Jak formátovat SSD. Komplexní průvodce formátováním SSD

Co je lepší FAT32 nebo NTFS?
Největší předností systému soubor NTFS oproti FAT32 jsou pokročilé možnosti zabezpečení uložených dat, kdy lze přístup omezovat jednotlivým uživatelům, stejně tak rychlejší procházení souborů. Navíc není tolik striktní omezení na velikost jednoho souboru.
Další informace najdete na jnp.zive.cz

Díky vyšší rychlosti čtení a zápisu, vyšší odolnosti a nižší spotřebě energie ve srovnání s běžnými pevnými disky (HDD) si SSD disky, známé také jako SSD, získaly stále větší oblibu. Přestože jsou disky SSD při výrobě předformátovány, může se stát, že budete muset disk SSD naformátovat. V tomto příspěvku se budeme zabývat často kladenými otázkami týkajícími se formátování disků SSD, například zda tyto disky vyžadují formátování, jaký formát použít – NTFS nebo exFAT – a zda je možné disk SSD zcela vymazat. Je třeba disky SSD formátovat?

SSD disky obvykle není třeba formátovat při jejich první koupi. Disky SSD jsou obvykle výrobcem předem naformátovány souborovým systémem, jako je NTFS nebo exFAT, což vám umožní disk ihned používat. Existuje však několik okolností, kdy může být nutné disk SSD naformátovat. Například formátování disku SSD může být vhodnou volbou, pokud potřebujete přeinstalovat operační systém, zbavit se virů nebo spywaru nebo vyřešit problémy s poškozením souborového systému. Jaký formát zvolit při formátování disku SSD?

NTFS, exFAT a FAT32 jsou jen některé z možností formátování disku SSD. V závislosti na vašich individuálních požadavcích a používaném operačním systému zvolíte určitý formát. Nejoblíbenějším souborovým systémem pro operační systémy Windows je NTFS, což je zkratka pro New Technology File System. Funguje se všemi aktuálními verzemi systému Windows, podporuje obrovské velikosti souborů a poskytuje vynikající zabezpečení a správu oprávnění. ExFAT neboli Extended File Allocation Table je souborový systém, který byl naopak vytvořen tak, aby byl lépe kompatibilní s mnoha operačními systémy, jako jsou Windows, macOS a Linux. ExFAT může být lepší volbou, pokud hodláte disk SSD používat s různými operačními systémy. Měly by disky SSD používat systém exFAT nebo NTFS?

O tom, zda použít systém NTFS nebo exFAT, rozhodnou vaše jedinečné potřeby. Použití NTFS se doporučuje, pokud je vaším primárním operačním systémem Windows a nepotřebujete sdílet soubory s jinými operačními systémy. Výchozí souborový systém systému Windows, NTFS, poskytuje lepší výkonnostní a bezpečnostní funkce. Pokud však běžně sdílíte data mezi více operačními systémy nebo používáte počítač Mac či Linux, je lepší volbou exFAT. Nabízí vyšší interoperabilitu a umožňuje hladký přenos souborů mezi různými platformami.

Mohu svůj SSD disk úplně vymazat?

Disk SSD lze skutečně zcela vymazat. SSD disk se naformátuje tak, aby se z něj odstranila všechna data a uvolnil se prostor pro nové datové úložiště. Je důležité si uvědomit, že formátování neodstraní úplně všechna data na disku SSD. Abyste zajistili úplné odstranění dat, museli byste použít specializovaný softwarový program, který provádí funkci bezpečného vymazání. Je prakticky nemožné obnovit jakákoli dřívější data, protože tyto programy opakovaně vymazávají celý disk SSD s náhodnými daty.

Závěrem lze říci, že i když jsou disky SSD obvykle předformátovány a připraveny k použití, může se stát, že budete muset disk SSD naformátovat. V závislosti na vašich jedinečných požadavcích a používaných operačních systémech můžete disk SSD naformátovat pomocí systému NTFS nebo exFAT. ExFAT se doporučuje v případě potřeby kompatibility napříč platformami. Kromě toho je možné disk SSD zcela vymazat, ale k zajištění vymazání dat je třeba použít specifické softwarové nástroje.

FAQ
Jak naformátovat SSD v systému BIOS?

