Rychlost 6G a její vývoj. Srovnání 4G, 5G a 6G

Každá generace bezdrátových sítí přinesla v neustále se rozvíjejícím odvětví telekomunikací podstatné zlepšení z hlediska rychlosti a funkčnosti. V souvislosti s nedávným zaváděním sítí 5G se přirozeně objevuje téma, jak rychle bude 6G zavedena. Tento článek se bude zabývat rychlostí a perspektivními účinky sítě 6G, jakož i souvisejícími otázkami, včetně rozdílů mezi sítěmi 4G, 5G a 6G, pravděpodobnými vlastnostmi sítě 6G, jejím celosvětovým významem a možností sítě 7G.

Pro pochopení rychlosti sítě 6G je zásadní porovnat ji s jejími předchůdci. Zatímco 5G, současná síť páté generace, nabízí rychlost stahování až 10 gigabitů za sekundu (Gb/s), 4G neboli čtvrtá generace bezdrátové technologie nabízela rychlost stahování v rozmezí 5 až 12 megabitů za sekundu (Mb/s). Tyto rychlosti umožňují rychlejší přenos dat, nižší latenci a větší kapacitu sítě. Očekává se však, že 6G překoná i tyto rychlosti.

Ačkoli rychlost 6G ještě nebyla stanovena, odborníci se domnívají, že by nakonec mohla poskytovat rychlost stahování v oblasti terabitů za sekundu (Tb/s). Pro srovnání, terabit je 1 000krát rychlejší než gigabit. S takovou rychlostí by bylo možné bezchybně streamovat zábavu ve vysokém rozlišení, téměř okamžitě stahovat soubory a zpracovávat velké datové přenosy potřebné pro nejmodernější technologie, jako je umělá inteligence a internet věcí.

Očekává se, že 6G kromě rychlosti výrazně zvýší stabilitu, škálovatelnost a energetickou účinnost sítě. Předpokládá se, že široké zavedení inteligentních měst, vozidel bez řidiče a špičkových systémů zdravotní péče bude možné díky větší hustotě zařízení, kterou budou sítě 6G schopny zvládnout na kilometr čtvereční. Kromě toho bude s 6G pravděpodobně zaveden network slicing, technika, která umožňuje vytvoření mnoha virtuálních sítí v rámci fyzické sítě a je přizpůsobena určitým požadavkům.

Zavedení 6G má kromě technologických zlepšení zásadní význam i pro globální dopady. Podobně jako u předchozích generací budou státy z celého světa bojovat o pozici lídra ve vývoji a zavádění 6G. Tato soutěž o technickou převahu 6G bude kromě ekonomických výhod, které nabídne, utvářet i globální průmyslové, vládní a konektivitní prostředí.

V neposlední řadě je zásadní diskutovat o přítomnosti sítě 7G. Sítě 7G zatím nejsou k dispozici. Budoucí generace bezdrátových sítí však budou nevyhnutelně vznikat i nadále. Ačkoli konkrétní schopnosti a vlastnosti těchto sítí ještě nebyly specifikovány, budou pravděpodobně vycházet z rámce vytvořeného předchozími generacemi, včetně 6G.

Přestože přesná rychlost sítě 6G není dosud známa, předpokládá se, že překoná své předchůdce tím, že poskytne mnohem vyšší rychlost stahování, která by mohla dosáhnout až terabitu za sekundu. Předpokládá se, že 6G zvýší rychlost i spolehlivost, škálovatelnost a energetickou účinnost. Globální význam mu dodává boj mezi státy o vedoucí postavení ve vývoji 6G, který ovlivní budoucnost mnoha podniků a spojení po celém světě. Ačkoli v současné době neexistují sítě 7G, je jisté, že budoucí generace bezdrátových sítí budou pokračovat v pokroku a navazovat na úspěchy předchozích generací.

FAQ
Existuje 8G?

Podle názvu je hlavním tématem článku srovnání 4G, 5G a 6G. V současné době je 6G stále ve fázi výzkumu a vývoje a zatím se ve velké míře neprosadila. Technologie 8G tedy zatím není široce přijímána ani komerčně dostupná. Je nezbytné mít na paměti, že vytvoření a zavedení nových generací síťových technologií často trvá několik let, přičemž každá generace vylepšuje inovace té předchozí.

Jak rychlý je internet 7G?

Článek se zaměřuje na porovnání rychlostí technologií 4G, 5G a 6G, jak vyplývá z názvu. V důsledku toho nenabízí žádné přesné údaje týkající se rychlosti internetu 7G. Technologie 7G je s největší pravděpodobností ještě daleko, protože technologie 6G je stále ve vývoji a nebyla plně přijata. Přesnou rychlost 7G internetu je v současné době obtížné odhadnout, protože bude záviset na technologických zlepšeních a také na cílech a standardech stanovených pro tuto generaci.

Existuje 6G?

Ano, existuje síť 6G. Přestože se v současné době v celosvětovém měřítku zavádí a rozvíjí technologie 5G, na vývoji 6G již vědci a inženýři pracují. Přestože je 6G v rané fázi vývoje, očekává se, že nabídne ještě vyšší rychlosti, menší latenci a sofistikovanější možnosti než její předchůdci. Vzhledem k předpokládanému zahájení komerčního nasazení v roce 2030 se očekává, že k přechodu z 5G na 6G dojde během nadcházejících deseti let.