Jak změnit operační systém v počítači Mac. Průvodce krok za krokem

Kde stáhnout macOS?
  1. Pomocí těchto odkazů vyhledejte macOS v App Store.
  2. Kliknutím na tlačítko Získat v App Store zahájíte stahování. Může se otevřít Aktualizace softwaru a požádat vás o stažení odtud.
  3. Po stažení do složky Aplikace se instalační disk automaticky spustí. Postupujte podle pokynů k instalaci na obrazovce.
Další informace najdete na support.apple.com

I když se změna operačního systému (OS) na Macu může zdát obtížná, se správnými dovednostmi a vybavením je možná. Tento článek vás provede celým postupem, ať už chcete na svůj Mac nainstalovat Windows, nebo přejít na novější verzi macOS. Povíme si také o možnostech downgradu systému macOS a návratu ke starší verzi.

Jak mohu změnit výchozí operační systém Macu?

Počítač Mac se ve výchozím nastavení spouští do nejnovější kopie systému macOS. Pokud však máte na Macu nainstalováno více operačních systémů, je změna výchozího operačního systému jednoduchá, pokud budete postupovat podle následujících pokynů:

1. V nabídce Apple v levém horním rohu obrazovky vyberte položku „Předvolby systému“.

V okně System Preferences (Předvolby systému) klikněte na položku „Startup Disk“ (Spouštěcí disk). 3. Zobrazí se seznam startovacích disků, které jsou snadno dostupné. Vyberte operační systém, který chcete používat jako výchozí. 4. Chcete-li provést změny, klikněte na symbol zámku v levém dolním rohu okna a zadejte heslo správce. 5. Po výběru preferovaného počátečního disku klikněte na možnost „Restartovat“.

Nyní se Mac při každém zapnutí automaticky spustí do vybraného operačního systému.

Můj systém macOS může být downgradován?

Ano, downgrade systému macOS je možný, ale musíte být opatrní a připravení. Společnost Apple obecně downgrade nedoporučuje, protože může způsobit problémy s kompatibilitou, a dokonce i ztrátu dat. Pokud však máte zálohu svých dat a jste připraveni na případné potíže, můžete downgrade provést podle následujících obecných kroků: 1. Zálohujte své důležité dokumenty a data do cloudové služby nebo externího úložiště. 2. Z důvěryhodných webových stránek nebo z webových stránek společnosti Apple si stáhněte potřebnou verzi systému macOS. 3. Vytvořte zaváděcí instalační program pro verzi systému macOS, kterou chcete používat. V nápovědě na webu společnosti Apple najdete vyčerpávající pokyny. Při restartu počítače Mac přitom podržte stisknutou klávesu Option.

5. Ze seznamu spouštěcích disků vyberte spouštěcí instalační program.

6. Chcete-li nainstalovat předchozí verzi systému macOS, postupujte podle pokynů na obrazovce.

Je třeba poznamenat, že ne všechny verze systému macOS mohou podporovat downgrade, proto je důležité před dalším postupem důkladně zkontrolovat kompatibilitu a případné problémy. Můžeme přepnout operační systém Mac na Windows?

Na Macu je možné dual bootovat mezi macOS a Windows tak, že do počítače nainstalujete Windows. Boot Camp, integrovaný nástroj od společnosti Apple, tento postup zjednodušuje. Zde je návod, jak na Macu nastavit systém Windows: 1. Ujistěte se, že jste si zálohovali všechny důležité soubory a data. 2. Spusťte nástroj Boot Camp Assistant, který se nachází ve složce Utilities ve složce Applications.

3. Chcete-li rozdělit pevný disk Macu a uvolnit místo pro systém Windows, jednoduše se řiďte pokyny na obrazovce. 4. Připojte USB zařízení pro instalaci Windows nebo vložte instalační disk Windows. 5. Podle pokynů nainstalujte systém Windows na nově vytvořený oddíl.

6. Po dokončení instalace můžete vybrat operační systém, do kterého se má počítač spustit, stisknutím a podržením klávesy Option při spuštění počítače. Jak se mohu vrátit do systému Big Sur?

Postup může být o něco složitější, pokud jste nedávno přešli na novější verzi systému macOS a chcete se vrátit k systému Big Sur. Vyžaduje vymazání pevného disku počítače Mac a instalaci systému macOS od začátku. Zde je obecný rozpis postupů: 1. Vytvořte zálohu všech důležitých souborů a dat. 2. Restartujte Mac a současně stiskněte klávesy Command a R, abyste vstoupili do režimu obnovení.

3. V okně nástrojů systému macOS klikněte na položku „Disk Utility“.

4. Chcete-li odstranit pevný disk počítače Mac, použijte nástroj Disk Utility.

5. Po odstranění disku vyberte možnost „Reinstall macOS“ a zavřete nástroj Disk Utility. 6. Chcete-li znovu nainstalovat systém Big Sur, dodržujte pokyny zobrazené na obrazovce.

Je důležité mít na paměti, že společnost Apple oficiálně nepodporuje návrat k dřívější verzi systému macOS, takže musíte postupovat opatrně a ujistit se, že máte nastavené odpovídající zálohy.

Závěrem lze říci, že existuje mnoho způsobů, jak změnit operační systém v počítači Mac, včetně změny výchozího startovacího disku, downgradu systému macOS, instalace systému Windows pomocí Boot Campu nebo návratu k předchozí verzi, například Big Sur. Před jakoukoli změnou operačního systému Macu nikdy nezapomeňte zálohovat data a zkontrolovat kompatibilitu.

FAQ
Odstraňuje Mac staré verze operačního systému?

Při upgradu na nový operační systém Mac skutečně ničí starší verze OS. Stará verze macOS je při instalaci nové běžně nahrazena a ze systému odstraněna. Tímto postupem můžete ušetřit místo na disku a zaručit, že operační systém, který používáte, je nejnovější a nejbezpečnější verze. Před jakýmkoli významným upgradem systému však vždy doporučujeme zálohovat důležitá data a soubory.

Jak změním výchozí operační systém?

Na počítači Mac můžete výchozí operační systém změnit následujícími úkony: 1. Při restartu počítače Mac podržte stisknutou klávesu Option (), jakmile se ozve startovací tón. 2. Stiskněte klávesu Option (). 2. Tím spustíte Správce spouštění, který obsahuje seznam všech přístupných spouštěcích disků. 3. Pomocí kláves se šipkami vyberte požadovaný operační systém, který chcete nastavit jako výchozí. 4. Po výběru spustíte Mac se zvoleným operačním systémem stisknutím klávesy Enter nebo kliknutím na disk. 5. V nabídce Apple v levém horním rohu zvolte System Preferences (Předvolby systému), aby se tento operační systém stal výchozím pro budoucí spuštění. 6. V okně Předvolby systému vyberte ikonu Spouštěcí disk. 7. V případě potřeby se přihlaste pomocí hesla správce. 8. Ze seznamu přístupných startovacích disků vyberte požadovaný operační systém.

9. Chcete-li provést změny, klepněte na tlačítko Restartovat.

Po dokončení těchto kroků se vybraný operační systém na počítači Mac spustí automaticky.