Jak se projevuje Otrava jidlem?
Otravu z jídla poznáte podle bolesti břicha, průjem, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení nebo dokonce horečka. JAK POSTUPOVAT? I když se v tu chvíli budete možná cítit na umření, tak vážné to není. Tělo by se mělo se zažívacími problémy samo poprat do několika dnů.
Jak se projevuje otrava CO2?
Opět se váže na červené krevní barvivo - hemoglobin, omezení vazby kyslíku nastává při zvýšené koncentraci co2 v ovzduší > 3-10%, kdy normální koncentrace je 0,04%. Příznaky - cihlově červená barva kůže, bolesti hlavy, zvracení, závratě, poruchy vidění, zrychlený puls, zrychlený dech, často přechod až do bezvědomí. Jaká je první pomoc při otravě oxidem uhelnatým? Musíte se nadechnout na čerstvém vzduchu. Okamžitě zavolejte zdravotní záchrannou služby, která vám po telefonu řekne, co přesně máte v dané situaci dělat. Pokud postižený dýchá, uložte ho do stabilizované polohy. Pokud nedýchá, zahajte umělé dýchání.
CO plyn lehci než vzduch?
Oxid uhelnatý (CO) je bezbarvý, nedráždivý plyn bez zápachu, mírně lehčí než vzduch. Jaký je rozdíl ve složení vdechovaného a vydechovaného vzduchu? Vdechovaný vzduch se skládá z 21 % kyslíku, 79 % dusíku a z 0,04 % oxidu uhličitého. Vydechovaný vzduch se skládá z 15 % kyslíku, 79 % dusíku a z 5 - 6 % oxidu uhličitého. (Složení vydechovaného vzduchu se v průběhu dýchání mění.)
CO nebo CO2?
Oxid uhličitý (CO2) je stejně jako oxid uhelnatý bezbarvý plyn bez chuti a bez zápachu. I když u té chuti to není úplně přesné – při jeho vyšší koncentraci můžete v ústech cítit nakyslou pachuť. Na rozdíl od CO je ale oxid uhličitý těžší než vzduch a klesá tedy k zemi. CO znamená značka CO2? Oxid uhličitý (dříve kysličník uhličitý) je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu; při vyšších koncentracích může mít v ústech slabě nakyslou chuť. Je těžší než vzduch. V pevném skupenství je znám také jako suchý led. Jeho molekula je tvořena jedním atomem uhlíku a dvěma atomy kyslíku.
Tak jak se zkapalňuje plyn?
Používá se např. kaskádní metoda, při níž se teplota postupně snižuje tím, že se ve vakuu vypařuje zkapalněný plyn, čímž se docílí snížení teploty. Při této teplotě se zkapalní plyn, který má nižší kritickou teplotu. Tak byly zkapalněny plyny etylen –103 °C, kyslík –183 °C, dusík –196 °C a vodík –253 °C. Jak se těží plyn? Těžba a úprava zemního plynu
Těžba naftového zemního plynu probíhá pomocí vrtů, které jsou vedeny přímo do pórovitých ložisek. Ložiska se vyznačují ohraničením nepropustnými vrstvami a vodou. Tato ohraničení způsobila nahromadění plynu, a to v průběhu tisíců let.
Jak se dopravuje plyn?
Plyn se od místa těžby do místa spotřeby dopravuje plynovody (povrchovými a podmořskými) a po moři ve zkapalněné formě speciálními tankery. Zkapalnění zemního plynu se pro dopravu speciálními tankery se v těchto případech provádí ještě před plněním do tankerů zchlazením na -161 až -169 °C podle obsahu dusíku.