Přelomový přenosný kazetový přehrávač společnosti Sony známý jako Walkman způsobil revoluci v poslechu hudby na cestách. Mohli bychom se ptát, zda se Walkmany prodávají i v současnosti a zda se stále vyplatí vzhledem k nástupu digitální hudby a streamovacích služeb. Může být také užitečné pochopit historické ceny Walkmanů, a to jak v 90. letech 20. století, tak dnes, a také důvody, proč mohou být považovány za drahé. Jsou walkmany stále v prodeji?
Obliba walkmanů v době chytrých telefonů a streamování hudby poklesla. V roce 2010 se společnost Sony rozhodla ukončit výrobu Walkmanů, které používaly kazetové přehrávače. Přezdívka Walkman se v průběhu let změnila a nyní je spojována s různými přenosnými přehrávači médií od společnosti Sony, které umí přehrávat digitální soubory, jako jsou MP3 a zvuk ve vysokém rozlišení. Tyto současné přehrávače Walkman jsou určeny pro audiofily, kteří stále oceňují specializovaný hudební přehrávač, a často obsahují nejmodernější technologie, jako je připojení Bluetooth, dotykové obrazovky a rozšiřitelné úložiště. Vyplatí se Walkmany za tu cenu?
Hodnota zařízení Walkman závisí především na osobních preferencích a požadavcích. I když chytré telefony usnadňují ukládání a přehrávání hudby, někteří fanoušci stále oceňují osobitý zážitek a nostalgické výhody používání specializovaného hudebního přehrávače. Walkmany, zejména novější modely, jsou mezi milovníky hudby oblíbené, protože jsou často vybaveny lepší kvalitou zvuku, delší výdrží baterie a dalšími funkcemi, jako je potlačení šumu. Někteří lidé by navíc mohli rádi sbírat staré přehrávače Walkman, obdivovat je jako historické relikvie a uchovávat fragment historie hudební techniky. Kolik stál Walkman v devadesátých letech?
Ceny walkmanů se v devadesátých letech pohybovaly v různých cenových relacích v závislosti na modelu a funkcích. Typické cenové rozpětí populárních modelů Sony Walkman, jako jsou Sports Walkman a Discman, bylo 50 až 200 dolarů. Na cenu mělo významný vliv začlenění dalších funkcí, jako je ochrana proti prokluzu, digitální ladění a podporované typy médií (kazety, CD nebo MiniDisky). Kvůli špičkovým funkcím a lepší kvalitě zvuku byly špičkové modely často dražší. Proč je Walkman tak drahý?
Přestože současné přehrávače Walkman mohou stát více, některé starší přehrávače Walkman z 90. let 20. století se mohou ve srovnání se současnými audio zařízeními zdát cenově dostupné. Existuje mnoho prvků, které ovlivňují cenu Walkmanu v dnešní době. Za prvé, cenu zvyšuje použití nejmodernějších technologií a prémiových komponent. Vzhledem k potřebě dalšího hardwaru a techniky stojí Walkmany s funkcemi, jako je podpora zvuku s vysokým rozlišením, redukce šumu a rozšiřitelné úložiště, často více. K vyšší ceně přispívají také nízké objemy výroby a mezera na trhu specializovaných přenosných hudebních přehrávačů.
Shrneme-li to, Walkmany se od svých kazetových počátků vyvinuly ve špičkové přenosné přehrávače médií. Společnost Sony stále prodává digitální Walkmany s nejmodernějšími funkcemi, i když klasické kazetové Walkmany již nevyrábí. Hodnotu přehrávače Walkman určují osobní preference a potřeba specializovaného hudebního přehrávače. V 90. letech 20. století stály přehrávače Walkman 50 až 200 dolarů, přičemž vyšší modely stály více kvůli lepší kvalitě zvuku a dalším funkcím. Moderní přehrávače Walkman jsou drahé kvůli technologickému vývoji, prémiovým součástkám, omezenému objemu výroby a specializovanému trhu, kterému slouží.
Eminem používal přehrávač Sony Walkman WM-D6C, který byl v 80. letech 20. století preferovaným modelem mezi hudebníky a umělci. Díky možnostem vysoce kvalitního záznamu zvuku se tento konkrétní model stal oblíbenou volbou pro profesionály v hudební branži.
Navzdory počátečnímu úspěchu se Walkman brzy dostal do problémů a selhal v důsledku řady okolností. Jedním z důležitých faktorů byl vstup nových technologií a konkurentů na trh. Přenosné přehrávače CD a následné přehrávače MP3 přišly se sofistikovanějšími možnostmi, jako je delší doba přehrávání, lepší kvalita zvuku a větší kapacita pro ukládání skladeb. Naproti tomu walkmany, které používaly kazety, ztratily pro spotřebitele část své atraktivity.
Dalším vlivem byl posun vkusu zákazníků směrem k digitálním hudebním formátům. S rozvojem internetu a dostupností digitálních stahovacích a streamovacích služeb začali spotřebitelé dávat přednost pohodlí a přizpůsobivosti digitální hudby před skutečnými kazetami. Protože Walkmany uměly přehrávat pouze kazety, bylo pro ně obtížné držet krok s tímto vyvíjejícím se trendem.
Walkman se také potýkal s problémy, pokud jde o cenu a hodnotu. Cena Walkmanů zůstala relativně vysoká, i když se na trh dostaly modernější a sofistikovanější přenosné hudební přehrávače. Spotřebitelé měli problém ospravedlnit cenu přehrávače Walkman, když existovaly levnější možnosti s lepšími funkcemi.
Celkově byl Walkman neúspěšný, protože nedokázal držet krok s technologickým pokrokem a měnícím se vkusem trhu. Jeho úpadek a konečný zánik byl způsoben nástupem nových konkurentů s propracovanějšími funkcemi, přechodem na digitální hudební formáty a cenovými problémy.