Síťovou úložnou jednotku lze do sítě přidat pomocí několika jednoduchých kroků:
1. Vyberte nejlepší zařízení NAS: Při výběru zařízení NAS berte v úvahu funkce, jako je ochrana dat a vzdálený přístup, a také úložný prostor a počet pozic pro disky. Prozkoumáním různých možností najděte zařízení NAS, které vyhovuje vašim potřebám a vašemu rozpočtu.
2. Konfigurace zařízení NAS: Jakmile máte zařízení NAS, nakonfigurujte je podle pokynů výrobce. Obvykle to znamená připojit jej pomocí ethernetového kabelu ke směrovači a nakonfigurovat IP adresu a název sítě.
3. Nainstalujte pevné disky: Většina zařízení NAS potřebuje pro ukládání dat nainstalovat jeden nebo více pevných disků. Informace o vhodných discích a pokyny k instalaci získáte od výrobce. Zkontrolujte, zda jsou disky bezpečně upevněny a připojeny ke kontejneru NAS. 4. Přístup k úložišti NAS: Po počátečním nastavení můžete k přístupu k úložišti NAS použít průzkumníka souborů počítače. Sdílené složky na NAS zobrazíte a získáte k nim přístup zadáním jeho IP adresy nebo síťového názvu do adresního řádku.
Jak mohu v systému Windows 10 přidat síťové úložiště? Disk NAS lze v systému Windows 10 snadno připojit. Uděláte to následujícím způsobem: 1. Spusťte Průzkumníka souborů: Chcete-li spustit Průzkumníka souborů, klikněte na ikonu Průzkumník souborů na hlavním panelu nebo stiskněte klávesy Windows + E. 2. Klikněte na ikonu Průzkumník souborů. Vyhledejte síťový disk: V horní části okna Průzkumníka souborů vyberte kartu „Počítač“. Poté v části „Síť“ vyberte možnost „Mapovat síťovou jednotku“. 3. Vyberte písmeno jednotky: V zobrazeném okně „Mapovat síťovou jednotku“ vyberte písmeno síťové jednotky. Toto písmeno bude v budoucnu použito pro přístup k jednotce NAS. Zde zadejte cestu k NAS:
4. Do pole „Folder“ (Složka) zadejte cestu k jednotce NAS. Může to být název sdílené složky následovaný IP adresou nebo síťovým názvem zařízení NAS. „Sdílená“ je například 192.168.1.100. Pokud chcete, aby se síťová jednotka připojovala automaticky při každém spuštění počítače, zaškrtněte možnost vedle pole „Reconnect at sign-in“.
5. Připojte se k NAS. Klepnutím na tlačítko „Finish“ (Dokončit) navážete spojení s jednotkou NAS. Jak mohu propojit svůj NAS s počítačem? K propojení NAS s počítačem lze použít ethernetové připojení. Proveďte následující kroky: 1. Synchronizujte NAS se směrovačem: Připojte jeden konec ethernetového kabelu k zařízení NAS a druhý k přístupnému portu LAN směrovače. Zapněte zařízení NAS připojením napájecího adaptéru a jeho zapnutím. Počkejte, až se spustí a naváže síťové připojení. 3. Přístup k NAS: Po nastavení NAS v síti se k němu můžete přihlásit zadáním jeho IP adresy nebo síťového názvu do webového prohlížeče v počítači. Tím se spustí webové rozhraní NAS, kde můžete spravovat uložená data a dále upravovat nastavení. Je můj počítač kompatibilní se síťovým úložištěm?
Ano, svůj počítač můžete přeměnit na NAS a používat jej jako síťové úložiště. Počítač můžete nakonfigurovat tak, aby fungoval jako server NAS, pomocí jedné z mnoha dostupných softwarových možností. FreeNAS, OpenMediaVault a Windows Storage Spaces jsou některé oblíbené alternativy. Tyto softwarové balíky nabízejí nástroje potřebné k nastavení dalších funkcí NAS, správě přístupu uživatelů a vytváření sdílených složek. Mějte však na paměti, že při použití počítače jako NAS může být nutné nechat jej neustále zapnutý a připojený k síti.
Závěrem lze říci, že nastavení síťové úložné jednotky je jednoduchý proces, který zahrnuje výběr vhodného zařízení NAS, jeho nastavení a použití průzkumníka souborů v počítači pro přístup k němu. Disky NAS můžete snadno integrovat do systému Windows 10 a připojit zařízení NAS k počítači pomocí ethernetového kabelu. Pokud chcete, můžete také využít specializovaný software a použít počítač jako síťové úložiště. S NAS můžete využít jednoduchost centralizovaného ukládání souborů a jednoduchý přístup k datům v celé domácí nebo kancelářské síti.
Úložiště připojená k síti (NAS) podporují jak typy SSD (solid-state drive), tak HDD (hard disk drive). Rozhodnutí mezi HDD a SSD pro NAS je ovlivněno řadou proměnných, včetně ceny, potřeb úložiště, požadavků na výkon a případu použití. HDD jsou užitečné pro ukládání velkých objemů dat za nižší cenu, protože jsou často ekonomičtější a nabízejí větší úložné možnosti. Disky SSD naproti tomu nabízejí rychlejší čtení/zápis, vyšší celkový výkon a jsou vhodnější pro úlohy, které vyžadují rychlý přístup k datům, včetně streamování médií nebo spouštění virtuálních počítačů. Volba mezi HDD a SSD pro NAS bude nakonec záviset na osobních potřebách a preferencích.
Ano, jednotka NAS (Network Attached Storage) je kompatibilní s externími pevnými disky. Zařízení NAS jsou ideální pro ukládání a načítání dat z různých zařízení, protože jsou vyrobena tak, aby poskytovala možnost ukládání a sdílení souborů prostřednictvím sítě. Zařízení NAS se po připojení k počítači tváří jako externí pevný disk a umožňuje přenášet soubory z něj a na něj přesně tak, jak je tomu u typického externího pevného disku. Je důležité si uvědomit, že zařízení NAS nabízejí další funkce a vlastnosti, jako je centralizované úložiště, zálohování dat a vzdálený přístup, které typické externí pevné disky nabízet nemohou.