Na čem je závislý doplněk?
Doplněk je speciální v tom, že se jako jediný větný člen váže na podstatné jméno (podmět nebo předmět) a na sloveso (přísudek).
Jak se ptam na doplněk?
Doplněk závisí na 2 členech: na slovesu (přísudku) a zároveň na podstatném jméně nebo případně zájmeně (většinou podmětu nebo předmětu). Ptáme se na něj: Jaký? Jako kdo? Jako co? Jak rozpoznat doplněk? Jak poznat doplněk
Doplněk se váže na dva větné členy zároveň. Tím je unikátní. Jednou z vazeb je vždy vazba na přísudek. Druhá vazba je spojení buď s podmětem (Chlapec ležel nemocen), nebo s předmětem (Našli jsme ho promrzlého).
Lidé se také ptají, co to je podnět?
Podmět je větný člen vyjadřující původce děje nebo nositele činnosti, stavu či vlastnosti. V pasivních větách může podmět představovat cíl děje. Spolu s přísudkem je základním větným členem. Ve flektivních jazycích se podmět shoduje s přísudkem v osobě, čísle, popř. Na čem závisí příslovečné určení? Příslovečné určení je rozvíjející větný člen, který je závislý na slovese, přídavném jméně nebo příslovci. Vyjadřuje okolnosti nebo vztahy, za kterých probíhá děj. Podle toho se dělí na: místa, času, způsobu, míry, příčiny/důvodu, účelu, podmínky, přípustky.
Jak poznat vsuvku?
Vsuvky (parenteze)
Jedná se o vložené výrazy, které s větou obsahově souvisí, ale mluvnicky do celku zařazeny nejsou. Já vám, promiňte mi to, musím říct pravdu. Přijdu k tobě možná zítra. Vsuvky do věty tedy „nepatří“ a je možné je ve větě vynechat. Jak se urcuje Pristavek? Pro přívlastek platí:
- Blíže určuje podstatné jméno.
- Může být vyjádřen: podstatným jménem, přídavným jménem, zájmenem, číslovkou, slovesem v infinitivu.
- Ptáme se na něj: Jaký? Který? Čí? (Kvetoucí strom → jaký strom?)
Jak se ptáme na přísudek?
Pamatujte si, že
- přísudek vyjadřuje, co dělá podmět.
- ptáme se na něj otázkou: co dělá podmět věty?
- nejčastěji je vyjádřen slovesem v určitém tvaru.
- takovému přísudku se říká slovesný
- někdy je přísudek vyjádřen jménem, pak mu říkáme jmenný (ev. jmenný se sponou)
- přísudek může být vyjádřen také citoslovcem.
Jak se určuje předmět?
Na předmět se můžeme ptát pouze pádovými otázkami, předmět se může nacházet v jakémkoliv pádu kromě 1. pádu (v 1. pádu je vždy podmět) a 5. pádu (oslovení).