Holubi jsou často považováni za nezajímavé, nekomplikované ptáky, kteří se obvykle vyskytují na lavičkách v parcích a v ulicích měst. Pod svým zdánlivě nenápadným zevnějškem však skrývají překvapivou míru inteligence. Kognitivní schopnosti holubů byly v posledních letech podrobně zkoumány a odhalily pozoruhodné poznatky o jejich schopnostech řešit problémy, paměti a sociálním chování. V tomto článku se budeme zabývat inteligencí holubů, společnými paralelami s jinými zvířaty, jako jsou psi a kočky, a také informacemi o jejich paměti na lidi a o tom, který pták má největší IQ.
Jsou ptáci stejně inteligentní jako psi? Psi a holubi mají rozdílné kognitivní schopnosti, holubi však prokázali mimořádný intelekt při plnění různých úkolů. Podle studií Dr. Edwarda Wassermana z University of Iowa dokážou holubi kategorizovat a plnit úkoly vyžadující abstraktní pojmy stejně jako psi. Holubi byli vycvičeni k identifikaci a klasifikaci vizuálních podnětů, čímž prokázali, že chápou a používají sofistikované myšlenky. Kromě toho holubi prokázali vynikající prostorové schopnosti, které se vyrovnají schopnostem psů. Holubi vykazují úroveň inteligence, která se v některých ohledech vyrovná inteligenci psů, i když nemají stejné schopnosti řešit problémy.
Mají holubi vyšší inteligenci než kočky? Je obtížné přímo srovnávat inteligenci holubů a koček kvůli rozdílům v jejich kognitivních schopnostech. Holubi však prokázali pozoruhodné kognitivní schopnosti, které jsou v některých úlohách srovnatelné s kočkami. Podle výzkumu Dr. Damiana Scarfa z University of Otago na Novém Zélandu se holubi dokáží naučit rozpoznat sami sebe v zrcadle. Dříve se mělo za to, že tato schopnost je vlastní pouze lidem a několika málo dalším vybraným druhům, například kočkám. Holubi také prokázali, že jsou schopni chápat abstraktní myšlenky, jako jsou čísla a časové intervaly, což ukazuje, že mohou být inteligentnější, než se dříve předpokládalo.
Uchovávají si holubi lidské vzpomínky? Holubi prokázali schopnost pamatovat si lidi a rozlišovat různé tváře. Dr. Shigeru Watanabe pro svůj výzkum na univerzitě Keio v Japonsku vycvičil holuby, aby rozlišovali obrazy lidských tváří. Holubi prokázali vynikající úroveň rozpoznávání obličejů, když dokázali identifikovat a klasifikovat různé lidi. U holubů byla rovněž prokázána schopnost dlouhodobé paměti, o čemž svědčí pozorování, že si dokáží vybavit konkrétní osoby a vybavit si asociace s příjemnými nebo negativními zážitky.
Který pták je nejchytřejší? Je obtížné určit, který pták má nejvyšší IQ. Na druhou stranu je papoušek africký šedý často uznáván jako jeden z nejinteligentnějších ptačích druhů a je známý svými vynikajícími napodobovacími a komunikačními schopnostmi. Afričtí šedí papoušci mají obrovskou slovní zásobu, schopnost osvojovat si a používat slova v kontextu a vysoce rozvinuté schopnosti řešit problémy. O jejich výjimečné bystrosti svědčí srovnání jejich kognitivních schopností s kognitivními schopnostmi pětiletého dítěte.
Zjednodušeně řečeno, holubi nejsou základní ptáci. Jsou překvapivě inteligentní, vykazují paměťové schopnosti, sociální chování a schopnost řešit problémy, které jsou srovnatelné se psy a kočkami. Vědci jsou holuby stále fascinováni, protože stále popírají zažité představy o svých kognitivních schopnostech. Neuvěřitelné množství kognitivních schopností, které tito zdánlivě obyčejní ptáci mají, je stále zřejmější s tím, jak se o ptačí inteligenci dozvídáme více.
Díky svým výjimečným kognitivním schopnostem je holub považován za génia mezi ptáky. Četné výzkumy prokázaly, že holubi jsou schopni chápat abstraktní myšlenky i rozpoznávat vzory a počítat. Tyto objevy vyvrátily dřívější teorie o inteligenci ptáků a upozornily na mimořádné kognitivní schopnosti holubů.
Holubi mohou navázat pouto s lidmi, ano. Holubi jsou považováni za škůdce, kteří žijí ve městech, ačkoli je známo, že navazují blízké vztahy s lidmi, kteří jim poskytují potravu a přístřeší. Holubi prokázali schopnost rozlišovat určité osoby a dokonce si pamatovat jejich tváře. Několik studií navíc odhalilo, že holubi mohou s lidmi vytvářet úzké sociální vazby a projevovat určitou důvěru a náklonnost. Z toho vyplývá, že holubi mohou s lidmi navázat hluboké vztahy.
Studie ukazují, že holubi jsou schopni zapamatovat si laskavost a mají výjimečné kognitivní schopnosti. Podle výzkumu dokáží holubi rozpoznat a vybavit si konkrétní lidi i po dlouhé době. Mají pověst holubů, kteří navazují úzké sociální vztahy s těmi, kdo se k nim pravidelně chovají dobře, a mají schopnost rozlišovat mezi přátelskými a nepřátelskými interakcemi. Je tedy možné, že si holubi pamatují a příznivě reagují na projevy soucitu.