Odmítl se váš přehrávač někdy roztočit a způsobil tak nepříjemnou situaci? Nejste sami, takže si nedělejte starosti. S tímto problémem se někdy setkalo mnoho milovníků vinylů. V tomto příspěvku prozkoumáme příčiny příliš rychlého roztočení gramofonové desky, podíváme se na mechaniku roztočení desky, projdeme si důvody, proč by se váš gramofon mohl neroztočit, a nabídneme vám rady pro roztočení vinylových desek. Proč se můj gramofon neotáčí?
Příčin, proč se váš gramofon přestává točit, může být celá řada. Nejprve zkontrolujte napájení. Ujistěte se, že je gramofon správně připojen a dostává elektrickou energii. Přepálená pojistka nebo špatné spoje mohou potenciálně způsobit, že gramofon nebude reagovat. Řemen, který gramofon pohání, mohl také časem sklouznout nebo se opotřebovat, což si vyžádá opravu. V neposlední řadě může být problém mechanický, například porouchaný motor nebo špatně seřízený mechanismus. Za takových okolností se doporučuje požádat o pomoc kvalifikovaného technika. Co je příčinou protáčení desky? Pro řešení případných problémů je zásadní pochopit principy roztáčení desky. Středem gramofonu je motor, který pohání otáčení talíře. Talíř, který se často skládá z akrylátu nebo hliníku, nabízí povrch, na kterém vinylová deska sedí. Motor a talíř jsou spojeny řemenem nebo mechanismem přímého pohonu, což umožňuje přenos energie a spuštění rotace. Po zapnutí gramofonu motor roztáčí talíř stálou rychlostí, což umožňuje stylusu sledovat drážky desky a vytvářet zvuk. Jaký je správný způsob roztáčení vinylových desek? Pro správné roztočení vinylových desek je třeba dodržet několik jednoduchých postupů. Nejprve se ujistěte, že je gramofon postaven na pevném povrchu. Vibrace nebo nerovný povrch by mohly mít negativní vliv na proces roztočení. Poté opatrně odstraňte ochranný obal desky a nasaďte ji na talíř a ujistěte se, že je pevně na svém místě. Pomocí napínací páčky na gramofonu, pokud je jí gramofon vybaven, jemně zvedněte raménko a umístěte stylus na okraj desky. Jakmile je vše na svém místě, zapněte gramofon a deska by se měla začít točit. Abyste minimalizovali poškození nebo ztrátu kvality zvuku, mějte na paměti, že s vinylovými deskami je třeba zacházet opatrně a nedotýkat se hrací plochy.
Jaké další faktory mohou způsobit příliš rychlé roztočení gramofonové desky?
Občas se může vyskytnout opačný problém, kdy se přehrávač gramofonových desek točí příliš rychle. Tento problém mohou způsobovat různé věci. Jednou z možností je nesprávné nastavení regulace rychlosti gramofonu. Rychlost otáčení lze u gramofonů obvykle měnit a obvykle je nastavena na 33 1/3 nebo 45 otáček za minutu. Pokud je regulace rychlosti nastavena na nesprávné nastavení, může se deska otáčet příliš rychle nebo pomalu. Dalším možným faktorem je vadný motor. Pokud je motor vadný nebo opotřebovaný, nemusí být schopen udržet správnou rychlost, což vede k rychlejšímu otáčení. Gramofon se také může točit příliš rychle, pokud má hnací řemen nesprávnou velikost nebo je opotřebovaný. Za těchto okolností může problém vyřešit výměna řemene za řemen správné velikosti.
Na závěr bych chtěl říci, že pro co nejlepší zážitek z poslechu vinylů se ujistěte, že se váš gramofon točí správně. Běžné závady můžete vyřešit a pokračovat v poslechu svých oblíbených desek ověřením napájení, kontrolou mechaniky, dodržováním správných postupů při roztáčení vinylových desek a diagnostikou případných problémů se špatnou rychlostí. Vždy mějte na paměti, že v případě přetrvávajících problémů je nejlepší vyhledat radu kvalifikovaného odborníka, který dokáže problém přesně identifikovat a odstranit.
Mechanismus, který pohání rotující gramofon, někdy označovaný jako gramofon nebo fonograf, kombinuje elektrické a mechanické prvky. Zde je stručný popis jeho fungování: Součástí gramofonu je talíř, rovná plocha, na kterou se pokládá vinylová deska. Typická rychlost otáčení talíře je 33 1/3, 45 nebo 78 otáček za minutu (RPM).
2. Motor: Gramofon je vybaven motorem, který pohání otáčení talíře. Motor může mít jak přímý, tak řemenový pohon. U systému s přímým pohonem je talíř přímo spojen s motorem, na rozdíl od systému s řemenovým pohonem, kde motor a talíř spojuje gumový řemen. 3. Stylus a kazeta: Kazeta je spojena se stylusem, označovaným také jako jehla. Jak se stylus pohybuje po drážkách vinylové desky, malý magnet nebo cívka uvnitř kazety vytváří elektrický signál. Tento elektrický signál představuje zvuk, který byl zachycen na vinylové desce. Udržování stylusu a kazety má na starosti raménko.
4. Je vyrobeno tak, aby snadno klouzalo po povrchu desky a zároveň přilnulo k drážkám. Raménko má protizávaží, které vyrovnává sledovací sílu, kterou stylus působí na desku, a zaručuje tak optimální kontakt.
5. Zvukový výstup a zesílení: Vložka produkuje velmi slabý elektrický signál. Pro jeho zesílení se gramofon připojuje k phono předzesilovači (známému také jako phono stupeň) nebo receiveru s integrovaným phono předzesilovačem. Předzesilovač zvýší sílu signálu tak, aby jej bylo možné slyšet přes reproduktory nebo sluchátka.
6. Protismyk a odpružení: Některé gramofony jsou vybaveny odpružením a zařízením proti prokluzování. Síla působící na raménko směrem dovnitř od stylusu je snížena pomocí anti-skate, který brání stylusu v klouzání směrem ke středu desky. Systémy odpružení zvyšují kvalitu zvuku tím, že minimalizují nežádoucí vibrace a zajišťují lepší oddělení od vnějších zvuků.
Závěrem lze říci, že rotující gramofon snímá drážky vinylové desky pomocí stylusu a poté převádí fyzické vibrace na elektrický signál. Skladbu můžeme poslouchat tak, že tento signál zesílíme a vysíláme zpět prostřednictvím reproduktorů nebo sluchátek.