Síťovou jednotku lze namapovat, což vám usnadní přístup k souborům a složkám, pokud používáte Mac a potřebujete to. Namapováním síťového disku se k němu můžete rychle připojit a získat jeho data, aniž byste museli opakovaně ručně procházet síť. V tomto článku vás provedeme mapováním síťového disku v počítači Mac a uvedeme některé související informace.
1. Jak se v počítači Mac připojím k síťové jednotce?
V počítači Mac se při připojování k síťové jednotce řiďte následujícími pokyny:
– Spusťte Finder kliknutím na ikonu Finderu v doku nebo stisknutím kláves Command + Space a zadáním „Finder“.
– Klepněte na tlačítko „Přejít“ na navigačním panelu a vyberte možnost „Připojit k serveru“. Můžete také stisknout klávesovou zkratku Command + K. Do sloupce „Adresa serveru“ zadejte síťovou adresu jednotky. Může to být název domény (například smb://mydrive.local) nebo IP adresa (například smb://192.168.1.100).
– Chcete-li přidat síťovou jednotku do seznamu oblíbených serverů, klikněte na tlačítko „+“. V budoucnu se tím zjednoduší přístup k němu.
Chcete-li navázat spojení, klikněte na tlačítko „Připojit“. Pokud se síťová jednotka zeptá, můžete být vyzváni k zadání přihlašovacího jména a hesla.
2. Jak mohu v počítači Mac vytvořit mapovou jednotku? K namapování jednotky v počítači Mac můžete použít možnost „Připojit k serveru“ ve Finderu. Po připojení k síťové jednotce pomocí výše uvedených postupů vyberte jednotku, kterou chcete označit jako oblíbenou. Pokud chcete uložit přihlašovací údaje pro pozdější použití, zaškrtněte políčko vedle možnosti „Zapamatovat si toto heslo v mé klíčence“. Po připojení se síťová jednotka zobrazí v postranním panelu Finderu v oblasti „Sdílené“, odkud k ní můžete snadno přistupovat.
3. Jak mohu namapovat síťový disk v počítači Mac s operačním systémem Windows 10? Připojení k síťovému disku v počítači Mac je obdobou mapování síťového disku v systému Windows 10. Proveďte tyto akce: 1. Zkontrolujte, zda je počítač připojen k síti Mac:
– Otevřete Finder a v nabídce vyberte možnost „Přejít“.
– Klikněte na „Připojit k serveru“ nebo stiskněte kombinaci kláves Command + K.
– Do pole „Adresa serveru“ zadejte síťovou adresu disku ve formátu smb://uživatelské jméno:heslo@IP_adresa/sdílená_složka. Změňte „username“ na uživatelské jméno systému Windows, „password“ na heslo systému Windows, „IP_adresa“ na IP adresu počítače se systémem Windows a „shared_folder“ na název sdílené složky v počítači se systémem Windows.
Chcete-li navázat připojení, klikněte na tlačítko „Connect“. Nyní byste měli být schopni použít Finder pro přístup k mapované jednotce. 4. Jak namapovat síťovou jednotku na složku?
Ve Finderu použijte možnost „Připojit k serveru“ a namapujte síťovou jednotku na konkrétní složku. Proveďte tyto úkony: 1. Zkontrolujte, zda je v počítači uložen disk:
– Otevřete Finder a z nabídky vyberte možnost „Go“.
– Klikněte na možnost „Připojit k serveru“ nebo stiskněte klávesovou zkratku Command + K. Do sloupce „Adresa serveru“ zadejte síťovou adresu jednotky.
– Chcete-li síťovou jednotku přidat do seznamu oblíbených serverů, klepněte na tlačítko „+“.
– Před kliknutím na tlačítko „Připojit“ vyberte přesnou složku, kterou chcete namapovat, kliknutím na šipku vedle tlačítka „Připojit“.
Chcete-li navázat připojení, klikněte na tlačítko „Připojit“. Vybraná složka se nyní otevře přímo na mapované jednotce.
