Shrnutí:
V celosvětovém měřítku se technologie 5G zrychlila a několik států aktivně zavádí sítě a využívá jejích výhod. Vzhledem k tomu, že několik států spustilo komerční sítě a provádí zkoušky, se Evropa stala silným konkurentem v závodě o 5G. Největší síť 5G na světě má však nyní díky významnému vládnímu financování a investicím Čína. Ačkoli 5G ještě nebylo přijato ve všech zemích, očekává se, že se tato technologie rozšíří po celém světě a umožní širokou škálu převratných aplikací v různých odvětvích.
V současné době není technologie 6G dostupná v žádné zemi. V současné době probíhá fáze výzkumu a vývoje technologie 6G, která bude pravděpodobně komerčně dostupná až v roce 2030.
Je důležité si uvědomit, že navzdory všeobecnému přesvědčení existují některé evropské země, které buď zavedly, nebo právě zavádějí sítě 5G. Ve srovnání s některými jinými lokalitami však Evropa zaznamenala poněkud pomalejší tempo rozvoje 5G. To je ovlivněno několika prvky:
1. Regulační problémy: Evropa má komplikovaný regulační systém, přičemž každá země má vlastní soubor směrnic pro distribuci spektra a výstavbu infrastruktury. Harmonizace základních frekvencí pro 5G napříč kontinentem se v důsledku této roztříštěnosti zpozdila. Dostupnost dostatečného spektra je pro zavádění sítí 5G zásadní.
2. Zavádění sítí se v celé Evropě zpozdilo v důsledku poměrně pomalého procesu přidělování a dražby potřebného spektra.
3. Problémy s infrastrukturou: Ne celá Evropa má přístup k významné infrastruktuře potřebné pro 5G, jako jsou malé buňky a optické kabely. Výstavba potřebné infrastruktury je časově náročná a nákladná. 4. Ekonomické aspekty: Vývoj sítí 5G vyžaduje značné finanční výdaje z veřejného i soukromého sektoru. Rychlost zavádění sítí 5G je ovlivněna ekonomickými faktory, jako je dostupnost finančních prostředků, návratnost investic a obchodní strategie.
Navzdory těmto překážkám Evropa intenzivně pokračuje v zavádění sítí 5G. V řadě zemí již došlo k prodeji spektra a na řadě míst byly zahájeny služby 5G. Evropská unie navíc stanovila cíle, které mají urychlit zavádění 5G na kontinentu.
Evropa nyní nemá významný problém s 5G, protože řada evropských států již sítě 5G zavedla a rozvíjí. Mnoho evropských národů se těší širokému pokrytí a dostupnosti díky aktivnímu přijetí a nasazení technologie 5G. Kromě toho výstavbu sítí 5G mezi členskými státy agresivně prosazuje a podporuje Evropská unie. Na rozdíl od oblastí, kde je 5G stále v počátcích svého zavádění, byla hladká integrace technologie 5G v Evropě usnadněna včasným přijetím a podporou.