Termín „petabajt“ se stal populárním v důsledku exponenciálního nárůstu dat a rychle se zlepšujícího stavu technologií. Co však ve skutečnosti znamená? A jak si stojí v porovnání s jinými jednotkami měření dat? V tomto příspěvku pronikneme do světa petabajtů a odpovíme na často kladené otázky, například kolik gigabajtů je v petabajtu, jak velký petabajt vlastně je a zda je to možné. Dokonce se zamyslíme nad myšlenkou zetabajtu.
Začněme tím, že se podíváme na souvislost mezi terabajty (TB) a gigabajty (GB), abychom pochopili velikost petabajtu. Jeden terabajt tvoří 1 024 gigabajtů. Vezměme v úvahu, že typický chytrý telefon může mít úložný prostor o velikosti od 64 GB do 512 GB, abychom to uvedli do kontextu. Z toho vyplývá, že na 1TB pevný disk by se vešlo 2 048 až 16 384krát více dat než na běžný smartphone.
Nyní přejděme k hlavní otázce: kolik je petabajt? Petabajt (PB) je totéž co 1 024 terabajtů nebo 1 048 576 gigabajtů digitálních informací. Je náročné si tento obrovský objem dat prakticky představit. Pokud bychom například převedli petabyte na hodiny videoobsahu ve vysokém rozlišení a předpokládali průměrnou velikost videa 5 GB na hodinu, mohl by petabyte obsahovat přibližně 209 715 hodin videa. To představuje více než 8 738 dní nebo více než 24 let nepřetržitého přehrávání videa.
Abychom objasnili rozšířené nedorozumění, je nezbytné vědět, že petabajt neodpovídá 1 024 bajtům. Jedná se o měrnou jednotku, která vychází z binární soustavy. Každá následující jednotka je 1 024krát větší než ta předchozí. Jinými slovy, petabajt, nikoli bajt, je 1 024krát větší než terabajt.
Je možné mít 1 petabajt, proto lze na otázku odpovědět kladně. Organizace, jako jsou obrovské podniky, výzkumné instituce a datová centra, se v dnešní době, kdy data vznikají nebývalou rychlostí, často potýkají s petabajty informací. To platí zejména pro obory vyžadující zpracování a ukládání obrovských objemů dat, jako je analýza velkých objemů dat, vědecký výzkum a předpověď počasí.
Než to uzavřeme, probereme si myšlenku zetabajtu (ZB). Zetabajt je měrná jednotka vyššího řádu, která se rovná 1 024 petabajtům nebo 1 073 741 824 terabajtům. Pro představu se předpokládá, že v roce 2020 bude celkový objem dat na celosvětové síti téměř 1,2 zetabajtu. To je příkladem obrovského rozsahu zetabajtu, který přesahuje požadavky na úložiště pro většinu jednotlivých aplikací, avšak stává se významným, vezmeme-li v úvahu nárůst světových dat.
Závěrem lze říci, že petabajt, známý také jako 1 024 terabajtů nebo více než milion gigabajtů, je astronomická jednotka pro ukládání dat. Ačkoli se to může zdát jako nepřekonatelné množství, s rozvojem technologií poptávka po tak obrovských úložných kapacitách neustále roste. Zetabajty budou s postupujícím vývojem pravděpodobně získávat na popularitě, což podtrhuje problémy, které nás čekají, a rostoucí hranice ukládání dat.
Terabajty (TB) jsou menší než petabajty (PB). Petabajt je z hlediska kapacity úložiště dat stejný jako 1 000 terabajtů. Je tedy 1 000krát větší než terabajt.
V 1 TB je obsaženo 1024 GB.
Yottabyte (YB) je označení pro největší bajt. Znamená jeden septillion bajtů neboli jeden trilion trilion terabajtů. Jedná se o extrémně velký úložný kontejner, který se denně používá jen zřídka.
Exabyte je konvenční název pro 1000 petabajtů kapacity pro ukládání dat.
Kilobajt (KB) je jiný název pro 1024 bajtů.