Čím je způsoben astigmatismus?
Astigmatismus je oční vada způsobená chybným nebo zdeformovaným zakřivením rohovky. Je to onemocnění poměrně hojně zastoupené v naší populaci (zhruba 10% lidí trpí touto vadou) s různou velikostí postižení. Pokud mluvíme o astigmatismu, myslíme tím obvykle oční vadu.
A další otázka, jak se dá vyléčit astigmatismus?
Astigmatismus lze řešit nejen optickými pomůckami – brýlemi a kontaktními čočkami, ale také pomocí laserových a nitroočních zákroků. Zdánlivě nejjednodušším způsobem korekce jsou brýle, ve kterých se používají torické čočky. Ty ovlivňují směr dopadu světelných paprsků, a tak korigují asymetrické zakřivení rohovky. Jak se projevuje astigmatismus? Základní optickou pomůckou určenou pro korekci astigmatismu jsou brýle s torickými čočkami, jejichž hodnotu lékař určí na základě vyšetření zraku. Tyto čočky lomí světlo v jedné ose jinak než v druhé, čímž je možné kompenzovat asymetrický tvar rohovky.
Co zhoršuje astigmatismus?
Astigmatismus je ve většině případů vrozený a jeho příčina není známá. Vadu lze také získat: rohovka se může deformovat po úraze či onemocnění. Uvádí se dokonce, že ji může způsobit časté a necitlivé mnutí svědícího oka, například u alergiků. Jak vidí dítě s astigmatismem? Naše oči nejsou dokonale kulaté – mají spíše vejcovitý tvar. V případě astigmatismu je oko o něco zakřivenější, než je běžné. Astigmatismus může být způsobený nepravidelným tvarem rohovky nebo zakřivením čočky. Důsledkem je rozmazané a neostré vidění, člověk zkrátka vidí předměty částečně rozostřené.
Jak vidí lidi s astigmatismem?
Astigmatismus označuje oční vadu, která vzniká v důsledku nepravidelného zakřivení rohovky nebo nepravidelného tvaru čočky. V důsledku toho se paprsky světla nesbíhají na sítnici v jednom bodě. Lidé trpící astigmatismem vidí svět okolo sebe rozmazaně a nemohou zaostřit. Když to vezmeme v úvahu, jak se koriguje astigmatismus? Astigmatismus lze korigovat několika způsoby – brýlemi, kontaktními čočkami a nitroočními a laserovými operacemi. Základní korekční pomůckou jsou brýle, vada se koriguje torickými čočkami, jejichž hodnotu určí lékař dle výsledků vyšetření.
Jak odstranit tupozrakost?
DÁ SE TUPOZRAKOST ODSTRANIT OPERACÍ? Laser či jiná operace tupozrakost bohužel neodstraní. Můžeme ji ale úspěšně léčit konzervativně, a to pravidelným cvičením, okluzí, tedy zakrýváním zdravého oka, Page 3 3 a v neposlední řadě velmi přesnou a správnou korekcí případné dioptrické vady. Tak co způsobuje tupozrakost? Příčinou tupozrakosti bývá většinou dioptrická vada oka (nejčastěji dalekozrakost, někdy i astigmatismus) nebo velký rozdíl v dioptrických vadách obou očí. Někdy je příčinou tupozrakosti také vrozený šedý zákal či jiná onemocnění oka, která brzdí nebo úplně znemožňují správný vývoj zrakových funkcí.
Jak se pozná tupozrakost?
O tupozrakosti nebo jiném problému se zrakem může svědčit nejen naklánění hlavičky na jednu stranu a přivírání jednoho oka, ale i to, že dítě často zakopává a naráží do věcí, mne si oči, často mrká, mhouří očí apod. Ideální je odhalit tupozrakost ve 2–3 letech, kdy jsou výsledky léčby nejpříznivější.