IBM kompatibilní
Trh osobních počítačů na počátku 1980. let sestával primárně z počítačů Apple a IBM. Systémy společnosti Apple provozovaly proprietární operační systém vyvinutý společností Apple, zatímco počítače IBM primárně běžely PC-DOS. Jak poptávka po osobních počítačích začala růst, rozhodla se společnost IBM licenci DOS operační systém jiným výrobcům. Tyto společnosti začaly vyrábět osobní počítače, které byly povolány PC klony nebo kompatibilní s IBM.
Jak několik dalších výrobců začalo vyrábět počítače, zásoby rostly a náklady začaly klesat. To umožnilo více lidem dovolit si PC a na trhu osobních počítačů začal dominovat prodej kompatibilních produktů IBM. Netrvalo dlouho a prodej počítačů nových výrobců překonal počet počítačů prodaných přímo společností IBM. Apple Macintosh také získal značný podíl na trhu, když byl představen v roce 1984, ale nízké náklady a široká dostupnost kompatibilních produktů IBM udržovaly jejich prodej silný.
Prodej kompatibilních produktů IBM opět prudce vzrostl v roce 1995, kdy Microsoft představil operační systém Windows 95. Do té doby se však termín „kompatibilní s IBM“ stal téměř irelevantní, protože většina počítačů používala jako primární operační systém Microsoft Windows. Výrobci počítačů také stavěli své vlastní počítače po mnoho let a mezi vlastními počítači IBM a kompatibilními produkty IBM bylo jen málo podobností.
V roce 2005 IBM zastavila výrobu osobních počítačů. Společnost, která zahájila PC revoluci, již na trhu není. Proto je termín „kompatibilní s IBM“ trochu zastaralý, i když ho lze stále použít k popisu počítačů se systémem Windows. Pojem „PC“ je vhodnější, i když trochu nejednoznačný, protože Mac jsou technicky také PC. Proto se termín „počítač se systémem Windows“ jeví jako nejlepší způsob, jak popsat moderní IBM kompatibilní.