Použití Disk Utility na Macu. A Comprehensive Guide

Jak přeformátovat externi disk na Mac OS?
Přímo v systému je nástroj Disková utilita. Pomocí něho můžete pracovat se všemi připojenými jednotkami. Externí disk tak lze jednoduše naformátovat. Z levé části vyberete připojený disk, klikněte na tlačítko Smazat, vyberete požadovaný formát, zvolíte název a kliknete na tlačítko Smazat. Cached
Další informace najdete na www.prvnimac.cz

Uživatelé mohou spravovat a řešit problémy se svými úložnými zařízeními pomocí silného integrovaného nástroje Disk Utility v systému macOS. Disk Utility vám pomůže, ať už chcete naformátovat externí disk, rozdělit interní pevný disk Macu nebo opravit problémy s diskem. V tomto článku vám vysvětlíme, jak Disk Utility v počítači Mac používat, a odpovíme na některé často kladené otázky týkající se tohoto nástroje.

Co bych měl v programu Disk Utility na Macu pozorovat?

Po spuštění nástroje Disk Utility se zobrazí jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní. V levé části obrazovky lze nalézt seznam všech připojených úložných zařízení, včetně interních a externích disků. Tyto položky jsou označeny konkrétními názvy, například „Untitled“ pro externí jednotky a „Macintosh HD“ pro interní jednotky.

Po výběru jednotky ze seznamu se v hlavním okně zobrazí komplexní informace o této konkrétní jednotce. Tyto údaje zahrnují velikost disku, množství volného místa a formát souborového systému (například APFS nebo HFS+). Jak mohu svůj Mac nakonfigurovat tak, aby se spouštěl z určité jednotky?

V počítači Mac proveďte následující akce pro výběr spouštěcí jednotky:

1. Jakmile na počítači Mac uslyšíte startovací gong, restartujte jej a podržte stisknutou klávesu Option. 2. Na obrazovce se zobrazí seznam přístupných spouštěcích disků. Pro cestování a výběr příslušného disku použijte klávesy se šipkami. 3. Chcete-li Mac spustit z určeného disku, stiskněte klávesu Enter nebo po výběru jednotky klikněte na tlačítko se šipkou.

Je důležité si uvědomit, že ne každá připojená jednotka se zobrazí v seznamu spouštěcích disků. Tento seznam bude obsahovat pouze disky, na kterých je nainstalován systém macOS, který lze spustit. Co dělá příkaz Spustit nástroj Disk Utility?

Nástroj Disk Utility nemá v systému macOS speciální příkaz „Spustit“, jako je tomu v systému Windows. Následujícím postupem však můžete jednoduše získat přístup k Disk Utility:

1. Spusťte program Finder kliknutím na ikonu Finder v doku nebo zadáním příkazu „Finder“ do Spotlight při současném stisknutí kláves Command () a Space. 2. V nabídce Finder klikněte na „Go“ a poté vyberte „Utilities“. 3. Vyhledejte nástroj „Disk Utility“ a spusťte jej ze složky Utilities.

Alternativně můžete program „Disk Utility“ otevřít ihned z výsledků vyhledávání jeho přímým vyhledáním ve Spotlight.

Jak obnovím výchozí nastavení počítače Mac?

Pokud chcete počítač prodat nebo začít znovu, může být užitečné vrátit Mac do továrního nastavení. Zde je návod, jak na to:

1. Před zahájením postupu se ujistěte, že jste si zálohovali všechny důležité soubory, protože váš Mac bude zcela vymazán.

2. Jakmile uslyšíte startovací zvonek, restartujte Mac a zároveň podržte klávesy Command + R. Váš Mac následně vstoupí do systému macOS Recovery. 3. V seznamu dostupných možností v okně macOS Utilities vyberte položku „Disk Utility“ a stiskněte tlačítko „Continue“. 4. V nástroji Disk Utility vyberte výchozí disk počítače Mac (často označovaný jako „Macintosh HD“ nebo podobně) a klikněte na tlačítko „Erase“ (Vymazat). 5. Dejte disku název, vyberte preferovaný formát souborového systému (například APFS nebo Mac OS Extended) a poté klikněte na tlačítko „Vymazat“. 6. Po dokončení procedury mazání ukončete nástroj Disk Utility a v okně Utility systému MacOS vyberte možnost „Reinstall macOS“. 7. Chcete-li do počítače Mac znovu nainstalovat systém macOS, dodržujte pokyny zobrazené na obrazovce. Tímto postupem obnovíte výchozí nastavení počítače Mac.

