Než se začneme zabývat různými formami relativních adres URL, je nezbytné pochopit, co jsou to adresy URL obecně. Zdroje na internetu lze identifikovat a najít pomocí adres URL, což jsou formátované řetězce. Skládají se mimo jiné z protokolu (například HTTP nebo HTTPS), názvu domény (například example.com) a cesty ke konkrétnímu zdroji.
Naproti tomu relativní adresa URL je adresa, která se vztahuje k základní nebo aktuální adrese URL stránky. Relativní adresa URL pouze označuje umístění zdroje ve vztahu k aktuální stránce, nikoli uvádí úplnou adresu zdroje. Při odkazování na zdroje, které se nacházejí ve stejné doméně, nebo při vytváření odkazů v rámci webové stránky jsou relativní adresy URL obzvláště užitečné. Příklady typů relativních adres URL: 1. Kořenové relativní odkazy: Zdroj, který se vztahuje ke kořenovému adresáři webové stránky, je identifikován kořenovou relativní adresou URL, která začíná lomítkem vpřed (/). Pokud je například kořenový adresář webové stránky „www.example.com“, kořenově-relativní adresa URL, například „/about“, by odkazovala na stránku „about“ na této webové stránce. Při odkazování na stránky na stejném webu se často používají kořenově relativní adresy URL.
2. Adresy URL specifické pro dokument Umístění zdroje ve vztahu k aktuálnímu dokumentu nebo webové stránce se určuje pomocí adres URL vztahujících se k dokumentu. Tyto adresy URL se používají k odkazování na zdroje, které se nacházejí ve stejném adresáři nebo podadresáři jako aktuální stránka a nezačínají lomítkem vpřed (/). Pokud je aktuální stránka například „www.example.com/products“, adresa URL vztažená k dokumentu, například „details.html“, by odkazovala na zdroj uvnitř adresáře „products“.
3. Zdroje, které se nacházejí v nadřazeném adresáři vzhledem k aktuální stránce, se označují jako nadřazené relativní adresy URL. Tyto adresy URL začínají znakem „../“ a dále cestou ke zdroji. Pokud se například aktuální stránka nachází v adresáři „www.example.com/products/details“, nadřazená relativní adresa URL, například „../images/image.jpg“, by odkazovala na obrázek, který se nachází v nadřazeném adresáři adresáře „products“.
Co je příklad relativního odkazu?
Zamysleme se nad reálným příkladem, abychom si objasnili myšlenku relativních odkazů. Uvažujme webovou stránku s následujícím rozložením: Obsahuje soubory Index.html, About.html, Products/, Details.html, Images/ a Image.jpg. Ke spojení ze stránky „index.html“ na stránku „about.html“ lze použít kořenovou relativní adresu URL, například „/about.html“. Stránka „about.html“ bude vždy cílem této adresy URL bez ohledu na to, kde se nachází aktuální stránka.
Pro odkaz ze stránky „details.html“ na soubor „image.jpg“ použijte nadřazenou relační adresu URL, například „../images/image.jpg“. Soubor „image.jpg“ lze nalézt pomocí této adresy URL, která prohlížeči nařídí přejít o úroveň výše do adresáře „products“ a poté do adresáře „images“.
Shrnutí:
Flexibilní a praktickou metodu odkazování na zdroje na stejné doméně nebo propojování zdrojů v rámci webové stránky představují relativní adresy URL. Vývojáři webových stránek mohou vytvářet užitečná a dynamická spojení, která se přizpůsobují změnám ve struktuře webových stránek díky pochopení mnoha forem relativních adres URL, jako jsou kořenové relativní adresy URL, dokumentové relativní adresy URL a nadřazené relativní adresy URL. Efektivní používání relativních adres URL umožňuje spotřebitelům snadné prozkoumávání webových stránek, což zlepšuje uživatelský zážitek jako celek.
V jazyce HTML vypadá relativní adresa URL například takto: „../images/image.jpg“.
Protokol, název domény a cesta jsou tři součásti, které tvoří adresu URL.
V článku „Typy relativních adres URL. Explained and Illustrated“ neuvádí, kolik URL je zmíněno.