Skutečně můžete mít mnoho síťových adaptérů. Síťový adaptér, běžně označovaný jako karta síťového rozhraní (NIC), je kus hardwaru, který umožňuje připojení počítače k síti. Možnost připojit se k různým sítím současně, lepší výkon sítě a vyšší zabezpečení sítě jsou jen některé výhody, které přináší vlastnictví mnoha síťových adaptérů. Jak zjistím počet síťových adaptérů, které mám?
1. Systém Windows: Klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a výběrem položky „Správce zařízení“ spusťte správce zařízení. Chcete-li zobrazit všechna nainstalovaná síťová zařízení, rozbalte kategorii „Síťové adaptéry“.
2. Mac: V nabídce Apple klikněte na položku „System Preferences“. V nabídce „Síť“ klikněte na „Upřesnit“. Na stránce „Hardware“ se může zobrazit seznam síťových adaptérů, které jsou v počítači Mac aktuálně nainstalovány.
3. Chcete-li zobrazit seznam všech síťových rozhraní včetně adaptérů, otevřete okno terminálu a zadejte do něj příkaz „ifconfig -a“ nebo „ip link show“. Jak mám vybrat síťový adaptér?
1. Rychlost a šířka pásma: Chcete-li zajistit rychlý a spolehlivý přenos dat, hledejte síťové adaptéry, které podporují nejnovější standardy, jako je například gigabitový Ethernet nebo Wi-Fi 6.
3. Kompatibilita: Zkontrolujte, zda je síťový adaptér kompatibilní s operačním systémem vašeho počítače a zda má potřebné ovladače.
4. Funkce: Vezměte v úvahu další funkce, jako je podpora napájení přes Ethernet (PoE), více antén pro větší dosah bezdrátového připojení nebo schopnost navázat připojení k virtuální privátní síti (VPN). Proč bych tedy potřeboval dva porty WAN?
Za určitých okolností může být užitečné mít více portů WAN (Wide Area Network). Vaše síť se připojuje k internetu nebo jiným rozsáhlým sítím pomocí portu WAN. Mezi důvody, proč mít dva porty WAN, patří například následující:
2. Redundance a převzetí služeb při selhání: Záložní připojení WAN umožňuje nepřetržité připojení k síti v případě výpadku primárního připojení WAN.
3. mnoho poskytovatelů internetových služeb: Připojení k mnoha portům WAN umožňuje využívat mnoho poskytovatelů internetových služeb (ISP), což zajišťuje redundanci a umožňuje přepínat mezi poskytovateli v případě problémů jednoho z nich.
4. Rozlišování provozu: Pro aplikace nebo služby, které vyžadují vyhrazené připojení, jako je VoIP nebo videokonference, můžete použít jeden port WAN pro obecný internetový provoz a jiný pro ty, které ho nevyžadují. Závěrem lze říci, že vaše jedinečné potřeby a požadavky určí, kolik síťových adaptérů budete potřebovat. Kapacita připojení k několika sítím najednou, lepší výkon a vyšší zabezpečení jsou některé z výhod, které přináší vlastnictví mnoha síťových adaptérů. Při výběru síťového adaptéru myslete na věci, jako je rychlost, typ připojení, kompatibilita a další funkce. Možnost vyrovnávání zátěže, redundance a oddělování provozu jsou dalšími výhodami existence mnoha portů WAN.
Existuje několik možných vysvětlení, proč máte dvě 5GHz sítě. Váš směrovač může být schopen vysílat dva různé bezdrátové signály současně, jeden ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz a druhý ve frekvenčním pásmu 5 GHz, pokud podporuje dvoupásmovou technologii.
Aby vaše bezdrátová zařízení měla větší flexibilitu a lepší výkon, existují dvě 5GHz sítě. V porovnání s 2,4GHz pásmem poskytuje 5GHz frekvenční pásmo často vyšší rychlost a méně rušení. Svá zařízení můžete rozdělit do dvou různých 5GHz sítí, abyste zabránili přetížení a zaručili špičkový výkon.
Dalším důvodem pro dvě 5GHz sítě je to, že některé směrovače poskytují funkce MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output) nebo beamforming. Pro správnou funkci těchto technologií je zapotřebí více antén nebo rádiových řetězců, a proto existují dvě různé 5GHz sítě.
Ne všechny směrovače nebo síťové konfigurace budou mít dvě 5GHz sítě, to je nezbytné vědět. Rozhodují o tom přesné možnosti a nastavení vašeho směrovače.
Počítač může mít více než jednu bránu, ale současně může být používána pouze jedna z nich.
Pro upřednostnění WiFi před Ethernetem můžete provést následující akce: 1. Spusťte Centrum síťových připojení a sdílení v počítači. Nejčastěji jej najdete tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na ikonu sítě v systémové liště a vyberete možnost „Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení“. 2. Klepněte na položku „Změnit nastavení adaptéru“ v nabídce Centra síťových připojení a sdílení vlevo. 3. Zobrazí se seznam síťových adaptérů, včetně připojení WiFi a Ethernet. Klepněte pravým tlačítkem myši na adaptér WiFi a zvolte „Vlastnosti“.
4. V okně vlastností adaptéru WiFi klikněte na „Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)“ a poté na „Properties“. 5. V nabídce vlastností TCP/IPv4 vyberte možnost „Advanced“ (Upřesnit). Přejděte na kartu „IP Settings“ (Nastavení IP) v části „Advanced TCP/IP settings“ (Rozšířená nastavení TCP/IP). 6. V oblasti „Interface metric“ (Metrika rozhraní) zadejte po zrušení zaškrtnutí políčka „Automatic metric“ (Automatická metrika) nižší hodnotu. Vyšší priorita je označena nižším číslem. Například u adaptéru Ethernet můžete nastavit vyšší číslo, například „10“ nebo „20“, a u adaptéru WiFi „1“. Chcete-li změny uložit a zavřít všechna otevřená okna, vyberte v kroku 7 možnost „OK“.
Adaptér WiFi můžete upřednostnit před adaptérem Ethernet tím, že pro něj zvolíte nižší hodnotu metriky. To znamená, že počítač bude pro připojení k internetu přednostně používat připojení WiFi, pokud jsou k dispozici obě připojení. Pokud je síť WiFi nespolehlivá nebo odpojená, počítač automaticky přepne na použití připojení Ethernet.