Nejste sami, pokud se vám na MacBooku Pro objevuje obávaná modrá obrazovka. Přestože tento problém může být nepříjemný, obvykle existuje několik metod řešení problémů, které jej mohou vyřešit. V tomto příspěvku vás provedeme postupem opravy problému s modrou obrazovkou vašeho MacBooku Pro a nabídneme vám řešení všech souvisejících potíží, včetně změny barvy obrazovky, čištění MacBooku, problémů se spouštěcí obrazovkou a problémů se spouštěním systému. 1. Řešení problému s modrou obrazovkou
– Nejprve proveďte nouzové spuštění počítače. Při zapínání MacBooku Pro podržte stisknutou klávesu Shift, abyste toho dosáhli. Veškeré ovladače nebo software třetích stran, které by mohly způsobovat konflikty, budou v důsledku toho zakázány. Pokud se MacBook Pro úspěšně spustí v nouzovém režimu, můžete jej normálně restartovat a zkontrolovat, zda problém s modrou obrazovkou stále trvá.
– Pokud nouzové spuštění problém nevyřeší, zkuste resetovat paměť NVRAM (Non-Volatile Random Access Memory) a PRAM (Parameter Random Access Memory). Při zapínání MacBooku Pro podržte současně stisknuté klávesy Command, Option, P a R. Podržte je stisknuté. Klávesy držte stisknuté, dokud se podruhé neobjeví zvuk spouštění. Problém s modrou obrazovkou může pomoci vyřešit resetování systémových nastavení uložených v paměti NVRAM a PRAM.
– Pokud problém s modrou obrazovkou přetrvává, může být na vině hardwarová nebo softwarová nekompatibilita. Zkuste MacBook Pro spustit v režimu obnovení současným stisknutím kláves Command + R, abyste zjistili, v čem je problém. Odtud můžete opravit disk nebo znovu nainstalovat systém macOS pomocí nástroje Disk Utility. Pokud žádné z těchto řešení nepomůže, možná by stálo za to obrátit se na podporu společnosti Apple nebo zajít do autorizovaného servisu pro další pomoc. 2. Řešení problémů s nenabootováním MacBooku Pro:
– Pokud se MacBook Pro odmítá vůbec spustit, zkontrolujte na začátku připojení napájení. Zkontrolujte, zda je nabíječka pevně připojena a zda zásuvka přijímá proud. Zkuste MacBook Pro vypnout a poté podržením tlačítka napájení po dobu 10 sekund resetovat řadič správy systému (SMC). Uvolněte tlačítko a zkuste jej znovu zapnout.
– Pokud MacBook Pro stále nelze spustit, zkuste jej připojit k jinému Macu pomocí kabelu Thunderbolt nebo Firewire a zkuste jej spustit v režimu cílového disku. To vám umožní přistupovat k pevnému disku MacBooku Pro, který se nespouští, z právě používaného Macu a zachránit důležitá data.
– Pokud žádná z výše uvedených možností nefunguje, můžete se pokusit opravit nebo přeinstalovat macOS pomocí dříve popsaného režimu obnovení. Pokud to problém nevyřeší, může se jednat o hardwarový problém, proto doporučujeme vyhledat odbornou pomoc.
3. Řešení problémů se spouštěcí obrazovkou počítače Mac:
– Pokud úvodní obrazovka MacBooku Pro zamrzne nebo se zasekne, odpojte všechna externí zařízení nebo periferie. Hardware, který není synchronizovaný nebo je vadný, může občas vést k problémům při spouštění. Restartováním MacBooku Pro zkontrolujte, zda se správně spouští.
– Jak již bylo uvedeno, můžete zkusit resetovat SMC a PRAM, pokud problém se spouštěcí obrazovkou přetrvává. Tyto resety mohou často odstranit problémy se spouštěním způsobené nekompatibilním nastavením systému.