Přístup k souborům a složkám umístěným na vzdálených serverech lze mapováním síťové jednotky v počítači Mac výrazně usnadnit. Pomocí výše uvedených metod se můžete rychle připojit k síťové jednotce, vytvořit mapované jednotky, připojit se k síťovým jednotkám Windows 10 a namapovat jednotky na konkrétní složky. Využijte toho, jak snadný je přístup k síťovým souborům z Macu!
Síťový disk lze v Macu namapovat pomocí specifického příkazu. Protokol sdílení souborů SMB (Server Message Block) lze použít k připojení síťového disku pomocí příkazu „mount_smbfs“.
V počítači Mac se při ručním připojování k síťové jednotce řiďte následujícími pokyny: Otevřete Finder jeho výběrem ve složce Aplikace nebo kliknutím na ikonu Finder v Docku. 2. V nabídce Finderu klikněte na „Go“ a poté vyberte „Connect to Server“ (nebo stiskněte kombinaci kláves Command + K na klávesnici). 3. Otevře se vyskakovací okno s nápisem „Připojit k serveru“. Do oblasti Server Address (Adresa serveru) zadejte síťovou cestu nebo IP adresu jednotky, ke které se chcete připojit. Do pole Server Address (Adresa serveru) byste například použili smb://192.168.1.100/shared (sdílené), pokud by se síťový disk nacházel na této adrese. 4. Chcete-li přidat síťový disk do seznamu „Oblíbené servery“, klikněte na tlačítko „+“. Díky tomu budete mít napříště k disku snadný přístup. 5. Po zadání adresy serveru klikněte na tlačítko „Připojit“. 6. Pokud budete vyzváni, zadejte uživatelské jméno a heslo síťové jednotky. Obvykle budete používat stejné uživatelské jméno a heslo pro přístup k počítači Mac. Jakmile se k síťové jednotce úspěšně připojíte, zobrazí se na ploše a v postranním panelu Finderu pod položkou „Sdílené“.
K souborům a složkám síťové jednotky můžete nyní přistupovat stejně, jako by byly na vašem Macu. Po dokončení nezapomeňte přetáhnout ikonu síťové jednotky do koše nebo kliknutím pravým tlačítkem myši vyberte z kontextové nabídky možnost „Vysunout“.
Níže uvedené postupy lze pro přístup k síťové jednotce použít v systému Windows i Mac: 1. Spusťte „Průzkumníka souborů“ stisknutím klávesy Windows plus E v počítači s Windows. 2. V seznamu vlevo vyberte položku „Tento počítač“ nebo „Můj počítač“. 3. Na panelu nástrojů v horní části vyberte možnost „Mapovat síťovou jednotku“. 4. Z rozevírací nabídky vyberte písmeno jednotky. 5. Do části „Folder“ (Složka) zadejte síťovou cestu k jednotce, ke které chcete získat přístup (například servernamesharedfolder). Pokud chcete, aby byla síťová jednotka přístupná při každém spuštění počítače, zaškrtněte v kroku 6 políčko vedle položky „Reconnect at sign-in“ (Znovu se připojit při přihlášení). 7. Postup dokončete stisknutím tlačítka „Finish“. 1. Spusťte „Finder“ kliknutím na ikonu Finder v Docku na počítači Mac. 2. Klepněte na tlačítko „Go“ (Přejít) na navigačním panelu a poté vyberte možnost „Connect to Server“ (Připojit k serveru). 3. Do sloupce „Server Address“ (Adresa serveru) zadejte síťovou cestu k jednotce, ke které chcete získat přístup (např. smb://servername/sharedfolder). 4. Chcete-li server zařadit mezi oblíbené položky pro budoucí přístup, klikněte na ikonu „+“. 5. Výběrem možnosti „Připojit“ navážete spojení se síťovým diskem. 6. Pokud budete vyzváni, zadejte uživatelské jméno a heslo síťového disku. 7. Pro pohodlný přístup bude nyní síťový disk viditelný ve Finderu pod položkou „Shared“ nebo „Network“ v postranním panelu.
Poznámka: V závislosti na konfiguraci sítě se změní síťová cesta (například servernamesharedfolder nebo smb://servername/sharedfolder). přistupujete ke sdílené složce, nezapomeňte nahradit „servername“ skutečným názvem serveru a „sharedfolder“ názvem složky.