Jak opravit rychlost závěrky na fotoaparátu Canon. Komplexní průvodce

Jak nastavit rychlost závěrky?
Rychlost závěrky můžete nastavit otáčením hlavního ovladače fotoaparátu nebo pomocí dotykové obrazovky, která je k dispozici u mnoha fotoaparátů EOS, včetně modelů Canon EOS M6 Mark II a Canon EOS 90D. Fotoaparát automaticky upraví clonu tak, aby bylo dosaženo standardní expozice. Cached
Další informace najdete na www.canon.cz

Fotoaparáty Canon jsou proslulé vynikající kvalitou obrazu a sofistikovanými funkcemi, jako je možnost regulace rychlosti závěrky, clony a ISO. Ve fotografii je rychlost závěrky důležitá, protože řídí, jak dlouho je snímač fotoaparátu vystaven světlu. Lze ji měnit tak, aby zachycovala rychle se pohybující objekty nebo poskytovala efekty dlouhé expozice. Ovlivňuje míru rozmazání pohybu. Tento článek vás provede procesem úpravy nastavení citlivosti ISO a clony na fotoaparátu Canon a také opravou problémů s rychlostí závěrky ve fotoaparátu.

Změna ISO, clony a rychlosti závěrky u fotoaparátů Canon

Než přejdete ke korekci rychlosti závěrky, je nezbytné vědět, jak upravit nastavení ISO a clony na fotoaparátu Canon. Pojem ISO popisuje, jak citlivý je snímač fotoaparátu na světlo. Při slabém osvětlení umožňuje vyšší citlivost ISO dosáhnout vyšších rychlostí závěrky, ale je zde riziko, že snímek bude zašuměný. Na druhou stranu dobře osvětleným oblastem nejvíce prospívá nižší citlivost ISO. Na fotoaparátu najděte tlačítko ISO nebo použijte možnosti nabídky pro úpravu citlivosti ISO. Chcete-li zvýšit nebo snížit hodnotu ISO, otočte ovládacím kolečkem nebo použijte klávesy se šipkami.

Velikost otvoru objektivu fotoaparátu je řízena clonou, která je označena číslem f-. Užší hloubka ostrosti a světlejší obraz jsou výsledkem širší clony (nižší číslo f), která umožňuje přístup většího množství světla. Naopak, protože množství světla je omezeno užší clonou (vyšší f-číslo), vzniká větší hloubka ostrosti a tmavší obraz. Po přepnutí fotoaparátu do režimu priority clony, který je obvykle označen symbolem „A“ nebo „Av“ na voliči režimů, použijte hlavní ovládací kolečko ke zvýšení nebo snížení f-čísla.

Korekce pomalé rychlosti závěrky

Existuje řada důvodů, proč může mít váš fotoaparát Canon nízkou rychlost závěrky. Jednou z typických výmluv je pořizování snímků při slabém osvětlení bez změny nastavení citlivosti ISO nebo clony. Napravte to zvýšením citlivosti ISO nebo otevřením clony, abyste pustili více světla. Dalším faktorem pomalé rychlosti závěrky je volba nastavení snímání, které upřednostňuje užší clonu pro větší hloubku ostrosti. To lze napravit přepnutím do režimu priority závěrky, který je obvykle označen symbolem „S“ nebo „Tv“ na voliči režimů, a zvýšením rychlosti závěrky.

Pomalé časy závěrky lze občas použít záměrně, například při fotografování světelných stop nebo pohybující se vody s dlouhou expozicí. Pokud však máte neúmyslně pomalý čas závěrky a žádná z výše uvedených alternativ nefunguje, může se jednat o problém s nastavením nebo mechanikou fotoaparátu. V těchto situacích doporučujeme nahlédnout do uživatelské příručky fotoaparátu nebo se obrátit na zákaznickou péči společnosti Canon, kde vám poradí.

Shrnutí

Chcete-li dosáhnout požadovaných fotografických výsledků, musíte vědět, jak vyřešit problémy s rychlostí závěrky fotoaparátu Canon. Pochopení toho, jak spolu pracují rychlost závěrky, citlivost ISO a clona, vám pomůže provést chytré úpravy těchto nastavení, abyste zachytili akci nebo vytvořili vynikající fotografie s dlouhou expozicí. V situacích se slabým osvětlením nezapomeňte zvýšit citlivost ISO nebo rozšířit clonu a přepnout na režim priority závěrky pro dosažení vyšších rychlostí závěrky. Pokud vše ostatní selže, nahlédněte do uživatelské příručky nebo se obraťte na pracovníky podpory Canon, kteří vám poradí s odborníky. S trochou cviku a ladění zvládnete rychlost závěrky fotoaparátu Canon a umožníte tak rozkvět své fotografické kreativity.

