Domovská stránka > J > Jaký Je Rozdíl Mezi Advokátem A Notářem?

Jaký je rozdíl mezi advokátem a notářem?

Právníkem je tedy např. i soudce, státní zástupce, notář, podnikový právník, exekutor, advokát, atd. Advokátem je pak pouze a jen ten právník, který je zapsán v seznamu advokátů České advokátní komory, který je mimochodem zveřejněn i na webu www.cak.cz.

Přečtěte si více

Co dělá notářská tajemnice?

Co vlastně dělá notářská tajemnice/notářský tajemník? - Jde o specializovanou administrativní pozici zaměřenou právě na práci v notářském úřadě. Kdo má o tuto práci zájem, musí absolvovat předepsanou praxi u notáře a zároveň složit odbornou zkoušku. Kdo spravuje majetek nezletilého dědice? Po nabytí dědictví, po skončení pozůstalostního řízení, je nezletilému, který se stal dědicem soudem jmenován správce jmění. Správce je povinen starat se o majetek ve prospěch dědice až do doby než je plně svéprávný, tedy do jeho zletilosti.

Jak zjistit notáře v dědickém řízení?

Pokud byste chtěli zjistit, který notář má dané dědické řízení na starosti, stačí obrátit se na okresní soud, který je příslušný podle bydliště zesnulého. Na základě jména, data úmrtí a data narození zesnulého vám sdělí spisovou značku dědického řízení a notáře, který byl vedením řízení pověřen. Kdo může sepsat závěť? Závěť může sepsat každý, kdo je svéprávný a způsobilý k právnímu jednání. Musí být také starší 15 let. Pokud zůstavitel není plnoletý (15 - 17 let), je třeba závěť sepsat formou veřejné listiny u notáře, viz. níže.

Lidé se také ptají, jak dlouho trvá vyřízení dědického řízení?

Celé dědické řízení obvykle trvá čtyři měsíce, ovšem výjimečně se může protáhnout klidně i na jeden rok. A další otázka, na co si dát pozor při dědickém řízení? V tom případě dědic splatí dluhy jen v takové výši, aby nepřesáhly hodnotu dědictví. Je však důležité si dát pozor na lhůtu odmítnutí dědictví. Dědictví je totiž nutné odmítnout do 1 měsíce ode dne soudního vyrozumění. Pokud má dědic trvalé bydliště v zahraničí, tato lhůta se prodlužuje na 3 měsíce.

Může se také zeptat, jak zjistit zda existuje závěť?

Notář má samozřejmě za úkol zjistit, zda existuje nějaká závěť, dědická smlouva či listina o vydědění některého z dědiců. Z toho důvodu nahlíží do Evidence právních jednání pro případ smrti, kterou má na starosti Notářská komora ČR. Tam jsou evidována pořízení, která byla sepsána či uložena u některého z notářů. Jak zjistit majetek zemřelého? Smrt blízkého člověka je vždy bolestivá zkušenost spojena s dědickým řízením. Cílem je zjistit majetek a dluhy zemřelého. Soud zahajuje zhruba do měsíce dědické řízení, na základě informací z úmrtního listu, jehož kopii zašle soudu příslušná matrika společně s informací o tom, kdo vypravil pohřeb.

Může se také zeptat, jak se přihlásit do dědického řízení?

Jak se mohu přihlásit do dědického řízení? Dědici jsou do dědického řízení přihlášení zpravidla zřizovatelem pohřbu, se kterým si příslušný notář sjedná schůzku za účelem obeznámení se všemi možnými dědici i obeznámení o majetku zůstavitele. Do dědického řízení se dědic může dostat i závětí sepsanou zůstavitelem.

By Ker

Jak se značí násobení? :: Co dělá správce pozůstalosti?
Užitečné odkazy