Přístup k zařízením NAS přes síť. A Comprehensive Guide

Stále více domácích sítí a malých až středně velkých organizací používá k ukládání a sdílení dat zařízení NAS (Network Attached Storage). Tato zařízení nabízejí praktickou metodu centralizace ukládání dat a jejich zpřístupnění několika uživatelům v síti. V tomto článku se budeme zabývat mnoha způsoby, jakými jsou zařízení NAS často přístupná v rámci sítě.

Způsoby přístupu:

FTP je zkratka pro File Transfer Protocol (protokol pro přenos souborů). V počítačové síti je FTP široce používaný síťový protokol pro přenos souborů z klienta na server. Protože mnoho zařízení NAS nabízí protokol FTP, mohou se uživatelé připojit k zařízení NAS pomocí klienta FTP a prohlížet si uložená data. Tato technika se často používá pro vzdálený přístup k souborům z míst mimo místní síť.

2. Server Message Block (SMB) / Common Internet File System (CIFS):

SMB je protokol používaný pro sdílení prostředků mezi počítači v síti, včetně výměny souborů, tiskáren a dalších zařízení. Protokol SMB byl vylepšen a v systémech Windows se často používá protokol CIFS. SMB/CIFS je často podporován zařízeními NAS a umožňuje uživatelům přístup k uloženým souborům a adresářům prostřednictvím možností sdílení souborů v síti. Vzhledem k bezchybné integraci této metody se systémem Windows je užitečná zejména pro uživatele systému Windows.

3. Síťový souborový systém (NFS): NFS je protokol, který se často používá pro sdílení souborů a složek v systémech podobných systému Unix. Systém NFS je často podporován zařízeními NAS a umožňuje klientům se systémem Unix přistupovat ke sdíleným datům v zařízení NAS. Těm, kteří používají Linux nebo jiné operační systémy založené na Unixu, se tato strategie bude hodit.

4. Online přístup:

Webové rozhraní poskytované mnoha zařízeními NAS umožňuje uživatelům prohlížet uložená data pomocí webového prohlížeče. Tato technika obvykle zahrnuje použití uživatelského jména a hesla pro přihlášení k zařízení NAS před přístupem k webovému rozhraní pro přístup k souborům, složkám a dalším funkcím. Webový přístup je kompatibilní s různými operačními systémy, protože je nezávislý na platformě. Protokol pro komunikaci v síti SAN (Storage Area Network): Servery a úložná pole jsou propojeny vyhrazenou vysokorychlostní sítí, která se nazývá síť SAN (storage area network). Protokol Fibre Channel (FC) se v sítích SAN používá především k propojení serverů s úložnými poli. Fibre Channel nabízí rychlé a spolehlivé připojení, a proto je pro sítě SAN ideální.

iSCSI Storage Network Underlying Protocol:

Pro síťové propojení úložišť se používá protokol iSCSI (Internet Small Computer System Interface), který zapouzdřuje příkazy SCSI do paketů IP. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) je základní síťový protokol používaný iSCSI. Protokol TCP/IP je páteří internetu a často se používá k propojení zařízení v počítačových sítích. Protokol pro konfiguraci a zjišťování zařízení iSCSI: Protokol iSCSI Initiator Discovery (iSNS) se používá k automatické identifikaci, správě a konfiguraci zařízení iSCSI v síti TCP/IP. Nastavení a správu připojení iSCSI usnadňuje infrastruktura poskytovaná protokolem iSNS pro vyhledávání a správu zařízení iSCSI.

Použití sítě pro přístup k NAS:

Pro přístup k zařízení NAS ze sítě je třeba udělat několik věcí:

1. Připravte zařízení NAS na připojení k síti: Zkontrolujte, zda se k připojení zařízení NAS k síťovému směrovači nebo přepínači používá ethernetový kabel. 2. Upravte nastavení sítě: K úpravě síťových nastavení použijte software dodaný výrobcem nebo webové rozhraní na zařízení NAS. To znamená zadat zařízení NAS adresu IP, masku podsítě a výchozí bránu. Nastavení uživatelských účtů a oprávnění:

3. Na zařízení NAS vytvořte uživatelské účty a každému uživateli přidělte příslušná přístupová práva. Tímto opatřením umožníte uživatelům přístup k souborům a složkám, které potřebují, a zároveň zachováte celkové zabezpečení zařízení NAS. 4. Vyberte nejlepší způsob přístupu: FTP, SMB/CIFS, NFS nebo webový přístup by měly být zváženy v závislosti na vašich potřebách a možnostech zařízení NAS. Chcete-li povolit přístup, nakonfigurujte požadovaná nastavení na jednotce NAS i na klientských zařízeních.

Shrnutí:

Zařízení NAS usnadňují a zefektivňují ukládání dat a přístup k síti. Uživatelé si mohou vybrat nejlepší metodu přístupu pro své jedinečné potřeby, pokud znají několik metod přístupu, včetně FTP, SMB/CIFS, NFS a webového přístupu. Kromě toho nastavení a efektivní správa těchto nastavení vyžaduje pochopení základních protokolů používaných sítěmi SAN a úložišti iSCSI. Uživatelé mohou jednoduše přistupovat ke svým zařízením NAS ze svých sítí podle uvedených kroků a využívat výhod centralizovaného ukládání a sdílení dat.

FAQ
Jak se NAS připojuje k síti?

Zařízení NAS (Network Attached Storage) mohou být k síti připojena kabelově nebo bezdrátově. Nejoblíbenější způsob umožňuje přímé připojení zařízení NAS ke směrovači nebo přepínači prostřednictvím ethernetového kabelu. Díky tomu může NAS komunikovat s ostatními síťovými zařízeními a mohou k němu přistupovat uživatelé, kteří jsou připojeni ke stejné síti.

Pro připojení zařízení NAS k síti je obvykle nutné provést následující postupy:

1. Zapojte zařízení NAS do elektrické zásuvky a zapněte jej. 2. Připojte síťový kabel ze zařízení NAS k volnému ethernetovému portu na směrovači nebo přepínači. 3. Nastavte síťová nastavení zařízení NAS, což může zahrnovat přidělení statické IP adresy nebo využití DHCP pro automatické získání IP adresy. 4. Do počítače nebo jiných zařízení, která budou mít přístup k NAS, nainstalujte veškerý požadovaný software nebo ovladače, které poskytl výrobce NAS. 5. Pomocí poskytnuté IP adresy nebo názvu hostitele získejte přístup k administračnímu rozhraní zařízení NAS prostřednictvím webového prohlížeče.

6. Nakonfigurujte zařízení NAS podle svých potřeb nastavením uživatelských účtů, sdílených složek a dalších potřebných nastavení. 7. Zadejte síťovou adresu zařízení NAS (IP adresu nebo název hostitele) do průzkumníka souborů, abyste k němu mohli po připojení a nastavení přistupovat z jiných zařízení, nebo použijte specializovaný software poskytnutý výrobcem zařízení NAS.

Zařízení NAS můžete úspěšně připojit k síti a umožnit ostatním zařízením ve stejné síti přístup k jeho úložným prostředkům podle těchto pokynů.