Příznaky špatné základní desky. Jak diagnostikovat a otestovat základní desku

Jak zjistit co mám za základní desku?
Stačí stisknout kombinaci [Windows] + [R] a zadat příkaz »cmd«. Otevře se okno příkazového řádku systému Windows. Do příkazového řádku zadejte příkaz »wmic baseboard get product, manufacturer, version, serialnumber« a stiskněte klávesu [Enter].
Další informace najdete na www.chip.cz

Základní deska počítačového systému slouží jako centrální uzel, který propojuje všechny potřebné součásti a zajišťuje správnou funkci. Základní desky se však mohou časem nebo z různých důvodů porouchat, stejně jako jakákoli jiná elektrická součástka. Pokud máte podezření, že na vině je vadná základní deska, je velmi důležité pochopit, jak zjistit, zda je zdrojem problémů s počítačem. V tomto příspěvku se podíváme na to, jak otestovat základní desku, jak odhalit vadnou desku a odpovíme na některé často kladené otázky týkající se stavu základní desky. Jak zjistit, zda je vaše základní deska poškozená:

1. Problémy související s napájením: Poškozená základní deska může být příčinou toho, že se počítač nemůže zapnout vůbec nebo se zapne velmi krátce a pak se vypne. Pokud se zdá, že všechny ostatní součásti a napájecí zdroj (PSU) jsou v pořádku, může být problém v základní desce.

2. Žádný displej nebo podivné chování obrazovky: Pokud se počítač zapne, ale na monitoru se nic nezobrazuje nebo se na něm zobrazuje zkreslený obraz, artefakty nebo podivné barvy, může to znamenat, že je vadná základní deska. Než začnete předpokládat, že je základní deska poškozená, ujistěte se, že monitor a grafická karta fungují správně.

3. Pravidelná selhání systému nebo neohlášené restarty: Pokud počítač opakovaně zamrzá, selhává nebo se bez zjevné příčiny sám restartuje, může být poškozená základní deska. Ačkoli k těmto problémům mohou přispívat i jiné součásti, například paměť RAM nebo procesor, neměli byste vadnou základní desku zcela vylučovat.

4. Nereagující USB nebo periferní porty: Pokud porty USB nefungují správně nebo připojená periferní zařízení, jako jsou klávesnice a myši, nereagují, může být na vině vadná základní deska. Před vyslovením domněnek se ujistěte, že jsou periferní zařízení funkční.

Otestujte svou základní desku zde:

1. Vizuální kontrola: Nejprve vizuálně zkontrolujte základní desku, zda nemá nějaké fyzické vady, například vypouklé kondenzátory, ohořelé stopy nebo známky poškození kapalinou. To jsou zjevné známky nefunkční základní desky a za těchto okolností může být nutná odborná oprava nebo výměna.

2. Diagnostický software: K identifikaci problémů se základní deskou lze použít různé softwarové nástroje. Napětí, teploty a další důležité metriky lze získat pomocí programů jako CPU-Z, HWiNFO nebo diagnostických nástrojů specifických pro základní desky, které nabízejí výrobci. Jakékoli neobvyklé hodnoty nebo problémy s konzistencí mohou ukazovat na vadnou základní desku. 3. Testování hardwaru: Odpojte všechny nadbytečné součásti, abyste odhalili procesor, paměť RAM a grafickou kartu – tři části hardwaru, které jsou naprosto nezbytné pro spuštění systému. Po zapnutí počítače zkontrolujte, zda se neobjeví pípání nebo chybové kódy. Ty mohou poukazovat na hardwarový problém se základní deskou nebo jinými součástmi. Kromě toho lze pro zjištění, zda je problém v základní desce, otestovat komponenty na jiné, známé funkční základní desce.

Dochází k poruchám základních desek a jak dlouho obvykle vydrží? Stejně jako každá jiná elektronická součástka může i základní deska časem degradovat. Životnost základní desky však ovlivňuje řada věcí. Životnost základní desky ovlivňuje řada faktorů, včetně výrobních standardů, trendů používání, faktorů prostředí a údržby.

Dobře udržovaná základní deska obvykle vydrží tři až pět let. Je důležité si uvědomit, že se nejedná o pevně stanovené pravidlo. Zatímco některé základní desky mohou vydržet déle než jiné, některé mohou selhat dříve. Je také důležité si uvědomit, že v důsledku technologických průlomů a změn v požadavcích na hardware mohou být uživatelé vyzváni k výměně základních desek dříve, než dojde k jejich poruše.

Závěrem lze říci, že odhalení vadné základní desky vyžaduje věnovat zvýšenou pozornost výše uvedeným příznakům. Před konečným rozhodnutím je důležité vyloučit další pravděpodobné viníky, i když vadná základní deska může mít za následek celou řadu problémů. Použití diagnostických nástrojů, testování hardwaru a vizuální kontrola mohou pomoci potvrdit vadnou základní desku, pokud na ni máte podezření. Nezapomeňte, že znalost typické životnosti základní desky vám také může pomoci při rozhodování, zda tuto důležitou součást opravit, nebo vyměnit.

FAQ
Jak zjistím, zda potřebuji novou základní desku?

Existují různé ukazatele, že by váš počítač mohl potřebovat novou základní desku. Sledujte následující varovné příznaky:

1. Pravidelné a časté pády systému: Pokud váš počítač pravidelně zamrzá, restartuje se bez varování nebo se hroutí, může být jeho základní deska nefunkční.

2. Nevysvětlitelné selhání hardwaru: Pokud se vyskytnou problémy s řadou hardwarových prvků, včetně grafické karty, paměti RAM nebo portů USB, a vyloučili jste jiné možné příčiny, může to znamenat, že vaše základní deska nefunguje správně. 3. Žádné napájení nebo přerušované problémy s napájením: Pokud se počítač nechce zapnout nebo má občasné problémy s napájením, může být na vině špatně fungující základní deska. 4. Problémy s USB nebo jiným periferním zařízením: Pokud porty USB nebo jiná periferní zařízení, jako je klávesnice nebo myš, přestanou fungovat správně a vy jste zkontrolovali problémy se samotnými zařízeními, může to být známkou problému se základní deskou.

5. Problémy s přehříváním: Pokud se počítač často přehřívá, přestože používáte vhodné techniky chlazení, může to znamenat problém s regulací napájení základní desky.

6. Neustálé pípání během spouštění: Pokud počítač během spouštění vydává řadu pípnutí, ale nezapne se, na vině je pravděpodobně základní deska.

7. Viditelné poškození nebo nabobtnání kondenzátorů: Pokud si všimnete viditelného poškození základní desky, například vypálených nebo zabarvených částí, je zřejmé, že je třeba základní desku vyměnit. Pokud se také zdá, že kondenzátory jsou nafouklé nebo že vytékají. Pokud se potýkáte s jedním nebo více z těchto problémů, doporučujeme obrátit se na odborníka nebo kvalifikovaného technika, aby mohl problém dále diagnostikovat a rozhodnout, zda je nutná nová základní deska.