Problémy mohou nastat také v případě, že síť Wi-Fi není ve vašem dosahu. Pokud připojení stále nefunguje, přesuňte se blíže ke směrovači a zkontrolujte to znovu. Případně může být signál Wi-Fi rušen jinými elektronickými zařízeními nebo fyzicky blokován překážkami, jako jsou zdi nebo velké předměty. Změna umístění směrovače nebo zakoupení prodlužovačů dosahu Wi-Fi vám může pomoci tyto překážky překonat.
Připojení telefonu k domácí síti:
Připojení telefonu k domácí bezdrátové síti je jednoduché. Zde je podrobný návod:
1. V telefonu otevřete část Nastavení. 2. Najděte a vyberte možnost Wi-Fi. 3. Telefon zobrazí dostupné sítě Wi-Fi. V seznamu vyberte svou domácí síť. 4. Pokud je vaše domácí síť chráněna heslem, zadejte na požádání správné heslo. 5. Poté, co vše zadáte správně, se telefon připojí k síti a umožní vám používat internet a další síťové zdroje.
Domácí síť lze přidat:
Tyto postupy dodržujte, pokud potřebujete domácí síť nastavit poprvé nebo pokud máte nový směrovač: 1. Pomocí ethernetového kabelu propojte modem a směrovač. 2. Připojte napájecí adaptér směrovače a počkejte, až se zapne. 3. Na počítači otevřete webový prohlížeč a do adresního řádku zadejte IP adresu směrovače. Nejtypičtější výchozí IP adresa je 192.168.1.1, i když váš model směrovače může mít jinou výchozí IP adresu. 4. Budou po vás požadovány přihlašovací údaje. Chcete-li se přihlásit, podívejte se do dokumentace ke směrovači nebo zkuste zadat standardní výchozí uživatelské jméno a heslo (například admin/admin). 5. Po přihlášení vytvořte domácí síť podle pokynů na obrazovce, které zahrnují výběr názvu sítě (SSID) a hesla. nastavení se uloží. 6. Pomocí vytvořeného názvu sítě a hesla můžete nyní připojit zařízení k domácí síti.
Jak se přihlásit ke směrovači na adrese 192.168.1.1:
Níže uvedené pokyny by vám měly pomoci získat přístup k nastavení směrovače a nastavit domácí síť: V kroku 1 otevřete na počítači webový prohlížeč.
2. Do adresního řádku zadejte „http://192.168.1.1“ a stiskněte klávesu Enter. 3. Zobrazí se přihlašovací stránka vašeho směrovače.
4. Zadejte výchozí uživatelské jméno a heslo směrovače. Pokud tyto údaje neznáte, vyhledejte výchozí přihlašovací údaje pro konkrétní model směrovače na internetu nebo v příručce k vašemu směrovači. 5. Po přihlášení můžete přistupovat k nastavení směrovače. Na tomto místě můžete upravit konfiguraci zabezpečení domácí sítě, název sítě a heslo. Nezapomeňte uložit všechny provedené úpravy.
Shrnutí:
Pro přístup k internetu a sdílení zdrojů mezi zařízeními je nutné připojení k domácí síti. Ujistěte se, že je router zapnutý, v dosahu, a při řešení problémů s připojením berte v úvahu případné rušení nebo překážky. Připojení telefonu k domácí síti je jednoduché; stačí přejít do nastavení Wi-Fi v telefonu. Připojte směrovač k modemu, přihlaste se do nastavení směrovače pomocí webového prohlížeče a podle pokynů na obrazovce přidejte domácí síť. Posledním krokem při přihlašování do směrovače 192.168 1.1 je zadání výchozího uživatelského jména a hesla spolu se správnou adresou IP do adresního řádku prohlížeče.
Pro zjištění IP vaší domácí sítě můžete použít následující postupy: 1. V počítači se systémem Windows otevřete nabídku Start a do vyhledávacího pole zadejte „cmd“. Poté z nabídky vyberte položku Příkazový řádek. Na počítači Mac spusťte program Terminal.
2. Do okna Příkazového řádku nebo Terminálu zadejte „ipconfig“ (pro Windows) nebo „ifconfig“ (pro Mac) a stiskněte klávesu Enter. Tímto příkazem se zobrazí nastavení vaší sítě.
3. Zkontrolujte, zda síťový adaptér, ke kterému jste právě připojeni, obsahuje „IPv4 Address“ (Windows) nebo „inet“ (Mac). Tuto adresu představuje IP adresa vaší domácí sítě. Poznámka: Pokud používáte směrovač, zjištěná IP adresa bude interní IP adresa, kterou směrovač přidělil vašemu zařízení. Vnější IP adresu vaší domácí sítě můžete zjistit tak, že na webových stránkách, jako je „whatismyip.com“, nebo na vyhledávači vyhledáte „What is my IP?“ (Jaká je moje IP?) nebo název vašeho poskytovatele internetových služeb (ISP).
Nezapomeňte, že IP adresa se může změnit, pokud dojde ke změně nastavení sítě nebo zařízení nebo pokud se odpojíte a znovu připojíte k síti.
Příčin, proč se vaše síť VPN nemůže připojit k vaší domácí síti, může být celá řada. Zde uvádíme několik takových důvodů: 1. Nesprávná konfigurace VPN: Zkontrolujte, zda jsou všechna nastavení sítě VPN, včetně adresy serveru, ověřovacích informací a protokolu VPN, správně nastavena. Pokud je některé z těchto nastavení nesprávné, připojení nemusí fungovat. 2. Nastavení brány firewall nebo směrovače: Zkontrolujte, zda brána firewall nebo směrovač nebrání připojení k síti VPN. Aby síť VPN fungovala na některých směrovačích a firewallech, musí být povoleno její vestavěné nastavení VPN passthrough. 3. Problémy s internetovým připojením: Zkontrolujte, zda je vaše internetové připojení stabilní. Připojení VPN se může přerušit kvůli nestabilnímu nebo nestálému připojení. Chcete-li zjistit, zda problém přetrvává, zkuste se odpojit a znovu připojit k internetu nebo přejít na jinou síť. 4. Problémy se serverem VPN: V některých případech je zdrojem problému server VPN. Může na něm probíhat údržba serveru nebo technické problémy. V těchto situacích může s řešením problémů pomoci kontaktování pracovníků podpory poskytovatele služeb VPN. Problémy se softwarem VPN nebo mobilními aplikacemi: Ujistěte se, že veškerý používaný software VPN nebo mobilní aplikace jsou aktuální. Zastaralé verze nemusí správně fungovat s vaší domácí sítí nebo operačním systémem. Problémy s překladem síťových adres (NAT): Směrovače používají tuto techniku k převodu soukromých IP adres na veřejné IP adresy.
6. Připojení VPN nemusí fungovat správně, pokud je nastavení NAT vašeho směrovače nesprávné. Pomoc získáte v příručce ke směrovači nebo se obraťte na jeho výrobce.
Omezení poskytovatele internetových služeb: Někteří poskytovatelé internetových služeb (ISP) mohou připojení VPN omezovat nebo blokovat. Zkontrolujte, zda váš poskytovatel internetového připojení nemá nějaká nařízení, která by vám bránila v používání sítě VPN. Pokud ano, možná se s ním budete muset spojit a požádat ho o další pomoc.
Doporučujeme řídit se pokyny pro řešení problémů poskytnutými poskytovatelem VPN nebo si promluvit s jeho pracovníky podpory, abyste získali přesnější diagnózu a vyřešili svůj problém s připojením.