Co je to směrovací tabulka?
Směrovací tabulka (též routovací tabulka, anglicky routing table) je v informatice označení pro datovou strukturu uloženou v operační paměti počítače nebo routeru sloužící pro směrování dat procházejících počítačovou sítí.
Jak Routovat?
Routování je poměrně složitý proces. Existuje několik routovacích protokolů s netriviálními algoritmy. Jeho základní princip je však vcelku jednoduchý: Pokud jsou k routeru (A) připojené koncové zařízení přímo, může si router (A) do své routovací tabulky uložit jejich adresy. Co je to statické routování? Vzdálené sítě jsou přidávány do routovací tabulky buďto zadáním statické cesty nebo pomocí dynamického roubovacího protokolu. Jakmile se router dozví o vzdálené síti a o rozhraní, kterým se k ní dostane, přidá tuto cestu do tabulky po tu dobu, dokud je exit rozhraní aktivní.
Co znamená routování?
Směrování (anglicky routing, též routování) označuje v informatice určování cest datagramů v prostředí počítačových sítí. Směrování zajišťují nejen routery, ale i koncové stanice (při vysílání) a jeho úkolem je doručit datagram (resp. paket) adresátovi, pokud možno co nejefektivnější cestou. Co je to autonomní systém v BGP? Autonomní systém (AS) je skupina směrovačů a IP prefixů (též rozsahů, např. 128.6.0.0/16) se společnou směrovací politikou a pod společnou správou. Vlastní autonomní systém mají typicky ISP, datacentra nebo jiné společnosti s rozsáhlou počítačovou sítí.
Co to je adresa?
IP adresa je unikátní číslo, které je přiděleno libovolnému zařízení komunikujícímu prostřednictvím internetového protokolu (IP). Svoji IP adresu tak mají nejen počítače, notebooky nebo tiskárny, ale také každý telefon, tablet nebo například nová pračka. Co to je výchozí brána? Výchozí brána sítě (default gateway - DFG) nebo také implicitní brána je v IT označení pro tzv. směrovač a důležitý síťový prvek v rodině protokolu TCP/IP pro lepší práci s IP adresami a jejich následných vzájemných a efektivních propojení. Zjednodušeno řečeno, jedná se o IP adresu nejbližšího routeru.
Jak dělíme routování?
Dělení routovacích protokolů
statické routování – ručně zadané cesty (záznamy v routovací tabulce), bezpečné a dobré, ale nereflektuje změny v topologii sítě dynamické routování - síť se automaticky přizpůsobuje změnám v topologii a dopravě, automaticky se vypočítávají cesty pomocí routovacího protokolu. Když to vezmeme v úvahu, jak funguje Říp? RIP posílá aktualizované zprávy (update message) o směrovacích tabulkách v pravidelných intervalech, a při změně topologie sítě. Když směrovač přijme update message, která obsahuje změny, aktualizuje svoji směrovací tabulku, a tím odráží novou cestu.
Jak nastavit statické routování?
Nastavení statické routy
Konfigurace se provádí v prostředí obecného konfiguračního režimu, do příkazu vstupuje adresa routované sítě, její maska a určení "směru" - zde buď next hop IP nebo lokální interface. Routujeme síť 192.168.1.0/24 přes rozhraní serial 0/1/0.