Jakou úlohu v tom hrají metadata?
Metadata jsou strukturované informace o webu určené pro vyhledávače, respektive pro strojové čtení. V rámci celé interakce běžného uživatele s webem, tvoří metadata jen nepatrnou část obsahu, kterou může vidět, a to téměř výhradně ve vyhledávačích. O to důležitější jsou metadata pro výpočet hodnocení stránky.
Co je to metadata?
Metadata (z řeckého meta- = mezi, za + latinského data = to, co je dáno) jsou data, která poskytují informaci o jiných datech. Příkladem je katalogizační lístek v knihovně, obsahující data o původu a umístění knihy: jsou to data o datech v knize, uložená na katalogizačním lístku. Jak se dělá SEO? Jak tedy na to?
- Proveďte analýzu klíčových slov– pomůže vám pochopit, jakými způsoby lidé hledají vaše produkty.
- Upravte strukturu e-shopu podle toho, co lidé často hledají. Nabídněte jim vhodné cílové stránky = nabídněte jim odpovědi na jejich dotazy.
- Nezaměřujte se na jedno nebo dvě klíčová slova.
Jak psát metadata?
I metadata mají pravidla
- Využívejte klíčová slova a fráze – ve vyhledávání budou vytučněná
- Myslete na rozsah: title do 60 znaků, description maximálně 165 znaků včetně mezer.
- Začněte tím nejdůležitějším sdělením.
- Tvořte texty poutavě, pokládejte otázky (např.
- Nezapomeňte na výzvu ke kliknutí (např.
- Google neošálíte.
Kde najdu metadata?
V případě obrázků je to potom formát souboru PNG. K dispozici jsou i různé čističe metadat. Například Microsoft Office, respektive aplikace v tomto kancelářském balíku obsahují funkci Zkontrolovat metadata. Klikněte na Soubor -> Informace -> Zkontrolovat dokument -> Zkontrolovat metadata. Co je to metainformace? Metainformace jsou dílčí informace, které popisují atributy informačního zdroje. Zdrojem může být kniha, počítačový dokument, obrázek, videosekvence či zvukový záznam. V dalším textu bude tedy primární informace(předmět, kniha, dokument) nazývána zdrojem, metainformace metainformací.
Jak začít se SEO?
Zde je nutné zdůraznit, že samotný obsah je vlastně to nejdůležitější, co v rámci SEO můžete udělat. Nastavení různých klíčových slov, titulků, apod. nikdy nebude mít takový efekt, jako právě obsah webu. Stránky se dělají pro jejich čtenáře – tedy nikoliv pro roboty, které je procházejí a indexují. Můžete se také zeptat, jak se stát seo? Na začátek je vhodné se pustit do Google AdWords či Google Analytics Individual Qualification. Strategickým krokem je pak správný výběr tématu bakalářské nebo diplomové práce (moje bakalářka “SEO audit a obsahová analýza vybraného webu”), což mně v přijímacím procesu velmi pomohlo.
Proč dělat SEO?
Cílem SEO je dostat webové stránky na první příčky v organickém (neplaceném) výsledku vyhledávání na vybraná klíčová slova, která budou přinášet nejvyšší konverzi. SEO (Search Engine Optimization) se nejčastěji překládá do češtiny jako optimalizace webových stránek pro vyhledávače.