V posledních letech roste popularita bezdrátového nabíjení jako jednoduché alternativy k těžkopádným kabelům pro napájení naší elektroniky. Uživatelé se však často obávají o rychlost bezdrátového nabíjení. V tomto příspěvku se budeme zabývat faktory, které přispívají k obecně skromné rychlosti nabíjení bezdrátových nabíječek, a také některými možnými řešeními.
Energie se u technologie bezdrátového nabíjení přenáší z nabíjecí podložky do smartphonu pomocí elektromagnetické indukce. Střídavý proud (AC) se při tomto procesu mění na elektromagnetické pole, které je následně zachyceno přijímací cívkou vhodného zařízení. Stejnosměrný proud (DC) se pak mění zpět na původní formu, která nabíjí baterii zařízení.
Navzdory pohodlí, které bezdrátové nabíjení nabízí, existuje řada důvodů, proč jeho nabíjení obvykle trvá déle než standardní kabelové metody. Jednou z hlavních příčin jsou energetické ztráty, ke kterým dochází při bezdrátovém přenosu energie. Během procesu přeměny střídavého proudu na elektromagnetické pole a zpět na stejnosměrný proud dochází k určitým ztrátám energie, což celkově zpomaluje proces nabíjení.
V porovnání s běžným nabíjením navíc bezdrátové nabíjení často probíhá při nižších úrovních výkonu. Díky tomu se nabíjený předmět nepřehřívá a je zajištěna jeho bezpečnost. Bezdrátové nabíjení nabízí snadnost a bezpečnost výměnou za pomalejší tempo nabíjení.
Ano, bezdrátové rychlé nabíjení je možné. Výrobci přijali řadu technologií, včetně technologií Quick Charge a Fast Charge, aby dosáhli vyšší rychlosti nabíjení. Vyšší výkony, které tyto technologie umožňují, vedou k rychlejšímu bezdrátovému nabíjení.
Standard Qi, který umožňuje výkon až 15 wattů (W), je jedním z populárních standardů rychlého bezdrátového nabíjení. Aby rychlé bezdrátové nabíjení fungovalo, musí nabíjecí podložka i nabíjený chytrý telefon podporovat stejný standard rychlého nabíjení, to je nezbytné mít na paměti. Pokud některý z nich nepodporuje rychlé nabíjení, bude rychlost nabíjení omezena na obvyklou rychlost nabíjení.
Obvyklou možností bezdrátového nabíjení je 10W bezdrátová nabíječka. Většina gadgetů se může nabíjet skromnou rychlostí díky přiměřené rychlosti nabíjení. Bezdrátová nabíječka s výkonem 10 W dokáže i tak nabít většinu chytrých telefonů z 0 % na 50 % zhruba za 30 až 60 minut, v závislosti na kapacitě baterie zařízení a účinnosti nabíjení. Není však tak rychlá jako některé možnosti s vyšším výkonem.
Ve srovnání s 10W nabíječkou poskytuje 15W bezdrátová nabíječka rychlejší nabíjení. 15W nabíječka může nabíjet kompatibilní zařízení rychleji a pomoci jim dosáhnout vyššího procenta nabití baterie za stejnou dobu, protože může nabídnout vyšší výkon.
Je však nutné mít na paměti, že ne všechny přístroje podporují 15W bezdrátové nabíjení. Některé smartphony a další gadgety mohou zvládnout pouze 10 W nebo méně. Proto, i když 15W bezdrátová nabíječka může být rychlejší, pokud jde o nabíjení, je nezbytné se ujistit, že nabíječka a nabíjený předmět jsou kompatibilní.
Závěrem lze říci, že bezdrátové nabíjení lze urychlit, i když může být pomalejší než běžné kabelové nabíjecí techniky. Vyšší výkony pro rychlejší nabíjení umožňují technologie rychlého bezdrátového nabíjení, jako je Quick Charge a Fast Charge. Pokud je kompatibilní s nabíjeným zařízením, poskytuje 15W bezdrátová nabíječka rychlejší nabíjení než 10W nabíječka a je obecně považována za standard. O tom, jakou bezdrátovou nabíječku použijete, nakonec rozhodne kompatibilita vašeho zařízení a rychlost nabíjení, kterou potřebujete.
Ano, 15W bezdrátové nabíjení lze považovat za rychlé. Většina dostupných bezdrátových nabíječek nabízí rychlost nabíjení v průměru mezi 5 W a 15 W. Při použití 15W bezdrátové nabíječky se váš smartphone pravděpodobně nabije rychleji než při použití nabíječky s nižším výkonem. Je důležité mít na paměti, že skutečná rychlost nabíjení se může měnit v závislosti na používaném zařízení a na tom, jak dobře s nabíječkou spolupracuje.
Ano, i když je telefon zcela nabitý, je obvykle bezpečné nechat jej na bezdrátové nabíječce. Jakmile je baterie telefonu zcela nabitá, jsou bezdrátové nabíječky konstruovány tak, aby automaticky ukončily proces nabíjení. Tato funkce zabraňuje přebíjení, které může nakonec způsobit poškození baterie. Chcete-li ušetřit energii a prodloužit životnost baterie, je vždy dobré telefon po úplném nabití od nabíječky odpojit.
Bezdrátové nabíjení Qi není samo o sobě pomalé. Rychlost bezdrátového nabíjení ovlivňuje výkon bezdrátové nabíječky, nabíjený předmět a případné další funkce nebo použité technologie.
Ve srovnání s kabelovým nabíjením standardní bezdrátové nabíječky Qi obvykle přenášejí výkon 5 W, což je výrazně pomalejší. V důsledku vývoje technologie bezdrátového nabíjení se však objevily rychlejší nabíječky Qi.
Standardy pro rychlé bezdrátové nabíjení, jako je Qi 1.2 nebo vyšší, umožňují výkon až 15 wattů a více. Ve srovnání s typickými 5wattovými nabíječkami mohou tyto nabíječky výrazně zkrátit dobu nabíjení. Kromě toho jsou nyní některé chytré telefony a gadgety kompatibilní s rychlým bezdrátovým nabíjením, což jim umožňuje využívat vyšší výstupní výkon.
Je důležité poznamenat, že vzhledem k omezením bezdrátové technologie je nabíjení kabelem obecně i nadále rychlejší, a to i při rychlém bezdrátovém nabíjení. Rychlé bezdrátové nabíjení naproti tomu nabízí praktickou a efektivní náhradu, zejména za okolností, kdy má používání a pohodlí přednost před rychlostí.