Jak zjistit IP adresu webové stránky

Kde najdu IP adresy?
Najděte svou IP adresu v Windows

  1. Vyberte Start> Nastavení > Network & internet > Wi-Fi a pak vyberte Wi-Fi síť, ke které jste připojení.
  2. V části Vlastnosti vyhledejte svoji IP adresu, která je uvedená vedle položky Adresa IPv4.
Další informace najdete na support.microsoft.com

Každé zařízení v rozsáhlém propojeném internetu, včetně webových stránek, má individuální identifikační číslo známé jako IP adresa. Aby zařízení mohla mezi sebou komunikovat a přenášet data, jsou IP adresy nezbytné. Tento článek vás provede postupem, pokud máte zájem dozvědět se, jak zjistit IP adresu webové stránky. Vedle těchto témat se budeme věnovat také legálnosti sledování IP adres, způsobu vyhledávání IP adres v systému Windows, převodu adres URL na IP adresy a dalším důležitým tématům. Lze z webové stránky vysledovat IP adresu?

IP adresu lze sledovat z webové stránky, takže odpověď skutečně existuje. Majitelé webových stránek, správci a organizace činné v trestním řízení mohou používat různé techniky ke sledování IP adres pro oprávněné cíle, jako je analýza provozu webových stránek, prevence podvodů nebo vyšetřování počítačové kriminality. Je důležité si uvědomit, že IP adresy sice mohou odhalit obecné údaje o poloze, ale nemohou odhalit přesné fyzické adresy. Jak zjistit IP adresu webové stránky v systému Windows

IP adresu webové stránky lze v systému Windows zjistit několika různými způsoby. Jedním z nejjednodušších přístupů je použití příkazového řádku. Proveďte následující akce:

1. Chcete-li spustit dialogové okno Spustit, stiskněte klávesovou zkratku Windows + R.

2. Stiskněte klávesu Windows + R. Chcete-li otevřít Příkazový řádek, zadejte příkaz „cmd“ a stiskněte klávesu Enter. 3. Do příkazového řádku zadejte příkaz „ping website.com“, přičemž slovo „website.com“ nahraďte skutečným názvem domény, a stiskněte klávesu Enter. 4. Vedle řádku „Reply from“ se zobrazí IP adresa webové stránky.

Další strategií je použití příkazu „nslookup“. Postup je následující:

V kroku 1 otevřete příkazový řádek.

2. Zadejte příkaz „nslookup website.com“ a stiskněte klávesu Enter, přičemž „website.com“ nahraďte skutečným názvem domény. 3. V oblasti „Address“ (Adresa) se zobrazí IP adresa webové stránky.

Jak se z adresy URL stane IP adresa?

Při zadávání adresy URL do webového prohlížeče, například „www.example.com“, dochází k postupu známému jako překlad DNS (Domain Name System), který tuto adresu URL přemění na IP adresu. Server DNS slouží jako adresář, který spojuje IP adresy s přiřazenými lidsky čitelnými názvy domén.

Při překladu adresy URL váš počítač nejprve odešle požadavek na server DNS. Server DNS poté vyhledá ve své databázi IP adresu spojenou s názvem domény. Pokud je nalezena shoda, server DNS předá IP adresu zpět do vašeho počítače. Poté se váš počítač připojí k serveru webové stránky pomocí této IP adresy, aby načetl webovou stránku.

Je zakázáno sledovat IP adresy?

V závislosti na zemi a záměru sledování jsou v různých jurisdikcích povoleny různé IP adresy. Obecně lze říci, že správci a majitelé webových stránek mají povoleno sledovat IP adresy uživatelů svých webových stránek ze zákonných důvodů, včetně analýzy návštěvnosti a vylepšování funkcí. Stejně tak při vyšetřování kybernetické kriminality nebo jiné nezákonné činnosti mohou IP adresy sledovat organizace prosazující právo.

Je důležité mít na paměti, že je zcela zakázáno narušovat něčí soukromí, obtěžovat ho nebo provádět jinou trestnou činnost pomocí údajů o jeho IP adrese. Vzhledem k tomu, že sledování IP adres může podléhat zákonům a předpisům, které se v jednotlivých zemích liší, je důležité pochopit právní důsledky a v případě potřeby si vyžádat právního zástupce.

