Nastavení e-mailu POP. Průvodce krok za krokem

Co je lepší IMAP nebo POP3?
IMAP znamená Internet Mail Access Protocol – protokol pro přístup k internetové poště, jenž je modernější než POP3. Jedná se o obousměrný protokol, který kopíruje poštu ze vzdáleného serveru do Thunderbirdu, přičemž původní kopie zpráv zachovává na serveru.
Další informace najdete na support.mozilla.org

V našem každodenním životě se e-mail stal klíčovým komunikačním nástrojem, protože umožňuje snadnou komunikaci a sdílení informací. POP (Post Office Protocol), jeden z nejrozšířenějších e-mailových protokolů, umožňuje číst a ovládat e-maily přímo ze serveru pomocí e-mailového klienta. V tomto článku se budeme zabývat procesem nastavení e-mailového účtu POP, včetně stanovení nastavení POP3 a SMTP, vytvoření účtu POP3, konfigurace POP3 v Gmailu a pochopení rozdílu mezi POP a IMAP.

1. Jak nastavit protokoly SMTP a POP3?

Technologie používaná ke stahování e-mailů z poštovního serveru do e-mailového klienta se nazývá POP3 (Post Office technology version 3). E-maily jsou místo toho odesílány z e-mailového klienta na poštovní server pomocí protokolu SMTP (Simple Mail Transfer Protocol). Pro konfiguraci protokolů SMTP a POP3 proveďte následující akce:

Krok 1: Spusťte svůj e-mailový program, například Thunderbird, Apple Mail nebo Microsoft Outlook.

Krok 2: Přejděte na stránku předvoleb nebo nastavení účtu.

Krok 3: Vyberte tlačítko „Přidat nový e-mailový účet“. V kroku 4 je vyžadováno vaše jméno a e-mailová adresa. V kroku 5 vyberte jako typ účtu POP3. Krok 6: Zadejte informace o serveru POP3 (server příchozí pošty) a serveru SMTP (server odchozí pošty) vašeho poskytovatele e-mailových služeb.

Krok 7: Zadejte přihlašovací údaje pro ověření. Krok 8: Vyberte možnost ověřit připojení otestováním nastavení účtu. Krok 9: Uložte konfiguraci a spusťte e-mailového klienta POP.

2. Jak nastavit účet POP3?

Postup je stejný jako postup popsaný výše pro nastavení POP3 a SMTP. Je třeba postupovat podle níže uvedených kroků:

Krok 1: Spusťte svůj e-mailový program. Krok 2: Přejděte na stránku předvoleb nebo nastavení účtu. Krok 3: Vyberte tlačítko „Přidat nový e-mailový účet“. V kroku 4 je vyžadováno vaše jméno a e-mailová adresa. V kroku 5 vyberte jako typ účtu POP3. Krok 6: Zadejte informace o serveru POP3 (server příchozí pošty) a serveru SMTP (server odchozí pošty) vašeho poskytovatele e-mailových služeb. Krok 7: Zadejte přihlašovací údaje pro ověření. Krok 8: Vyberte možnost ověřit připojení otestováním nastavení účtu. Jak nastavit POP3 v aplikaci Gmail? Krok 9: Uložte nastavení a váš účet POP3 je připraven k použití. Oblíbený poskytovatel e-mailových služeb Gmail nabízí možnost nastavit POP3, abyste mohli zobrazovat e-maily pomocí e-mailového klienta. Postupujte podle následujících kroků a nakonfigurujte POP3 v Gmailu:

Krok 1: Otevřete svůj účet Gmail a přihlaste se. Krok 2: Kliknutím na symbol ozubeného kola v pravém horním rohu obrazovky vyberte z rozbalovací nabídky možnost „Nastavení“. Třetím krokem je výběr karty „Přeposílání a POP/IMAP“. Krok 4: V části „POP Download“ vyberte, zda chcete povolit POP pro veškerou poštu, nebo pouze pro poštu, která přijde dál. Krok 5: Rozhodněte, zda chcete stažené e-maily zachovat v aplikaci Gmail, nebo je ze serveru odstranit. V šestém kroku změny uložte. Krok 7: Nakonfigurujte e-mailového klienta pomocí nastavení serveru POP3 poskytnutého službou Gmail a poté proveďte předchozí postupy. Krok 8: Ověřte konfiguraci a spusťte přístup POP3 k účtu Gmail.

