Rychlost přenosu dat v digitálním světě se vyjadřuje v bitech za sekundu (bps). Tyto nástroje nám umožňují měřit efektivitu a rychlost připojení k internetu. Pro měření větších rychlostí přenosu dat se však často používají slova jako kilobity za sekundu (kb/s) a megabity za sekundu (Mb/s). V souvislosti s tím se ptáme, kolik kb/s připadá na 1 Mb/s? V této eseji tento převod podrobně prozkoumáme a budeme se zabývat otázkami spojenými s rychlostí přenosu dat.
Pro pochopení převodu mezi kb/s a Mb/s je důležité si uvědomit, že předpona kilo označuje faktor 1000, zatímco předpona mega označuje faktor 1 000 000. Takže 1000 kilobitů za sekundu (kbps) se rovná 1 megabitu za sekundu (Mbps). To znamená, že 1 Mbps je při přenosu dat 1000krát rychlejší než 1 kbps.
Vzhledem k tomu, že počítačové systémy jsou založeny na binárním systému, je rozšířený mylný názor, že 1 Mbps je stejný jako 1024 kbps. Vzhledem k tomu, že binární čísla v počítačích jsou založena na mocninách 2, 1024 se často používá jako přibližná hodnota pro 1000. Tato aproximace je sice za určitých okolností potenciálně užitečná, ale při převodu mezi Mbps a kbps je nepřesná. Pro každý 1 Mbps je správný převodní faktor 1000 kbps.
Vzhledem k tomu, že nyní víme, že 1 Mbps = 1000 kbps, je důležité si uvědomit, že rychlost internetového připojení se může značně lišit. Mezi proměnné, které ovlivňují rychlost připojení, patří použitá technologie, přetížení sítě a možnosti zapojených zařízení. Za rychlé internetové připojení se obvykle považuje takové, které nabízí vyšší rychlost přenosu dat.
Rychlost sítí Wi-Fi se běžně udává v Mb/s. Připojení Wi-Fi, které nabízí vyšší rychlost Mbps, je považováno za rychlé. Je však důležité si uvědomit, že rychlost přenosu dat připojení Wi-Fi se může měnit v závislosti na řadě proměnných, včetně vzdálenosti od směrovače, počtu připojených zařízení a případného rušení.
Pro přepočet Mb/s na kilobajty za sekundu (kBps) je důležité mít na paměti, že 1 bajt má 8 bitů. Z toho vyplývá, že pro převod z Mbps na kBps musíme nejprve vynásobit 1000 a poté vydělit 8. Například u připojení 10 Mbps by výpočet vypadal takto: (10 * 1000) / 8 = 1250 kBps. Jinými slovy, připojení o rychlosti 10 Mb/s by poskytovalo rychlost přenosu dat 1250 kb/s.
Shrnuto, 1000 kb/s se rovná 1 Mb/s. V tomto případě je převodní faktor 1024 kb/s nepřesný. Rychlá připojení Wi-Fi se běžně měří v megabitech za sekundu (Mbps). Chcete-li přepočítat Mbps na kilobajty za sekundu (kBps), vynásobte Mbps číslem 1000 a poté vydělte číslem 8. Pokud budeme znát tyto převody a prvky, které ovlivňují rychlost přenosu dat, můžeme lépe pochopit a využívat naše připojení k internetu.
V závislosti na osobních preferencích a potřebách lze za pomalý internet považovat různé rychlosti. Všeobecně panuje shoda, že pomalý internet je definován jako 1 Mbps (megabit za sekundu) nebo 125 kBps (kilobajtů za sekundu). Nezapomeňte, že se jedná pouze o hrubý odhad a nemusí být vhodný za všech okolností.
Ve skutečnosti se 1024 KB rovná 1 MB. Metrický systém se běžně používá pro digitální úložiště a přenos dat. Jednotky „kilo“ a „mega“ v tomto systému odpovídají 1000 (103) a 1 000 000 (106). V běžně používané dvojkové soustavě pro výpočetní techniku však „kilo“ znamená 1024 (210) a „mega“ 1 048 576 (220). Jeden megabajt (MB) se v kontextu ukládání a přenosu dat rovná 1024 kilobajtům (KB).
Ne, 1 kb/s není vysoká rychlost. Symbol „k“ ve slově 1k Mbps znamená kilo. V důsledku toho se 1 000 Mb/s rovná 1 000 Mb/s. Megabity za sekundu neboli Mbps je míra rychlosti přenosu dat. Ačkoli se 1 000 Mb/s může zdát jako velké číslo, podle dnešních standardů je považováno za relativně pomalé. Typická rychlost internetu je jeden gigabit za sekundu (Gb/s) nebo vyšší a je považována za rychlou.