Síťové připojení pevného disku umožňuje v digitálním věku, kdy je ukládání dat klíčové, bezproblémové sdílení souborů a přístup k nim z mnoha zařízení. Tento článek vám pomůže s postupem, ať už chcete sestavit síťový pevný disk, sdílet pevný disk v síti, sdílet pevný disk mezi dvěma počítači nebo připojit pevný disk externě.
Vytvoření síťového pevného disku je jednoduché. K vytvoření síťového pevného disku budete potřebovat úložné zařízení, například externí pevný disk nebo síťové úložné zařízení (NAS). Proveďte tyto činnosti:
1. Připojte úložné zařízení ke směrovači. Většina současných směrovačů je vybavena konektory USB, které lze použít k připojení externího pevného disku. Připojte úložné zařízení pomocí kabelu USB k jednomu z těchto portů. 2. Nakonfigurujte úložné zařízení tak, že:
2. Zadáním IP adresy směrovače do webového prohlížeče získáte přístup k nastavení směrovače. Chcete-li nakonfigurovat úložné zařízení, vyhledejte část „Nastavení USB“ nebo „Nastavení NAS“ a postupujte podle tam uvedených pokynů. Tento postup může zahrnovat pojmenování jednotky, konfiguraci uživatelského přístupu nebo formátování jednotky.
3. Namapujte síťovou jednotku pomocí programu „File Explorer“ (Windows) nebo „Finder“ (Mac) v počítači. Chcete-li zobrazit dostupná síťová zařízení, klikněte na položku „Tento počítač“ (Windows) nebo „Sdílené“ (Mac). V zobrazené nabídce klikněte na „Connect As“ (Mac) nebo „Map network drive“ (Windows). Pro síťovou jednotku vyberte písmeno jednotky nebo umístění složky.
Po dokončení mapování můžete k síťovému pevnému disku přistupovat stejně jako k jakémukoli jinému zařízení v počítači. Na síťovém disku můžete ukládat soubory, vytvářet složky a vyměňovat si data s ostatními uživateli. Jak distribuovat pevný disk v síti: Tyto postupy je třeba dodržet, pokud již máte v počítači nainstalovaný interní pevný disk a chcete jej sdílet po síti:
1. Zapněte sdílení souborů. Přejděte do nastavení počítače a vyberte položku „Sdílení“ (Mac) nebo „Centrum síťových připojení a sdílení“ (Windows). Ujistěte se, že váš počítač lze najít v síti, a povolte sdílení souborů. V závislosti na operačním systému může být také nutné nastavit pracovní skupinu nebo domácí skupinu.
2. Chcete-li sdílet pevný disk, proveďte na něj kliknutí pravým tlačítkem myši a zvolte „Vlastnosti“ (v systému Windows) nebo klikněte a vyberte kartu „Sdílení“ (v systému Mac). Aktivujte sdílení a podle potřeby upravte oprávnění. Můžete se rozhodnout, zda poskytnete osobám přístup pouze pro čtení nebo oprávnění k úpravám souborů.
3. Chcete-li získat přístup ke sdílenému pevnému disku, spusťte na ostatních zařízeních připojených ke stejné síti program „Finder“ (Mac) nebo „File Explorer“ (Windows). Zaškrtněte oblast „Síť“ nebo „Sdílené“ pro sdílený počítač. Chcete-li získat přístup ke sdílenému pevnému disku a jeho souborům, dvakrát na něj klikněte. Použití stejného pevného disku na dvou různých počítačích: Pokud chcete sdílet pevný disk přímo mezi dvěma počítači, použijte křížové síťové připojení nebo počítače propojte síťovým přepínačem nebo rozbočovačem. Proveďte tyto úkony: 1. Zkontrolujte, zda je disk pevný: 1. Propojte počítače: Spojte ethernetové porty obou počítačů dohromady pomocí síťového křížového připojení. Případně použijte běžné ethernetové kabely k propojení obou počítačů se síťovým přepínačem nebo rozbočovačem.
2. Nastavte síťová nastavení. V každém počítači přejděte do nastavení sítě a každému zařízení přidělte zvláštní IP adresu. Ujistěte se, že mají různé IP adresy a zároveň jsou ve stejné podsíti. Oba počítače můžete přidat do pracovní nebo domácí skupiny. 3. Zapněte sdílení souborů: Chcete-li na obou počítačích zapnout sdílení souborů, postupujte podle dříve uvedených pokynů. Před sdílením celého disku nebo jen několika vybraných složek nastavte potřebná oprávnění. Získejte přístup ke sdílenému pevnému disku: Otevřete „Průzkumníka souborů“ (Windows) nebo „Finder“ (Mac) na obou počítačích:
4. Otevřete „Průzkumníka souborů“ (Windows) nebo „Finder“ (Mac). Druhý počítač by se měl nacházet v sekci „Síť“ nebo „Sdílené“. Chcete-li získat přístup ke sdílenému pevnému disku a jeho souborům, dvakrát na něj klikněte. Lze připojit externí pevný disk?
Ano, existuje několik způsobů, jak externě připojit pevný disk k počítači. Mezi nejtypičtější způsoby patří např:
Většina externích pevných disků má rozhraní USB, takže je lze k počítači připojit přímo. Stačí vložit kabel USB dodaný s pevným diskem do portu USB počítače. 2. Připojení Thunderbolt: Pokud vlastníte počítač Mac nebo špičkový počítač PC, můžete mít k dispozici porty Thunderbolt. Kabel Thunderbolt lze použít k připojení externích pevných disků, které podporují standard Thunderbolt. 3. Připojení eSATA: Připojení eSATA podporují některé externí pevné disky. Ve srovnání s připojením Thunderbolt nebo USB je díky němu možná vyšší rychlost přenosu dat. Ujistěte se, že pevný disk lze připojit k přípojce eSATA v počítači. 4. Síťové připojení: Jak již bylo uvedeno, síťový pevný disk můžete zkonstruovat také tak, že externí pevný disk připojíte k portu USB routeru. To umožní přístup k disku různým síťovým zařízením.
Konečně síťové připojení pevného disku usnadňuje sdílení a prohlížení obsahu na několika zařízeních. Pokyny v tomto článku vám pomohou začlenit úložné řešení do síťové konfigurace, ať už konstruujete síťový pevný disk, sdílíte pevný disk v síti, sdílíte pevný disk mezi dvěma počítači nebo připojujete externí pevný disk.
Odpověď zní, že pevný disk můžete připojit ke směrovači. Externí pevný disk můžete přímo připojit k mnoha směrovačům prostřednictvím jejich portů USB. Jedná se o síťové úložiště (NAS). Po propojení mohou počítače ve stejné síti přistupovat k pevnému disku, což umožňuje sdílení a přenos souborů mezi nimi. Pomocí této techniky můžete vytvořit centralizované úložné řešení, které je přístupné z různých zařízení v domácnosti nebo na pracovišti.