Mějte na paměti, že tento postup byste měli provádět pouze v případě, že jste si jisti, že chcete z počítače Mac odstranit všechna data a začít znovu.

Závěrem lze říci, že nástroj Disk Utility je důležitým nástrojem pro správu a řešení problémů s úložnými zařízeními v počítači Mac. Pokud znáte jeho vlastnosti a operace, můžete správně formátovat disky, rozdělovat interní disk a odstraňovat jeho závady. Kromě toho můžete pomocí Disk Utility obnovit tovární nastavení počítače Mac během postupu obnovy systému macOS.

FAQ
Jak znovu nainstalovat Mac po vymazání Disk Utility?

K přeinstalování systému macOS na počítači Mac po vymazání disku pomocí nástroje Disk Utility použijte následující pokyny: Podržte současně stisknuté klávesy Command () a R a zapněte počítač Mac. Mac po tomto úkonu přejde do režimu obnovení systému macOS. Jakmile budete v režimu obnovení macOS, zobrazí se okno macOS Utilities. Po výběru možnosti „Reinstall macOS“ klikněte na tlačítko „Continue“. 3. Otevře se nové okno, ve kterém budete vyzváni k výběru disku, na který chcete systém macOS nainstalovat. Vyberte disk, který jste vymazali pomocí nástroje Disk Utility. Pokud se disk nezobrazí, bude možná nutné jej nejprve naformátovat pomocí nástroje Disk Utility. 4. Chcete-li zahájit proces přeinstalace, klikněte na tlačítko „Instalovat“ a řiďte se pokyny na obrazovce. Během instalace můžete být vyzváni k zadání svého Apple ID a hesla. 5. Vydržte, dokud nebude instalace dokončena. V závislosti na rychlosti vašeho Macu a internetového připojení to může nějakou dobu trvat. 6. Po dokončení přeinstalace se váš Mac restartuje a nastartuje do čerstvě nainstalovaného systému macOS. Před provedením jakýchkoli postupů mazání disku nebo přeinstalace nezapomeňte vytvořit zálohu důležitých dat, abyste zabránili jejich ztrátě.

Co můžete udělat v nástroji Disk Utility?

V nástroji Disk Utility můžete provádět řadu operací, které souvisejí se správou a řešením problémů s úložnými zařízeními Macu. Pomocí nástroje Disk Utility můžete provádět následující důležité úkoly: Můžete například formátovat a rozdělovat pevné disky, disky SSD, jednotky USB a externí úložná zařízení. Díky tomu můžete úložiště rozdělit a uspořádat podle svých představ.

2. Připojování a odpojování: Tato funkce je nezbytná pro přístup k externím jednotkám nebo obrazům disků nebo pro jejich vysunutí. Můžete připojovat a odpojovat úložná zařízení. 3. Ověřování a oprava disků: Pomocí nástroje Disk Utility můžete zkontrolovat stav disků a opravit případné závady nebo problémy, které by mohly bránit jejich správné funkci. To je velmi užitečné pro zajištění výkonu a spolehlivosti vašich úložných zařízení. Vymazání dat: Můžete bezpečně odstranit data z disku nebo jednotky a znemožnit tak jejich obnovení. To má zásadní význam, pokud se chcete zbavit úložného zařízení nebo zaručit, že k důvěrným datům nebude možné získat přístup. 5. Obnovení z obrazů disků: Pomocí nástroje Disk Utility můžete vytvářet a obnovovat obrazy disků. To znamená, že můžete vytvořit kopii celého disku nebo jen určitých svazků, což je užitečné pro obnovu nebo zálohování systému. Správu polí RAID (Redundant Array of Independent Disks) umožňuje nástroj Disk Utility, který nabízí nástroje pro nastavení, změnu a sledování těchto polí. Pro zvýšení výkonu nebo redundance dat tak můžete provést konsolidaci mnoha disků do jedné logické jednotky.

Celkově je Disk Utility silný nástroj, který můžete použít ke správě, opravám a řešení problémů s úložnými zařízeními systému Mac.