Může mít ethernetový směrovač dva porty? Ano, směrovače mohou obsahovat dva ethernetové porty, avšak u směrovačů spotřebitelské třídy je tato funkce méně pravděpodobná. Směrovače se dvěma ethernetovými porty jsou často vyráběny pro specializované případy použití nebo sofistikované síťové konfigurace. Některé směrovače mohou například obsahovat vyhrazený port pro navázání přímého spojení s jiným směrovačem pro rozšíření sítě nebo pro připojení k vysokorychlostnímu připojení k internetu. Většina spotřebitelských směrovačů se mezitím dodává se čtyřmi ethernetovými porty, které obvykle stačí pro většinu domácích nebo malých firemních sítí. Jsou na směrovačích ethernetové porty? Ano, ethernetové porty jsou na směrovačích přítomny a jsou nezbytné pro vytvoření kabelového připojení. Na zadním panelu směrovače se často kromě konektorů USB, telefonní linky (RJ-11) a optických vláken (v závislosti na možnostech směrovače) nacházejí také přípojky Ethernet. Jako ethernetové porty se na směrovačích obvykle používají standardní porty RJ-45, které mohou přijímat ethernetové kabely běžně používané pro kabelovou komunikaci. Využívá síť Ethernet všechny čtyři páry? Čtyři páry vodičů jsou obvykle zkrouceny dohromady a tvoří kabely Ethernet. Ne každé připojení Ethernet však musí využívat všechny čtyři páry. Nejtypičtější připojení Ethernet je 10/100BASE-T, které přenáší data po dvou párech vodičů, tedy celkem po čtyřech vodičích. Většina sítí v domácnostech a malých kancelářích může používat tento typ připojení. Novější připojení, jako je gigabitový Ethernet (1000BASE-T), však používají k přenosu dat všechny čtyři páry vodičů, což umožňuje vyšší a spolehlivější rychlost sítě.
Shrnutí:
Směrovače spotřebitelské třídy obvykle obsahují čtyři porty Ethernet a port WAN pro připojení k internetu. Počet ethernetových portů na směrovači se může lišit. I když existují směrovače se dvěma ethernetovými porty, jsou méně obvyklé a často vytvořené pro konkrétní případy použití. Pro vytvoření kabelového připojení jsou nezbytné ethernetové konektory, což jsou běžně používané porty RJ-45. Pro rychlejší přenosy mohou navíc ethernetová připojení využívat všechny čtyři páry vodičů. Při nastavování sítě nebo výběru možností připojení pro různá zařízení v domácím nebo kancelářském prostředí je nezbytné znát počet portů Ethernet, které jsou na směrovači přístupné.
Porty LAN směrovače jsou obvykle konstruovány tak, aby poskytovaly stejný výkon, takže LAN 1 a LAN 4 by měly mít srovnatelné rychlostní možnosti. Místo čísla portu často řídí rychlost každého konkrétního portu hardwarové specifikace směrovače. Je však důležité mít na paměti, že celkovou rychlost sítě může ovlivnit řada proměnných, jako je rychlost internetu, druh používaných ethernetových kabelů a zařízení připojená k jednotlivým portům LAN.
Vaše individuální potřeby a počet zařízení, která plánujete připojit prostřednictvím sítě Ethernet, určí, kolik portů sítě Ethernet budete ve směrovači potřebovat. Pokud máte řadu zařízení závislých na kabelovém připojení k internetu, jako jsou počítače, herní konzole, chytré televizory nebo streamovací zařízení, budete potřebovat dostatek portů Ethernet, abyste mohli připojit všechna zařízení najednou.
Pro každé zařízení, které chcete připojit přes Ethernet, se obecně doporučuje mít alespoň jeden ethernetový port. Mít několik dalších portů může být užitečné i pro budoucí rozšíření nebo pro připojení dočasných zařízení, jako je síťová tiskárna nebo síťové úložné zařízení (NAS).
Možnosti ethernetových portů pro směrovače se běžně pohybují mezi 2, 4, 8 nebo i více porty. Na základě vašich současných a potenciálních budoucích potřeb je velmi důležité vybrat směrovač se správným počtem ethernetových připojení.
TP-Link Archer A7 je jedním ze směrovačů se třemi porty.