V systému Windows 10 můžete pomocí těchto akcí změnit písmeno jednotky úložného zařízení:
2. Ve Správě disků vyhledejte jednotku, jejíž písmeno chcete upravit. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na příslušný oddíl nebo svazek jednotky vyberte z kontextové nabídky možnost „Změnit písmeno jednotky a cesty“. 3. V dalším okně vyberte tlačítko „Změnit“.
5. Stisknutím tlačítka „OK“ uvedete změny v platnost. Aby se změny projevily, bude možná nutné počítač restartovat.
Je důležité si uvědomit, že nelze změnit písmeno jednotky systémového oddílu, spouštěcího oddílu ani jiného oddílu, který právě používá aktivní operační systém nebo aktivní programy. Je možné změnit písmeno jednotky bez ztráty dat? Při změně písmene jednotky většinou nedojde ke ztrátě dat. Pro jistotu se obvykle doporučuje před prováděním jakýchkoli diskových operací vytvořit zálohu klíčových souborů a dat. Ačkoli samotný postup by neměl vést ke ztrátě dat, nepředvídané poruchy nebo přerušení napájení by mohly potenciálně způsobit jejich poškození. Je možné na disk D nainstalovat hry? Hry a další programy je možné instalovat na jiné jednotky než na standardní jednotku C. Většina her a programů se vás v průběhu instalačního procesu zeptá, kam je chcete nainstalovat. Pokud jako místo instalace zvolíte jednotku D nebo jinou zvolenou jednotku, hra nebo aplikace se tam jednoduše umístí.
A konečně, změna písmene jednotky v systému Windows 10 je jednoduchý proces, který lze provést pomocí nástroje Správa disků. Je však nezbytné postupovat obezřetně a zachovat písmeno jednotky systémového oddílu beze změny. Nikdy neměňte konfiguraci disku bez předchozího provedení zálohy dat a neváhejte instalovat hry a programy na jiné jednotky než na standardní jednotku C.
Chcete-li změnit jednotku C na SSD, musíte provést následující úkony: Před provedením jakýchkoli změn je nezbytné vytvořit zálohu všech důležitých souborů a dat pro případ, že by se během procesu něco pokazilo.
1. Vytvořte zálohu svých dat. 2. Naklonujte jednotku C: Zkopírujte stávající jednotku C na disk SSD pomocí programu pro klonování disků. Operační systém a veškerá další data budou v tomto procesu zkopírována na disk SSD. Fyzicky nainstalujte disk SSD:
3. Otevřete počítač a vložte disk SSD do přístupné pozice. Ujistěte se, že jsou vodiče SATA pevně připojeny k základní desce. Po restartování počítače stiskněte určenou klávesu (často F2 nebo Delete), abyste získali přístup k nastavení systému BIOS.
4. Spusťte systém z disku SSD. Chcete-li, aby byl disk SSD primárním spouštěcím zařízením, změňte pořadí spouštění. 5. Překontrolujte instalaci disku SSD: Po spuštění počítače přejděte do sekce „Můj počítač“ (nebo „Tento počítač“ v novějších verzích systému Windows) a zkontrolujte, zda je tam rozpoznán disk SSD.
6. Zformátujte starý disk C: Jakmile se ujistíte, že disk SSD funguje správně, můžete provést tento úkon, abyste uvolnili místo a předešli případným problémům. Tento krok je sice volitelný, ale doporučuje se. 7. Přiřaďte jednotku SSD jako novou jednotku C: Otevřete nástroj Správa disků a změňte písmeno jednotky a určete disk SSD jako novou jednotku C. Klikněte na oddíl SSD pravým tlačítkem myši, vyberte „Změnit písmeno jednotky a cesty“ a poté klikněte na „Změnit“. Po výběru písmene „C“ z rozevírací nabídky klikněte na tlačítko OK. Restartujte počítač:
Chcete-li zaručit, že se změny projeví, restartujte počítač ještě jednou. Disk SSD by nyní měl být novým diskem C vašeho počítače.
Při úpravách nastavení úložiště v počítači buďte vždy opatrní. Pokud si nejste jisti, doporučujeme vyhledat odbornou radu nebo nahlédnout do dokumentace výrobce konkrétního modelu počítače.
Obsah jednotky C lze zkopírovat na jednotku D, ano. Mezi běžné termíny pro tento postup patří „klonování“ a „zrcadlení“ jednotky. Toho můžete dosáhnout několika způsoby, včetně využití softwaru třetích stran nebo integrovaných funkcí systému Windows. Jednou z metod je použití integrovaného nástroje „Správa disků“ systému Windows. Zde je návod, jak postupovat:
1. Chcete-li spustit nástroj Správa disků, stiskněte klávesy Windows + R a před stisknutím klávesy Enter zadejte příkaz „diskmgmt.msc“. 2. V kontextové nabídce jednotky C, na kterou kliknete pravým tlačítkem myši, klikněte na položku „Vlastnosti“. 3. V okně Vlastnosti přejděte na kartu „Nástroje“ a vyberte možnost „Vytvořit obraz systému“. 4. Vyberte cílovou jednotku (jednotku D) a podle pokynů na obrazovce zahajte postup klonování.
Alternativně můžete naklonovat jednotku C na jednotku D pomocí softwaru třetí strany, například EaseUS Todo Backup, Macrium Reflect nebo Clonezilla. Pomocí těchto nástrojů můžete proces klonování přizpůsobit a využít sofistikovanější funkce.
Mějte na paměti, že zkopírováním celého obsahu disku C – včetně operačního systému a všech souborů – na disk D vznikne přesná kopie. Klíčové je ujistit se, že disk D má dostatek místa, aby se na něj vešel celý obsah disku C. Kromě toho se obvykle doporučuje zálohovat data před prováděním jakýchkoli významných diskových operací, jako je klonování jednotky.