FAQ
Jak nastavit rychlost závěrky?

Při změně rychlosti závěrky na fotoaparátu Canon postupujte podle těchto pokynů: 1. Po zapnutí fotoaparátu jej přepněte do manuálního režimu (M) nebo do režimu priority závěrky (Tv/S). 2. Vyhledejte volič rychlosti závěrky. U většiny fotoaparátů Canon se obvykle nachází na horní straně těla fotoaparátu v blízkosti voliče režimů. 3. Chcete-li zvýšit nebo snížit rychlost závěrky, otáčejte voličem rychlosti závěrky. Hodnoty se obvykle zobrazují na horním nebo zadním panelu LCD. 4. Všimněte si, že při změně rychlosti závěrky se hodnoty mění. Nižší rychlosti závěrky, například 1/30 nebo 1/4, způsobují rozmazání pohybu, zatímco vyšší rychlosti závěrky, například 1/1000 nebo 1/2000, se používají ke zmrazení pohybu. 5. Hrajte si s různými rychlostmi závěrky, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Je důležité mít na paměti, že rychlejší časy závěrky jsou nejlepší pro fotografování pohybujících se objektů, zatímco pomalejší časy závěrky jsou lepší pro dlouhé expozice nebo zachycení rozmazání pohybu ve scénách s pohybujícími se objekty, jako jsou vodopády nebo auta. 6. Po výběru ideální rychlosti závěrky snímek zarámujte a stisknutím tlačítka spouště jej vyfotografujte.

Mějte na paměti, že samotná změna rychlosti závěrky může změnit expozici snímku. Abyste dosáhli správné expozice, bude možná nutné upravit nastavení citlivosti ISO nebo clony, pokud zjistíte, že je snímek příliš světlý nebo příliš tmavý.

Jak přizpůsobím rychlost závěrky hodnotě ISO?

Abyste mohli sladit rychlost závěrky s citlivostí ISO, musíte pochopit souvislost mezi těmito dvěma nastaveními. Doba, po kterou je závěrka fotoaparátu otevřená a umožňuje světlu proniknout na snímač fotoaparátu, se označuje jako rychlost závěrky. Na druhé straně citlivost ISO určuje, jak je snímač fotoaparátu citlivý na světlo.

Chcete-li vhodně přizpůsobit rychlost závěrky hodnotě ISO, postupujte podle následujících postupů:

1. Nejprve vyberte požadovanou úroveň ISO. Vliv na to může mít množství šumu, které snesete, a světelné podmínky. Chcete-li například dosáhnout menšího šumu při silném slunečním svitu, můžete použít nižší citlivost ISO, například 100 nebo 200.

2. Na základě nastavené hodnoty ISO a množství přítomného světla zvolte správný čas závěrky. Obecně platí, že pro zachycení pohybujících se objektů nebo snížení pohybu fotoaparátu je vhodnější vyšší rychlost závěrky (například 1/250 nebo vyšší). Naopak pro zachycení rozmazaného pohybu nebo při slabém osvětlení lze použít nižší rychlost závěrky (např. 1/30 nebo nižší). 3. Upravujte rychlost závěrky, dokud nedosáhnete požadované expozice. Aby byla zachována optimální expozice, můžete při zvýšení citlivosti ISO použít rychlejší čas závěrky, ale při snížení citlivosti ISO pomalejší čas závěrky. 4. Mějte na paměti, že v závislosti na typu fotoaparátu mohou existovat omezení, jak vysokou nebo nízkou hodnotu ISO a rychlost závěrky můžete nastavit. Extrémně nízké nebo vysoké nastavení ISO může způsobit šum a rychlé nebo pomalé časy závěrky mohou způsobit přeexponování, resp. podexponování.

5. Hrajte si s různými dvojicemi citlivostí ISO a rychlostí závěrky, abyste našli parametry, které nejlépe vyhovují vašim jedinečným okolnostem fotografování a zamýšlenému uměleckému výsledku. Vždy mějte na paměti, že chcete dosáhnout rovnováhy mezi zamýšlenou expozicí, množstvím dostupného světla a množstvím šumu, které jste ochotni tolerovat. Synchronizace času závěrky a citlivosti ISO se zlepší praxí a experimentováním.