Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, agentura vlády USA, má na starosti výzkum v oblasti letectví a kosmonautiky a také řízení civilního vesmírného programu země. Přestože je NASA podporována federální vládou, nevydělává peníze v běžném slova smyslu. Místo toho rozpočet stanovuje Kongres a každoročně přiděluje finanční prostředky. Proto je irelevantní ptát se, kolik peněz NASA vydělává na denní bázi. Abychom se o finanční situaci NASA dozvěděli více, prozkoumejme některé relevantní otázky.
Jak již bylo řečeno, NASA nevydělává peníze stejným způsobem jako podnik. Většinu jejího rozpočtu tvoří federální prostředky. Rozpočet NASA ve fiskálním roce 2021 činil přibližně 25,2 miliardy dolarů, což je nárůst oproti předchozím letům. Tyto peníze se používají na různé projekty, včetně misí na průzkum vesmíru, vědeckého výzkumu, vytváření nových technologií a osvětových a vzdělávacích iniciativ.
Ne, NASA nevydělává peníze. Místo vydělávání peněz je jejím hlavním cílem zlepšit vědecký výzkum a průzkum vesmíru. Hlavním cílem agentury je zlepšit naše chápání vesmíru a posunout hranice lidského poznání. Přestože průlomové objevy, kterých NASA dosáhla, nejsou přímo komerčně využívány touto organizací, mají často širší dopady, z nichž má prospěch celá společnost. Proč vlastně stojí NASA za ty peníze?
Investice do NASA se vyplatí díky několika faktorům. Především testuje hranice lidského poznání a objevů. NASA provádí průkopnický výzkum sluneční soustavy a vesmíru pomocí misí, jako je Mars Rover a Hubbleův vesmírný teleskop. Tyto objevy nejen rozšiřují naše chápání vesmíru, ale mají také bezprostřední dopad na vědu o životním prostředí, technologie a medicínu.
Za druhé, NASA osvěcuje a inspiruje. Mise agentury vzbuzují zvědavost veřejnosti o vědu a přitahují její pozornost. Veřejnost a studenti jsou zapojeni do osvětových iniciativ NASA, které podporují zájem o předměty STEM (věda, technologie, inženýrství a matematika) a motivují další generace vědců, inženýrů a astronautů.
V neposlední řadě je úsilí NASA ziskové. Kromě kosmického výzkumu mise agentury podporují technologický vývoj s komerčním využitím. Pokrok v robotice, satelitní komunikaci, materiálové vědě a dalších oborech byl částečně umožněn výzkumem a vývojem NASA. Tento vývoj má potenciál posílit národní bezpečnost, stimulovat hospodářský růst a vytvářet pracovní místa. Jsou astronauti dobře odměňováni?
Jako státní zaměstnanci jsou astronauti odměňováni podle platové stupnice GS (General Schedule) federální vlády. Konkrétní výše platu se odvíjí například od hodnosti a zkušeností. Začínající astronaut si od roku 2021 vydělá přibližně 66 000 dolarů ročně, zatímco zkušenější astronaut až 144 000 dolarů. Je však důležité si uvědomit, že astronauti to nedělají pro peníze. Hnacím motorem je pro ně touha dozvědět se více o vědě a možnost prohloubit lidské poznání vesmíru.
Závěrem lze říci, že NASA nevydělává ani nevydělává peníze v běžném slova smyslu. Kongres jí přiděluje finanční prostředky, aby mohla plnit svůj cíl, kterým je technologický pokrok, vědecký výzkum a průzkum vesmíru. Význam NASA spočívá v jejím přínosu k lidskému poznání, ve schopnosti inspirovat mladší generace a ve finančních ziscích, které generuje z technického pokroku. Přestože ve srovnání s některými jinými profesemi nejsou astronauti dobře odměňováni, motivuje je spíše láska k objevování než peníze.
V šedesátých a na počátku sedmdesátých let 20. století byly náklady na program Apollo – který zahrnoval mise, jež úspěšně vyslaly lidi na Měsíc – odhadovány na zhruba 25,4 miliardy dolarů. To by bylo srovnatelné s téměř 152 miliardami dolarů v dnešních penězích po započtení inflace. Je důležité mít na paměti, že tato částka zahrnuje cenu celého programu Apollo, nikoli pouze jedné konkrétní mise s přistáním na Měsíci.
Celkový rozpočet NASA za celou dobu její existence (počínaje jejím založením v roce 1958) se podle posledních dostupných údajů odhaduje na přibližně 1,5 bilionu dolarů. Je nezbytné si uvědomit, že tato částka zahrnuje kromě provozních nákladů agentury také náklady na infrastrukturu, řadu dalších iniciativ a poplatky za výzkum a vývoj.
K posouzení úspěšnosti NASA lze použít různé ukazatele. NASA je poměrně úspěšná v rozšiřování našich znalostí o vesmíru a vesmíru z vědeckého hlediska. NASA uskutečnila několik převratných objevů a významně přispěla k našemu poznání nebeských těles, počátků vesmíru a možnosti života mimo Zemi prostřednictvím svých misí, jako je přistání Apolla na Měsíci, Hubbleův vesmírný dalekohled a vozítka na Marsu.
Kromě toho technologický vývoj NASA významně ovlivnil řadu podniků a každodenní život. Satelitní komunikace, předpověď počasí, GPS a lékařská zobrazovací zařízení jsou jen některé z průlomových objevů a technologií, které agentura svým výzkumem a vývojem pomohla vytvořit a které se nyní běžně používají.
Z hlediska finančního úspěchu však NASA funguje jinak než ziskové společnosti. Je to vládní organizace financovaná daňovými poplatníky a jejím hlavním cílem je rozvoj vědeckého výzkumu a průzkumu, nikoliv vydělávání peněz. Přestože se rozpočet NASA v jednotlivých letech liší, díky svému financování je schopna realizovat důležité mise, vypouštět družice, vyvíjet kosmické lodě a podporovat vědecké studium.
Celkový úspěch NASA je tedy patrný z jejích vědeckých úspěchů, technického rozvoje a přínosu k našemu poznání vesmíru, i když její finanční úspěch nelze vyčíslit v podobě příjmů.