2. Vyberte možnost Klonovat současný pevný disk na SSD. 3. Vyberte nový disk SSD jako cílový disk a starý pevný disk jako zdrojový disk. 4. Prozkoumejte možnosti klonování a proveďte potřebné úpravy nastavení. 5. Zahajte postup klonování a vyčkejte na jeho dokončení. V závislosti na velikosti disku a rychlosti počítače to může nějakou dobu trvat.
Po dokončení procedury klonování vypněte počítač a odpojte starý pevný disk. Poté jej vyměňte za nový disk SSD a ujistěte se, že je správně připojen. Po spuštění počítače z nového disku SSD by měla být zachována instalace systému Windows. Jak mohu přenést systém Windows na disk SSD, aniž bych ho musel znovu instalovat?
Pokud nechcete klonovat celý pevný disk, existuje ještě jeden způsob, jak přenést systém Windows na disk SSD, aniž byste jej museli kompletně přeinstalovat. Pomocí této techniky se vytvoří obraz systému vaší současné instalace Windows, který se obnoví na nový disk SSD. Mějte však na paměti, že tento postup může vyžadovat další kroky a může být složitější než klonování. 1. Připojte počítač k novému disku SSD. 2. 3. Otevřete Ovládací panely a v seznamu možností vyberte Systém a zabezpečení > Zálohování a obnovení (Windows 7) nebo Historie souborů (Windows 10). 3. Vyberte možnost vytvořit obraz systému a jako cílové zařízení zvolte nový disk SSD.
4. Vydržte, dokud nebude dokončen postup vytváření bitové kopie systému. V závislosti na velikosti jednotky a rychlosti počítače to může nějakou dobu trvat.
5. Po vytvoření obrazu systému vypněte počítač a odpojte starý pevný disk.
6. Nahraďte jej novým diskem SSD a spusťte počítač pomocí zaváděcího USB nebo DVD s instalací systému Windows.
7. Vyberte možnost opravit počítač a zvolte možnost obnovení obrazu systému.
8. Podle pokynů na obrazovce obnovte obraz systému na nový disk SSD.
Jak přejít z HDD na SSD?
Chcete-li přejít z HDD na SSD, můžete postupovat jedním z výše uvedených způsobů – klonováním disku nebo vytvořením obrazu systému. Oba přístupy vám umožní přenést operační systém Windows a všechny soubory na nový disk SSD bez ztráty dat. Nezapomeňte se ujistit, že nový disk SSD má dostatečnou kapacitu, aby se na něj vešlo využité místo na vašem současném pevném disku.
Závěrem lze říci, že přesun systému Windows na disk SSD může výrazně zvýšit výkon vašeho počítače. Ať už se rozhodnete pro klonování pevného disku nebo vytvoření bitové kopie systému, ujistěte se, že máte spolehlivou zálohu důležitých dat, než budete pokračovat. Se správnými nástroji a pečlivým provedením můžete plynule přejít na disk SSD a užívat si rychlejší a svižnější práci s počítačem.
Chcete-li nainstalovat systém Windows 10 z pevného disku na disk SSD, můžete postupovat podle následujících kroků:
1. Ujistěte se, že je disk SSD správně připojen k počítači a rozpoznán systémem.
2. Vytvořte zálohu všech důležitých dat na pevném disku, která chcete přenést na disk SSD. Tento krok je zásadní, abyste předešli případné ztrátě dat.
3. Stáhněte si a nainstalujte klonovací software, například Macrium Reflect, Clonezilla nebo EaseUS Todo Backup. Tyto nástroje vám pomohou naklonovat obsah HDD na SSD.
4. Otevřete klonovací software a vyberte možnost klonování HDD na SSD. Ujistěte se, že jste vybrali správný zdrojový (HDD) a cílový (SSD) disk.
5. Nakonfigurujte nastavení klonování podle svých požadavků. Můžete zvolit klonování celého disku nebo pouze určitých oddílů. Ujistěte se, že máte na disku SSD dostatek místa pro data z pevného disku.
6. Spusťte proces klonování a počkejte na jeho dokončení. To může trvat nějakou dobu v závislosti na velikosti přenášených dat.
7. Po dokončení procesu klonování vypněte počítač a odpojte HDD. Tento krok zajistí, že se systém spustí přímo z disku SSD.
8. Spusťte počítač a vstupte do nastavení systému BIOS stisknutím příslušné klávesy (obvykle F2 nebo Del) během spouštění. V systému BIOS změňte pořadí spouštění tak, aby byl disk SSD upřednostněn jako primární spouštěcí zařízení.
9. Uložte změny provedené v systému BIOS a ukončete jej. Počítač se nyní spustí z disku SSD a vy byste měli být schopni používat systém Windows 10 jako dříve, ale s vyšším výkonem disku SSD.
Nezapomeňte nechat pevný disk odpojený, dokud si nebudete jisti, že na disku SSD vše funguje bez problémů. Poté můžete HDD přeformátovat nebo jej v případě potřeby použít jako další úložiště.