4. POP nebo IMAP pro e-mail? V závislosti na poskytovateli e-mailových služeb a preferencích uživatele lze e-maily odesílat prostřednictvím protokolu POP nebo IMAP. Jeden z prvních e-mailových protokolů, POP (Post Office Protocol), se používá dodnes. E-maily lze stáhnout a uložit do zařízení, čímž se zbavíte serveru.

IMAP (Internet Message Read Protocol) je naproti tomu novější protokol, který umožňuje číst a zpracovávat e-maily z různých zařízení a zároveň je stále ukládat na poštovní server. V souladu s tím se veškeré úpravy provedené na jednom zařízení zobrazí na všech ostatních zařízeních.

Závěrem lze říci, že konfigurace e-mailu POP3 vyžaduje zřízení účtu POP3, konfiguraci nastavení POP3 a SMTP a pochopení používání protokolu POP3 v konkrétních e-mailových klientech, jako je Gmail. Přestože je protokol POP stále hojně používán, mějte na paměti, že protokol IMAP poskytuje větší flexibilitu a synchronizaci zařízení. Vyberte si řešení, které nejlépe vyhovuje vašim požadavkům, a začněte využívat výhod správně vytvořeného nastavení e-mailu.

FAQ
Používá ještě někdo e-mail POP?

Ano, značná část uživatelů stále používá e-mail POP (Post Office Protocol). E-mail POP se stále běžně používá, přestože obliba jiných e-mailových protokolů, jako je IMAP (Internet Message Access Protocol), vzrostla. E-mail POP umožňuje lidem, kteří se rozhodnou kontrolovat své e-maily offline nebo mají poruchové připojení k internetu, jednoduše stáhnout e-maily z poštovního serveru do svého místního zařízení. E-mail POP také často upřednostňují lidé, kteří chtějí mít větší kontrolu nad správou své elektronické pošty a uchovávat své e-maily uložené lokálně.

Používá SMTP protokol POP nebo IMAP?

E-mailové zprávy se odesílají prostřednictvím zvláštního protokolu zvaného SMTP (Simple Mail Transfer Protocol). Nemá nic společného s protokoly používanými k přijímání e-mailových zpráv, POP (Post Office Protocol) a IMAP (Internet Message Access Protocol). Protokol SMTP tedy nevyužívá protokoly POP ani IMAP.

Jak zjistím adresu serveru POP3 a SMTP?

Adresy serverů SMTP a POP3 můžete zjistit pomocí níže uvedených kroků: 1. Navštivte webové stránky svého poskytovatele e-mailových služeb. Adresy serverů POP3 a SMTP jsou obvykle uvedeny v dokumentaci nebo článcích podpory e-mailových služeb. Vyhledejte oblast nastavení nebo konfigurace pro e-mail.

2. Proveďte vyhledávání na webu: Pokud webové stránky poskytovatele e-mailu adresy serverů neuvádějí, můžete provést vyhledávání na internetu tak, že nejprve zadáte název poskytovatele e-mailu a poté slova „adresa serveru POP3“ a „adresa serveru SMTP“. To by vám mělo usnadnit vyhledání příslušných informací na diskusních fórech, webových stránkách podpory nebo u jiných uživatelů, kteří mají sdílené adresy serverů. 3. Obraťte se na zákaznický servis poskytovatele e-mailových služeb. Pokud se vám stále nedaří najít adresy serverů, doporučujeme kontaktovat zákaznický servis poskytovatele e-mailových služeb. Od nich lze získat příslušné adresy serverů POP3 a SMTP, které jsou jedinečné pro váš e-mailový účet.

Je důležité mít na paměti, že adresy serverů se mohou lišit v závislosti na poskytovateli e-mailu, proto pro přesné informace nahlédněte do příslušných zdrojů nabízených poskytovatelem e-mailu nebo se obraťte na jeho podporu.