Jakou barvu má smaragd?
Smaragd je nejcennějším kamenem z odrůdy berylu. Jeho nádherná zelená barva nemá v klenotnickém světě obdoby. Není divu, že smaragd je klasifikován jako jeden z tradiční čtveřice drahých kamenů spolu se safírem, rubínem a diamantem. Intenzita jeho barevnosti spočívá zejména v různém obsahu chromu a vanadu.
Tak co je růženín?
Růženín je průsvitná až průhledná odrůda křemene s růžovou barvou. Obvykle netvoří krystaly (pokud ano, tak jejich délka nepřesahuje 1 cm), vyskytuje se v podobě masivních agregátů. Růžové zbarvení dotváří stopy manganu a mléčný vzhled jehličkovité inkluze rutilu. Co je syntetický smaragd? Přírodní i syntetické smaragdy obsahují často plynové bublinky. Jejich přítomnost nemůže být rozlišovacím znakem. Bublinky přírodních kamenů jsou většinou rovnoměrně rozloženy v celém krystalu, zatím co u syntetických kamenů bývají ve formě souvislých ploch, tzv. praporů, nebo mraků.
Co je citrin?
Citrín je žlutá, zlatožlutá až žlutozelená varianta křemene. Zbarvení také odpovídá název, který je odvozen od slova „citrón“. Původ zabarvení stále nebyl uspokojivě vyřešen. Jak čistit smaragd? Proto je třeba smaragd po každém použití pečlivě čistit vlažnou vodou a nepřepínat jeho síly. Nečistit ultrazvukem nebo parou, nevystavovat jej prudkým výkyvům teplot a nabíjet ho jen krátce na nepřímém slunci. Sodalit zvláště pečlivě čistíme pod proudem vlažné vody, nebo přes noc, nejlépe za úplňku, v panenské půdě.
Jak poznat pravost Mineralu?
Pravý minerál je v ruce studenější než sklo a déle se zahřívá. Nicméně dokáže v sobě udržet teplo déle než sklo a pryskyřice. Pravý minerál nejde zapálit a při zahřání ze sebe nevypouští tak silné výpary jako falešné materiály. Jak poznat pravou Záhnědu? Přírodní záhněda se vyskytuje v různých barvách, od lehce kouřové až po takřka černou odrůdu – morionský křišťál. Dá se říct, že čím tmavší kouřový křišťál (záhněda), tím dražší. Energetické působení záhnědy nás umí spojit s matkou Zemí, uzemnit a cítit se příjemně ve své hmotné podobě.
Jak poznat Ruzenin?
Růženín je drahokamová odrůda křemene zabarvená od jemně růžové až po fialově růžovou. Vyskytuje se skelně lesklý, průsvitný až zcela průhledný a často bývá mléčně zakalený. Působením slunečního svitu barva kamene bledne, a tak není doporučeno růženín vystavovat delšímu přímému slunečnímu záření. Jak se čistí růženín? Růženín je třeba čistit a dobíjet každých 14 dní. Jeho očistu je vhodné provést pod proudem vlažné vody, kdy krystal pod vodou podržíme několik minut. Růženín se v žádném případě nenabíjí na slunci, protože by mohl velmi snadno vyblednout. Dobíjíme ho při měsíčním světle nebo položením na nabitý ametyst nebo krystal.
Tak co znamená zelený krystal?
Dioptas je chemicky zásaditý křemičitan měďnatý. Vyskytuje se nejčastěji v zrnitých agregátech, ale někdy tvoří krátké prizmatické krystaly. Barva bývá zelená, a to buď smaragdově, nebo tyrkysově. Jedná se o průhledný nebo průsvitný minerál se skelným leskem.