– Dalším krokem při řešení problémů je spuštění počítače v nouzovém režimu a odstranění nedávno nainstalovaného softwaru nebo ovladačů, které mohou způsobovat problémy. Podržení klávesy Shift během spouštění vám to umožní. Čištění modrého MacBooku a odstranění zabarvení obrazovky:
Před čištěním modrého MacBooku jej nejprve vypněte a odpojte všechny připojené kabely. K jemnému otření vnějších povrchů použijte měkký hadřík, který nepouští vlákna a který byl mírně navlhčen vodou. Povrchová úprava se může poškodit použitím příliš velkého množství vlhkosti nebo silných čisticích prostředků.
– Proveďte výše uvedené postupy řešení potíží, abyste vyloučili softwarové problémy jako primární zdroj problémů se změnou barvy obrazovky. Pokud zabarvení přetrvává, může být na vině hardwarový problém, například poškozený displej nebo grafická karta. Pro odbornou pomoc v takových situacích doporučujeme kontaktovat podporu společnosti Apple nebo se obrátit na licencovaný servis.
A konečně, i když může být výskyt modré obrazovky na MacBooku Pro nepříjemný, pomocí vhodných technik řešení problémů můžete problém často odstranit. Pomocí výše popsaných technik můžete vyřešit problémy související se spouštěním a obrazovkou, zbavit se problému s modrou obrazovkou a udržet MacBook Pro v řádném provozu.
Pomocí těchto kroků můžete Mac přinutit ke spuštění: V kroku 1 vypněte MacBook Pro klepnutím na „Vypnout“ v nabídce Apple. 2. Po vypnutí MacBooku Pro podržte stisknuté tlačítko napájení. Podržte tlačítko napájení stisknuté, dokud se nezobrazí logo Apple nebo rotující zeměkoule, a poté tlačítko uvolněte.
4. Uvolněním tlačítka napájení nechte MacBook Pro dokončit spouštění.
Pokud Mac neodpovídá nebo má nějaké problémy, můžete ho podle těchto pokynů přinutit ke spuštění.
Mrtvý MacBook můžete přinutit ke spuštění následujícími kroky: V prvním kroku zkontrolujte, zda je MacBook správně připojen ke zdroji napájení. Před připojením napájecího adaptéru se ujistěte, že je pevně připojen k MacBooku a k elektrické zásuvce. Resetujte řadič správy systému (SMC): SMC je zodpovědný za správu řady hardwarových funkcí včetně správy napájení. Při resetování SMC v MacBooku s nevyjímatelnou baterií dodržujte následující kroky:
– Uveďte MacBook do režimu spánku.
– Přibližně na 10 sekund stiskněte a podržte tlačítko napájení, tlačítka Shift, Control a Option na levé straně klávesnice.
– Stiskněte a podržte tlačítko napájení a všechny klávesy najednou.
– Chcete-li MacBook spustit, stiskněte tlačítko napájení.
3. Obnovení paměti NVRAM/PRAM: V paměti NVRAM (non-volatile random-access memory) nebo PRAM (parameter RAM) jsou uložena nastavení jako rozlišení obrazovky a hlasitost zvuku. Lze ji resetovat a odstranit tak problémy se spuštěním. Pro vymazání paměti NVRAM/PRAM dodržujte následující kroky:
– Uveďte MacBook do režimu spánku.
– Zapněte zařízení a současně stiskněte a podržte klávesy Option, Command, P a R. Podržte klávesy stisknuté, dokud podruhé neuslyšíte zvuk spouštění, a poté klávesy uvolněte.
– Pusťte klávesy a MacBook se normálně restartuje. 4. Připojení k externímu monitoru: Příležitostně může být problém v interním displeji vašeho MacBooku. Pokud má MacBook problémy se zobrazením, může pomoci připojení k externímu monitoru. Pokud je vnější displej funkční, bude možná nutné nechat interní displej opravit. 5. Vyhledejte odbornou pomoc: Pokud žádné z výše uvedených opatření nezabere, doporučujeme odnést MacBook do autorizovaného servisu nebo se obrátit na podporu společnosti Apple, kde vám poradí. Tam jsou schopni problém identifikovat a nabídnout vhodné řešení.
Mějte na paměti, že pokusy o násilné spuštění MacBooku by mohly hardwarový problém ještě zhoršit. Pro kompletní diagnostiku a opravu je vždy lepší obrátit se na odborníky.