Připojení SATA (Serial ATA) k základním deskám je již dlouho běžnou praxí. Požadavky na rychlejší a efektivnější přenos dat nicméně s rozvojem technologií rostou. Zde vstupuje na scénu rozhraní SATA Express. Používání rozhraní SATA Express, jeho kompatibilitě s běžným rozhraním SATA, jeho funkci na základních deskách a rozdílům mezi rozhraními SATA a SATA Express se budeme věnovat v tomto článku.
Začněme odpovědí na otázku: Lze připojit SATA k SATA Express? Ano, to je odpověď. SATA Express je vyroben tak, aby jej bylo možné dodatečně připojit ke starším zařízením SATA. To znamená, že běžný konektor SATA lze použít k připojení stávajících pevných disků SATA, disků SSD a optických médií k portu SATA Express. Při použití zařízení SATA v portu SATA Express bude dosaženo maximální přenosové rychlosti, kterou umožňuje rozhraní SATA, nikoli rychlejší rychlosti, kterou poskytuje rozhraní SATA Express, to je zásadní.
Co vlastně SATA Express na základní desce dělá? SATA Express je zcela nové rozhraní, které kombinuje výhody rozhraní SATA a PCI Express (PCIe) a poskytuje větší šířku pásma a vyšší přenosové rychlosti. Využívá nový konektor, který podporuje jak PCIe, tak SATA linky, což vede ke zvýšení výkonu. Porty SATA Express se často nacházejí vedle běžných portů SATA na základních deskách a obvykle jsou takto označeny. K těmto portům lze připojit zařízení SATA Express, například rychlé disky SSD, a plně tak využít vyšší šířku pásma.
Čím se tedy liší SATA od SATA Express? Největší rozdíl je v rychlosti přenosu dat. Gigabity za sekundu (Gb/s) je nejvyšší přenosová rychlost, kterou nabízí SATA III, nejnovější verze SATA. Naproti tomu SATA Express má kapacitu až 16 Gb/s, případně v dalších generacích i více. Díky rychlejšímu přístupu k datům a kratší době načítání se zvyšuje výkon systému jako celku. Díky možnostem rozhraní PCIe podporuje rozhraní SATA Express také četná úložná zařízení připojená k jednomu portu.
Je rozhraní SATA Express rychlejší než SATA a konečně? SATA Express je rychlejší než běžný SATA, ano. Je to ideální volba pro ty, kteří potřebují vysokorychlostní úložná řešení, protože má vyšší rychlost přenosu dat a lepší účinnost. Je důležité si uvědomit, že rychlost SATA Express lze plně využít pouze s vhodným hardwarem, například s SSD disky založenými na PCIe. Pokud ke konektoru SATA Express připojíte standardní zařízení SATA, vyšší přenosové rychlosti plně nevyužijete.
SATA Express představuje rychlejší a efektivnější způsob připojení úložných zařízení k základním deskám. Díky zpětné kompatibilitě s běžnými zařízeními SATA je integrace jednoduchá. Mezi hlavní výhody rozhraní SATA Express patří vyšší výkon, vyšší přenosové rychlosti a možnost připojení více úložných zařízení k jedinému portu. SATA Express je relativně nová technologie, ale získává si oblibu mezi spotřebiteli, kteří vyžadují vysokorychlostní úložné možnosti.
Přestože SATA Express i NVMe (Non-Volatile Memory Express) jsou technologie pro ukládání a přenos dat, z hlediska výkonu a základní architektury se od sebe liší.
SATA Express je technologie, která spojuje technologii PCI Express (PCIe) se standardním konektorem SATA (Serial ATA). Podporuje rychlost přenosu dat až 16 Gb/s, což je více než u standardních připojení SATA. Díky zpětné kompatibilitě rozhraní SATA Express s běžnými zařízeními SATA mohou sdílet jeden konektor. Oproti NVMe však jen mírně zvyšuje výkon, protože plně nevyužívá možností technologie PCIe.
NVMe je naproti tomu protokol vytvořený speciálně pro disky SSD připojené přes sloty PCIe. Disk SSD a procesor počítače mohou díky tomu komunikovat efektivněji a přímo, což vede ke znatelně rychlejšímu přenosu dat. Pomocí NVMe je možné dosáhnout rychlosti až 32 Gb/s, v některých implementacích i vyšší. Na rozdíl od SATA Express není NVMe zpětně kompatibilní se zařízeními SATA a potřebuje specializovaný slot PCIe.
Závěrem lze říci, že NVMe je protokol vytvořený speciálně pro SSD disky s rozhraním PCIe, který poskytuje ještě vyšší rychlosti, zatímco SATA Express kombinuje technologie SATA a PCIe pro zvýšení rychlosti přenosu dat.
Ano, kombinování kabelů SATA je často v pořádku. Kabely SATA jsou standardizované a vyrobené tak, aby fungovaly s různými přístroji. Míchání kabelů by nemělo být problémem, pokud jsou ze stejné verze SATA (např. SATA I, SATA II nebo SATA III). Pro zajištění nejlepší rychlosti přenosu dat a spolehlivosti se doporučuje používat vysoce kvalitní kabely a vyvarovat se kombinování kabelů různých délek.
SATA přesto není rychlejší než PCI Express. Ve srovnání se SATA je PCI Express vysokorychlostní standard sériové rozšiřující počítačové sběrnice, který poskytuje mnohem vyšší rychlosti přenosu dat. Pevné disky a jednotky SSD se často připojují přes pomalejší rozhraní SATA, což je zkratka pro Serial Advanced Technology Attachment.