uvádí Ladislav Urbánek. Kde jsou kešky? Kešky jsou umístěné prakticky všude – v lesích, podél cyklostezek, ve městech i na turistických trasách. Při jejich hledání můžete chodit pěšky, jezdit na kole, na motorce či v autě. V některých případech si můžete i zaplavat nebo využít horolezeckou či potápěčskou výbavu.
Podle toho, co je biltema?
Biltema cache (v Německu též Angel cache) je zjednodušeně označení pro keše umisťované na stromy, na které se však neleze. Odlov takovýchto keší probíhá pomocí teleskopické tyče, pomocí níž kačer danou keš sundá ze stromu a po zápisu ji obdobným způsobem vrátí na své místo.