1. Vymažte mezipaměť DNS: Pro začátek proveďte vymazání mezipaměti DNS v počítači. V systému Windows otevřete příkazový řádek a zadejte příkaz „ipconfig /flushdns“ (bez uvozovek). V počítači Mac otevřete Terminál a zadejte „sudo killall -HUP mDNSResponder“ (bez uvozovek).
2. Upravte nastavení serveru DNS: Pokud je propláchnutí mezipaměti DNS při řešení problému neúčinné, možná budete chtít upravit nastavení serveru DNS. Použijte veřejné servery DNS, například Cloudflare DNS (1.1.1.1 a 1.0.0.1) nebo Google DNS (8.8.8.8 a 8.8.4.4). Přejděte do nastavení sítě, vyberte možnost Konfigurace DNS a zadejte nové adresy serverů DNS místo starých. 3. Restartujte počítač: Po provedení změn v nastavení serveru DNS restartujte počítač, abyste ověřili, zda se změny projeví. Kromě toho se tím vyřeší případné přechodné problémy související se sítí, které by mohly mít vliv na systém DNS. Jak mohu restartovat nastavení DNS bezdrátového směrovače? K restartování DNS v bezdrátovém směrovači použijte níže uvedené postupy:
1. Otevřete webové rozhraní směrovače: Otevřete webový prohlížeč a do adresního řádku zadejte IP adresu směrovače. Tato IP adresa je obvykle uvedena v příručce ke směrovači nebo ji lze získat zadáním příkazu „ipconfig“ do příkazového řádku (pro uživatele systému Windows) a vyhledáním možnosti „Default Gateway“.
2. Přihlaste se do směrovače: Pro přihlášení zadejte uživatelské jméno a heslo směrovače. Výchozí hodnoty jsou často uvedeny v příručce ke směrovači nebo na webových stránkách výrobce, pokud jste tyto údaje neupravili.
3. Vyhledejte nastavení DNS: Po přihlášení přejděte do rozhraní nastavení směrovače a vyhledejte nastavení DNS. V závislosti na výrobci a modelu směrovače se toto umístění může měnit. Hledejte možnosti nastavení sítě nebo DNS. Obnovte nastavení DNS: V nastavení DNS můžete objevit možnost resetovat nebo obnovit výchozí nastavení serveru DNS. Chcete-li obnovit nastavení DNS v bezdrátové síti, vyberte tuto možnost. Vyřeší restartování směrovače problémy s DNS? Často lze problémy s DNS vyřešit restartováním směrovače. Při resetování směrovače dojde k jeho restartování a opětovnému spuštění s novou konfigurací. Tím lze odstranit případné přechodné chyby nebo nesprávně nakonfigurovaná nastavení, která způsobovala problémy s DNS. Je možné, že je budete muset po resetu upravit, protože je nezbytné si uvědomit, že resetování směrovače resetuje také všechna ostatní přizpůsobená nastavení.
Shrnutí:
Přestože problémy s DNS mohou být nepříjemné, většinu problémů se směrovačem DNS můžete vyřešit a odstranit pomocí pokynů v tomto článku. Chcete-li odstranit přetrvávající problémy, nezapomeňte vymazat mezipaměť DNS, v případě potřeby upravit nastavení serveru DNS a dokonce resetovat směrovač. Pomocí těchto technik řešení problémů můžete svůj systém DNS opět bez problémů zprovoznit. Stabilní připojení DNS je nezbytné pro nepřerušované procházení webu.
Při resetování směrovače postupujte podle těchto pokynů: V prvním kroku vyhledejte tlačítko resetování routeru. Obvykle se jedná o malý otvor s nápisem „Resetovat“ nebo „Restartovat“.
2. Stiskněte a podržte tlačítko resetování po dobu 10 až 15 sekund pomocí kancelářské sponky nebo podobného předmětu. Po celou dobu vyvíjejte stálý tlak. 3. Po uplynutí stanovené doby uvolněte tlačítko resetování. Směrovač se nyní restartuje a vrátí se do původní konfigurace. 4. Sledujte, zda směrovač dokončí proceduru resetování. Může to chvíli trvat a při přípravě se často rozsvítí kontrolky směrovače. 5. Pomocí výchozích přihlašovacích údajů, které se často nacházejí na samotném směrovači nebo v uživatelské příručce, se můžete ke směrovači po jeho úplném restartu znovu připojit.
Je důležité si uvědomit, že změnou výchozího nastavení směrovače dojde k odstranění všech vlastních nastavení, včetně názvu sítě, hesla a nastavení přesměrování portů.
Za většiny okolností se problém s DNS nemusí vyřešit okamžitě. K nalezení a vyřešení základního problému, který chybu způsobuje, je často nutné ruční řešení problémů.
K diagnostice chyb DNS můžete použít následující činnosti: 1. Zkontrolujte připojení k internetu: Zkuste zobrazit jiné webové stránky, abyste zjistili, zda vaše internetové připojení funguje správně. Pokud se vám nedaří zobrazit žádné webové stránky, může být problém v síťovém připojení nebo u poskytovatele internetových služeb.
2. Odstraňte mezipaměť DNS: DNS cache vašeho počítače nebo zařízení může být občas poškozena nebo zastaralá, což vede k problémům s DNS. Problém lze odstranit vymazáním mezipaměti. V závislosti na používaném operačním systému existují různé pokyny pro odstranění mezipaměti DNS. Pokyny pro jednotlivé operační systémy si můžete vyhledat na internetu. 3. Restartujte směrovač: Problémy s DNS lze často vyřešit pouhým restartováním směrovače. Restartujte směrovač po malé prodlevě jeho vypnutím. Tím dojde k aktualizaci konfigurace směrovače a případné problémy s DNS mohou být odstraněny. 4. Zkontrolováním nastavení serveru DNS ověřte, zda zařízení používá správné nastavení serveru DNS. Můžete použít výchozí servery DNS poskytované poskytovatelem internetových služeb nebo veřejné servery DNS, například Cloudflare DNS (1.1.1.1 a 1.0.0.1) nebo Google DNS (8.8.8.8 a 8.8.4.4). Chcete-li potvrdit a případně změnit nastavení serveru DNS, zkontrolujte síťová nastavení zařízení. 5. Proveďte ping serverů DNS. Servery DNS můžete pingnout pomocí příkazového řádku nebo terminálu v počítači. Pokud je příkaz ping neúspěšný nebo se zobrazí nadměrné zpoždění, může být problém se serverem DNS. V takových situacích zvažte použití alternativního serveru DNS. 6. Dočasně vypněte bránu firewall nebo bezpečnostní software: Bezpečnostní programy nebo brány firewall mohou občas bránit rozlišení DNS. Na chvíli vypněte bránu firewall a bezpečnostní programy v počítači a poté zkontrolujte, zda se problémy s DNS stále vyskytují. Pokud zmizí, bude možná nutné upravit nastavení bezpečnostního softwaru tak, aby byl provoz DNS povolen.
7. Restartujte počítač: Jednoduchý restart může pomoci vyřešit řadu problémů souvisejících se softwarem. Zkuste restartovat počítač a zjistěte, zda se problémy s DNS vyřeší.
Pokud se žádnou z těchto technik nepodaří chybu DNS odstranit, může se jednat o složitější problém, který vyžaduje další řešení nebo podporu poskytovatele internetových služeb.