Závěrem lze říci, že existuje mnoho způsobů, jak pomocí systému Windows zjistit IP adresu webové stránky. Ačkoli je sledování IP adres technicky možné, mělo by se provádět pouze se souhlasem a ze závažných důvodů. Zodpovědné a legální chování na internetu je zajištěno pochopením postupu převodu adres URL na IP adresy a uvědoměním si legálnosti sledování IP adres.

FAQ
Lze IP sledovat podle polohy?

Ano, IP adresu webové stránky nebo zařízení lze použít ke sledování jeho celkové polohy. IP adresy jsou přidělovány určitým oblastem nebo poskytovatelům internetových služeb (ISP), což může napovědět o zeměpisné poloze webové stránky nebo zařízení. Geolokace na základě IP adresy, která často poskytuje pouze přibližnou informaci o poloze na místní nebo regionální úrovni, není vždy přesná. Metodu přesného sledování polohy pomocí IP adresy mohou komplikovat také prvky, jako je používání virtuálních privátních sítí (VPN) nebo proxy serverů.

Jak zjistím IP adresu webové stránky pomocí příkazu ping?

K určení IP adresy webové stránky můžete použít příkaz ping podle následujících kroků: 1. Spusťte příkazový řádek počítače. Uživatelé systému Windows mohou zadat „cmd“ do dialogového okna Spustit stisknutím klávesy Windows a R a poté klepnout na tlačítko OK. Jste-li uživatelem počítače Mac, přejděte do nabídky Aplikace > Nástroje > Terminál.

2. Do terminálu nebo příkazového řádku zadejte příkaz „ping“, za kterým následuje název domény webové stránky a mezera, abyste zjistili její IP adresu. Například zadáním příkazu: ping www.google.com zjistíte IP adresu společnosti Google.

3. Příkaz provedete stisknutím klávesy Enter. Nástroj ping odešle pakety na doménu webové stránky a ve výsledcích zobrazí její IP adresu. Měl by být nalezen řádek začínající slovy „Reply from“ (Odpovědět od) nebo „64 bytes from“ (64 bajtů od), za kterým následuje IP adresa. 4. Na obrazovce se zobrazí IP adresa webové stránky. Stejně jako v případě 192.168.0.1 se obvykle skládá ze čtyř sad celých čísel oddělených tečkami.

Pomocí funkce ping můžete hovořit přímo se serverem webové stránky a získat její IP adresu.

Jak zjistím umístění webové stránky?

Máte několik možností, jak zjistit polohu webové stránky. Zde jsou některé často používané metody:

Začněte vyhledáváním v systému DNS (Domain Name System). Chcete-li zjistit IP adresu webové stránky, můžete použít buď online zdroje, nebo příkazový řádek (pomocí příkazu „nslookup“). Pomocí geolokačních služeb IP můžete po zjištění IP adresy určit obecnou polohu.

2. Na internetu lze nalézt řadu služeb pro určování zeměpisné polohy IP. Tyto služby přijímají jako vstupní údaj IP adresu a vypisují podrobnosti o místě připojeném k této IP adrese. Mezi tyto služby patří například IP2Location, MaxMind a GeoIP.

3. Vyhledávání WHOIS: Další technikou je vyhledávání WHOIS. Registrovaní vlastníci doménových jmen jsou uvedeni v databázích WHOIS. Vyhledáním názvu domény webové stránky v databázi WHOIS můžete často zjistit informace, jako jsou kontaktní údaje registrátora, jeho umístění a další.

4. Traceroute: Traceroute je síťový diagnostický nástroj, který pomáhá mapovat cestu paketů z vašeho počítače na server hostující webové stránky. Možná budete schopni určit polohu serveru, na kterém je webová stránka umístěna, pomocí mezistupňů.

Je důležité mít na paměti, že i když tyto techniky mohou poskytnout přibližnou představu o umístění webové stránky, nemusí být vždy přesné, například kvůli používání sítí pro doručování obsahu (CDN) nebo proxy serverů.