Co to je přirozené číslo?
Přirozená čísla je množina, která obsahuje kladná celá čísla 1, 2, 3, 4, … Tuto množinu obvykle značíme pomocí písmene N se zdvojenou první nožkou, takto: ℕ. Je to z anglického „naturals“. Někdy předpokládáme, že množina přirozených čísel obsahuje i nulu.
Můžete se také zeptat, kdy lze dělit nulou?
Dělení čísel je opačný proces k násobení čísel. Zároveň je dělení dobrým zdrojem humoru, protože, jak každý ví, nemůžeme dělit nulou, neboť by nám shořel sešit. Proč je nula na nultou 1? Jde o to, že když něco přičtete k "prázdné sumě", máte právě tento jeden člen, a to je také vlastnost nuly: 0+x = x. Vedle toho "prázdný součin" by měl mít tu vlastnost, že když jej vynásobíte nějakým x, dostanete právě x, a přesně tak se chová také jednička. Poznámka na závěr: _téměř_ všechna čísla na nultou jsou 1.
A další otázka, kdy se součin rovná nule?
Násobení nulou
Pokud jakékoliv číslo vynásobíme nulou, výsledkem bude opět nula. Jak se pocita děleno? Při písemném dělení píšeme číslo, které dělíme (nazývá se dělenec), vedle něj znaménko :, za ně číslo, kterým dělíme (nazývá se dělitel) a nakonec =. Vše tedy vedle sebe. Dobře si prohlédni animaci a dávej pozor, které číslo zatrhneme a dělíme dělitelem a také kam zapisujeme výsledek.
Když to vezmeme v úvahu, jak se dělí dvojciferným číslem?
Postup při písemném dělení beze zbytku:
- Zatrhni tolik číslic, aby vzniklé číslo bylo větší než dělitel.
- Zatržené číslo vyděl a napiš výsledek za rovnítko.
- Dopočítej zbytek k číslu postupným násobením a zbytek zapiš pod zatržené číslo na další řádek - 11.
- Zatrhni další číslici a přepiš ji na řádek vedle zbytku 117.
Kolik je E na prvou?
Přibližná hodnota Eulerova čísla je 2,71828182846. Co znamená R na druhou? Druhá mocnina je algebraická operace, která násobí číslo samo sebou. Někdy se označuje jako „čtverec“ (například čtverec vzdálenosti, tj. druhá mocnina vzdálenosti), protože obsah čtverce je roven právě druhé mocnině délky jeho strany.
Co znamená na entou?
je to velký blbec, blázinec atd. Ne jen tak obyčejný, neumocněný blbec, nýbrž blbec na druhou, na třetí, na čtvrtou na entou.