Připojení dvou pevných disků v počítači. Průvodce krok za krokem

Jak přidat pevný disk do PC?
Nejjednodušší je vyjmout původní disk, zasunout ten nový, nastartovat počítač, nechat systém detekovat nový disk, inicializovat ho – a pak vložit ten starý do boxu nebo připojit přes adaptér, zasunout ho do USB portu počítače, rozeznat ho jako externí disk a překopírovat data z toho starého na ten nový.
Další informace najdete na www.alza.cz

Představte se: Zvětšení úložného prostoru vašeho počítače může být nezbytné, zejména proto, že náš digitální život stále produkuje více a více dat. Přidání dvou pevných disků do počítače je rozumný způsob, jak rozšířit úložnou kapacitu a zvýšit rychlost. V tomto příspěvku vás provedeme procesem připojení dvou pevných disků a odpovíme na související dotazy týkající se použití dalšího pevného disku a sloučení disků SSD.

1. Pokyny pro spojení dvou pevných disků:

Pokud chcete k počítači připojit dva pevné disky, musí mít vaše základní deska dostatek portů SATA (Serial ATA). Nejpoužívanějším rozhraním pro připojení pevných disků k základním deskám je SATA. Zde je uveden návod, který vám pomůže:

Nejprve vyhledejte přístupné přípojky SATA. Porty SATA na základní desce najdete tak, že otevřete skříň počítače. SATA0, SATA1 atd. jsou obvyklá označení těchto portů. Ujistěte se, že jsou k dispozici alespoň dva porty.

Krok 2: Výběr správných kabelů Pevné disky se k základní desce připojují pomocí konektorů SATA. Pokud vaše pevné disky nejsou dodávány s žádnými kabely, budete je muset zakoupit zvlášť. Na jednom konci kabelů SATA je malý konektor ve tvaru písmene L a na druhém přímý konektor.

Připojte kabely SATA v kroku 3: Kabely SATA by měly mít jeden konec připojený k portu SATA základní desky a druhý k odpovídajícímu portu pevného disku. U druhého pevného disku tento postup zopakujte.

Napájení pevných disků v kroku 4: Každý pevný disk potřebuje ke své funkci napájení. Napájecí přípojky pevných disků by měly být připojeny k napájecím kabelům vycházejícím z vaší napájecí jednotky (PSU). Většina současných napájecích zdrojů obsahuje speciální napájecí přípojky SATA.

Montáž pevných disků v kroku 5: Pomocí šroubů nebo montážních držáků připevněte pevné disky k šasi počítače. Ujistěte se, že jsou správně umístěny a zarovnány. Použití druhého pevného disku:

2. Druhý pevný disk můžete po připojení používat různými způsoby:

a) Rozšíření úložiště: Přidáním druhého pevného disku k počítači se především zvýší jeho úložná kapacita. Druhý disk lze použít k ukládání médií, programů a souborů, čímž se uvolní místo na primárním disku. Druhý pevný disk využijte jako vyhrazené zálohovací řešení. b) Vyhrazený zálohovací disk. Chcete-li se chránit před ztrátou dat, pravidelně zálohujte důležité soubory a data na druhou jednotku.

c) Konfigurace RAID: Pokud vaše základní deska podporuje RAID (Redundant Array of Independent Disks), můžete nastavit konfiguraci RAID se dvěma pevnými disky. S RAID se zvyšuje výkon, redundance dat a spolehlivost.

3. Konsolidace dvou disků SSD do jednoho pole RAID 0, které spojuje dva nebo více disků SSD do jedné logické jednotky, může zvýšit výkon tím, že umožňuje čtení dat z mnoha jednotek najednou a zápis na ně. Je důležité si uvědomit, že RAID 0 nenabízí redundanci dat. Chcete-li spojit dva disky SSD do jednoho, postupujte podle následujících kroků:

Krok 1: Ověřte kompatibilitu se základní deskou Ověřte, zda konfigurace RAID, zejména RAID 0, podporuje vaše základní deska. Informace o kompatibilitě naleznete v příručce k základní desce nebo na webových stránkách výrobce.

Krok 2: Konfigurace RAID v systému BIOS Stisknutím určené klávesy (často Del, F2 nebo F10) během spouštění počítače zobrazte nastavení systému BIOS. V nabídce nastavení RAID vyberte možnost RAID 0. Po uložení úprav ukončete systém BIOS.

Krok 3: Nastavení operačního systému Po konfiguraci pole RAID bude možná nutné přeinstalovat operační systém, aby bylo možné využít sloučené disky SSD. 4. Může mít můj počítač dva disky SSD?

Rozhodně! Chytrou technikou pro zlepšení výkonu a úložiště je mít v počítači dva disky SSD. Jeden disk SSD může sloužit jako primární disk operačního systému a často používaných programů a druhý disk SSD lze použít pro další úložiště nebo specializované úkoly.

Shrnutí:

Výkon a úložnou kapacitu počítače lze výrazně zvýšit jednoduchým připojením dvou pevných disků. Podle výše uvedených metod můžete úspěšně připojit dva pevné disky, používat druhý pevný disk, kombinovat disky SSD do jedné logické jednotky a těžit z většího úložného prostoru a lepší správy dat.

FAQ
Lze umístit dva pevné disky na sebe?

Dvě jednotky pevného disku (HDD) lze fyzicky postavit na sebe. To se však nedoporučuje, protože to může vést k řadě problémů.

V první řadě by stohování HDD mohlo vést k přehřátí. Při stohování HDD by teplo z jednoho disku mohlo ovlivnit druhý disk, protože HDD při používání produkují teplo. Může dojít ke zkrácení životnosti disků a následnému zvýšení teploty.

Za druhé, stohování HDD může způsobit větší vibrace. Při stohování mnoha disků na sebe mohou být vibrace způsobené otáčejícími se disky a pohyblivými prvky výraznější. Nadměrné vibrace by mohly mít závažný vliv na spolehlivost a výkon disků.

V neposlední řadě může být pro pevné disky náročné se dostatečně ochladit, pokud jsou naskládány na sebe. K udržení ideálních teplot disků je zapotřebí dostatečné větrání. Pokud jsou disky naskládány na sebe, může být ztíženo proudění vzduchu mezi nimi, což může zvýšit teploty a ovlivnit výkon.

Obecně se doporučuje pevné disky na sebe neukládat, aby byla zaručena jejich dlouhá životnost a správný provoz. Pro zlepšení chlazení a snížení rizika přehřátí nebo nadměrných vibrací se doporučuje instalovat každý disk do samostatné pozice nebo slotu uvnitř skříně počítače.