Domovská stránka > C > Co Je Domain Name?

Co je Domain Name?

DNS je zkratkou anglického slovního spojení Domain Name System a představuje protokol, který zajišťuje překlad názvů domén webových stránek z nepřehledné (číselné) podoby využívané stroji na tzv. „doménové jméno“ – tedy název, který vidíte v prohlížeči a který zadáváte, když chcete na stránku vstoupit.

Přečtěte si více

Jaký je rozdíl mezi doménou a IP adresou?

Systém DNS umožňuje přiřadit k číselné IP adrese určité symbolické jméno, takzvané doménové jméno, které si uživatelé snadno zapamatují a často jej dokáží intuitivně napsat například do webového prohlížeče. Co je doména u wifi? Internetová doména (doménové jméno) je v informatice označení jednoznačného jména (identifikátoru) počítače nebo počítačové sítě, které jsou připojené do Internetu. Příkladem doménového jména je zápis cs.wikipedia.org .

Co znamená privatni DNS?

DNS (Domain Name System) je hierarchický, decentralizovaný systém doménových jmen, který je realizován servery DNS a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Jeho hlavním úkolem a příčinou vzniku jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě. Jak vypadá lokální název domény? pro vytvoření lokálního DNS záznamu pro drupal.cz při použití editoru vim je vypadá konfigurace následovně: sudo vim /etc/hosts + heslo. Do souboru pak napíšete 127.0.0.1 drupal.cz www.drupal.cz . Oddělovačem je zpravidla mezera nebo tab.

Tak proč místo ip adres používáme domény?

Uznejte sami, že to není zrovna čitelný a zapamatovatelný tvar. Aby se zlepšila čitelnost adres a orientace lidí v síti, byla zavedena přijatelnější forma tzv. doménová jména . Co to je doménová adresa? Slovo „doména“ je zkratka, správně bychom měli říkat „doménové jméno“. Je to unikátní adresa na internetu. Používá se tak, že se přímo píše do internetového prohlížeče (např.) a také tvoří část emailové adresy za @ (např.)

Jaké domény rozlišujeme?

Rozlišují se 2 druhy, a to geografické (pro Českou republiku „cz“) a generické („com“, „info“ či „org“ a další). Příklad: www.jmenowebu.cz. Doména II. řádu – jedná se o nejdůležitější typ, protože je to samotný název stránek. Podle toho, kdo je vlastníkem domény? Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény. Lze ho ještě rozkliknout a vidět podrobnější údaje.

Co jsou to doménové rády a co určují?

Doména nejvyššího řádu (TLD, z anglického Top Level Domain) je internetová doména na nejvyšší úrovni stromu internetových domén. V doménovém jméně je doména nejvyšší úrovně uvedena na konci (např. u cs.wikipedia.org je doménou nejvyššího řádu org).

By Parthinia Ranmar

Similar articles

Co je to doména a kde je umístěna? :: Jak prejmenovat uzivatele Win 10?
Užitečné odkazy