Pro formátování disku SSD v systému BIOS je třeba dodržet níže uvedené kroky: Prvním krokem je restartování počítače a vstup do konfigurace systému BIOS. V závislosti na výrobci počítače může být pro přístup k nastavení systému BIOS vyžadována jiná klávesa; často se však používají klávesy F2, Del nebo Esc. Přesnou klávesu naleznete v uživatelské příručce nebo na webových stránkách výrobce počítače. 2. Po vstupu do konfigurace systému BIOS se pomocí kláves se šipkami na klávesnici přesuňte do oblasti „Boot“ nebo „Boot Options“. Chcete-li zajistit, aby se počítač spouštěl ze spouštěcího zařízení, například z jednotky USB nebo DVD, musíte upravit pořadí spouštění v položce Boot Options (Možnosti spouštění). V seznamu pořadí zavádění umístěte zaváděcí zařízení na začátek. 4. Uložte úpravy a ukončete nastavení systému BIOS. Je nutné restartovat počítač. 5. Vložte do počítače zaváděcí médium, například jednotku USB nebo DVD, a použijte program pro rozdělení disku nebo nástroj pro instalaci operačního systému. 6. Pomocí zaváděcího zařízení spusťte počítač podle pokynů na obrazovce. 7. Vyhledejte disk SSD, který chcete po spuštění operačního systému nebo programu pro rozdělení disku naformátovat. Protože formátování odstraní všechna data na vybraném disku, dávejte pozor, abyste vybrali správný disk SSD. 8. Vyhledejte možnost formátování disku SSD v nástroji pro instalaci operačního systému nebo v nástroji pro rozdělení disku. V závislosti na použitém nástroji nebo operačním systému se mohou konkrétní postupy měnit. 9. Vyberte disk SSD a možnosti formátování, které vám nejvíce vyhovují. Systém souborů, velikost oddílu a další možnosti formátování si obvykle můžete vybrat sami. 10. Ověřte své rozhodnutí a proveďte postup formátování. Velikost vašeho disku SSD určí, jak dlouho bude tato operace trvat. 11. Po dokončení formátování můžete program ukončit nebo pokračovat v instalaci operačního systému.

Před formátováním disku SSD nezapomeňte zálohovat veškerá důležitá data z disku, protože tato operace všechna data odstraní.

Jak inicializovat nový disk SSD?

Při inicializaci čerstvého disku SSD se můžete řídit těmito postupy: Ujistěte se, že je disk SSD správně připojen k počítači, a to buď interně (pomocí konektorů SATA/PCIe), nebo externě (pomocí rozhraní USB nebo Thunderbolt).

1. Připojte disk SSD k počítači.

2. Použijte funkci Správa disků systému Windows kliknutím pravým tlačítkem myši na nabídku Start a výběrem možnosti „Správa disků“. V systému macOS získáte přístup k nástroji Disk Utility výběrem položky „Aplikace“, poté „Nástroje“ a poté „Disk Utility“. 3. Vyhledejte nový disk SSD: Ve Správě disků nebo v nástroji Disk Utility by se měl objevit seznam všech připojených úložných zařízení. Najděte nový disk SSD, který může být označen štítky „unallocated“ nebo „not initialized“. Inicializujte disk SSD kliknutím pravým tlačítkem myši na nepřidělený nebo neinicializovaný disk SSD a výběrem možnosti „Initialize Disk“ (Windows) nebo kliknutím na tlačítko „Initialize“ (Mac). Bude vám nabídnuta možnost vybrat styl rozdělení MBR (Master Boot Record) nebo GPT (GUID Partition Table). GPT se doporučuje pro současné systémy, nicméně před výběrem zvažte své jedinečné potřeby. 5. Vyberte styl rozdělení disku: Po výběru požadovaného stylu oddílu (MBR nebo GPT) pokračujte kliknutím na tlačítko „OK“. Po inicializaci disku SSD bude nyní popsán jako „nepřidělený“ nebo „neformátovaný“. 6. Vytvořte nový oddíl. Podle pokynů na obrazovce zadejte velikost oddílu, přiřaďte písmeno jednotky (Windows) a naformátujte oddíl pomocí souborového systému (např. NTFS pro Windows nebo APFS pro macOS), poté klikněte pravým tlačítkem myši na volnou oblast a vyberte „New Simple Volume“ (Windows) nebo klikněte na tlačítko „+“ (macOS).

7. Dokončete postup: Po naformátování oddílu SSD jej můžete pojmenovat a dokončit inicializační proceduru. Nyní je disk SSD připraven k použití.

Je důležité si uvědomit, že inicializace a formátování disku SSD odstraní všechna jeho aktuální data. Než budete pokračovat, ujistěte se, že jste si zálohovali všechna důležitá data.