Domovská stránka > J > Jak Se Chovat Při Bouřce?

Jak se chovat při bouřce?

Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních.

Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe - na zem si rozhodně nelehejte.

Přečtěte si více

Co dělat při bouřce v autě?

Co (ne)dělat za bouřky v autě

Pokud vás bouře zčistajasna zasáhne v autě a nikde v okolí nenajdete vhodný úkryt, zůstaňte uvnitř vozidla (za předpokladu kovové střechy vozu). Pokud je auto v pohybu, doporučuje se zastavit na krajnici (pokud v okolí není parkoviště), zapnout výstražná světla a vypnout motor.
Jak daleko je vidět blesk? Za dobré dohlednosti jsou viditelné blesky z hodně vzdálených bouřek. Nejlepší podmínky pro pozorování jsou v noci kdy je tma. Stává se to každé léto že u nás je jasná obloha plná hvězd a že jsou vidět záblesky daleké bouřky ta bouřka může být i 60km daleko.

Jak vznika blesk a hrom?

Hrom je akustický třesk doprovázející výboj blesku. Vysoká hustota proudu ve výbojovém kanálu blesku zahřeje vzduch na vysoké teploty. Dochází k ionizaci vzduchu a vzniku plazmatu. Zahřáté plazma se prudce rozpíná, tlačí na okolní vzduch a vyvolává rázovou vlnu, kterou pak slyšíme jako hrom. Jaké typy blesku Rozlišujeme? Podle rozvětvenosti dělíme blesky na čárové a rozvětvené.

  • Čárový blesk, zdroj: news.sky.com. Rozvětvený blesk, zdroj: dailymail.co.uk.
  • Perlový blesk, zdroj: kidskunst.info.
  • Stuhový blesk, zdroj: mnn.com.
  • Plošný blesk, zdroj: nssl.noaa.gov.
  • Kulový blesk, zdroj: nautil.us.

Jak se nabije mrak?

Přesný způsob vzniku náboje v mracích a následné výboje - blesky - jsou pro meteorology velkou otázkou dodnes. Zjednodušeně si však vznik blesků představujeme takto: kapičky vody tvořící mrak se vlivem vzdušných proudů a vírů nabíjí a to tak, že vnitřek kapky je kladně nabitý a záporný náboj je rozprostřen na povrchu Také, jak se chovat při kulovem blesku? Vstaňte, až když napočítáte mezi bleskem a hromem nejméně do třiceti.

  1. Co nedělejte: Neschovávejte se pod osamělými stromy, nezdržujte se u elektrických sloupů nebo jakýchkoli vyvýšených předmětů.
  2. Co nedělejte: Nesnažte se pokračovat v túře, když je bouřka nad vámi.
  3. Co nedělejte: Neopírejte se uvnitř o okna automobilu.

Jaká je pravděpodobnost zásahu bleskem?

Zásah bleskem může způsobit nepříjemné popáleniny. Šance, že do vás trefí blesk, je podle odhadů asi 1 ku 300 000. Když se během bouřky budete držet kovové tyče a ověsíte se kovovými šperky, šance samozřejmě rychle porostou a vy se můžete stát další obětí zrádného elektrického výboje. Jak se chránit před kulovým bleskem? Jediná 100% spolehlivá ochrana před kulovým bleskem je oplechování celého objektu. To zda blesk dráty kolem oken svedou nebo ne, záleží pouze na vzdálenosti "průletu" koule od jímací soustavy v poměru k bleskovému proudu. (Starší hromosvodáři říkají: jestli blesk ty dráty vidí, protože čím je slabší, tím je slepější. )

Tak jak vypada tělo po zasahu bleskem?

Úder blesku způsobuje zástavu srdce, případně jeho trvalé poškození. Pokud člověk úder blesku přežije, mohou přijít další zdravotní komplikace, jako srdeční arytmie, poškození myokardu a plicní edém. Jedinec ztrácí vědomí. Může být poškozen mozek, centra sluchu i zraku.

By Malet

Jak psát svůj blog? :: Kolik wattů má blesk?
Užitečné odkazy