Spolehlivé a bezpečné připojení k internetu je v dnešním digitálním světě klíčové. Změnou nastavení DNS (Domain Name System) můžete zlepšit svůj online zážitek. Nastavení DNS lze v systému Windows 10 snadno změnit, takže můžete optimalizovat své internetové připojení a případně zrychlit načítání webových stránek. Tento článek vás krok za krokem provede procesem změny DNS v systému Windows 10 a poskytne odpovědi na případné dotazy.
Než se pustíme do jednotlivých kroků změny nastavení DNS, je důležité zabývat se otázkami zabezpečení konkrétních alternativ DNS, jako je například 1.1.1.1. 1.1.1.1 je známý a důvěryhodný DNS resolver, který upřednostňuje bezpečnost a soukromí a který vytvořila společnost Cloudflare. Zaručuje rychlejší surfování, lepší zabezpečení soukromí a obranu proti útokům na základě DNS. Obecně se proto má za to, že použití adresy 1.1.1.1 jako serveru DNS je bezpečné.
Chcete-li změnit nastavení DNS v systému Windows 10 na 1.1.1.1, postupujte podle následujících kroků:
1. Klikněte na ikonu ozubeného kola „Nastavení“ v nabídce Start. 2. Na panelu Nastavení vyberte možnost „Síť a internet“. 3. V závislosti na typu připojení vyberte v nabídce na levé straně možnost „Ethernet“ nebo „Wi-Fi“. 4. Ve sloupci „Související nastavení“ vyberte možnost „Změnit možnosti adaptéru“. 5. Pomocí nabídky pravého tlačítka myši na aktivním síťovém připojení klikněte na položku „Properties“ (Vlastnosti). 6. V okně Vlastnosti přejděte dolů na možnost „Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)“. Vyberte ji a poté klikněte na tlačítko „Properties“ (Vlastnosti) napravo od ní. 7. V dalším okně vyberte možnost „Použít následující adresy serverů DNS“. 8. Do části „Preferovaný server DNS“ zadejte „1.1.1.1“.
9. Chcete-li zvýšit redundanci, můžete do části „Alternate DNS server“ volitelně zadat „1.0.0.1“.
10. Chcete-li změny uložit a zavřít okna, klikněte na tlačítko „OK“.
Jak mohu upravit nastavení DNS systému Windows 10?
1. Chcete-li získat přístup k vlastnostem síťového adaptéru, zopakujte kroky 1 až 5 z předchozí části. 2. V okně Vlastnosti vyberte položku „Internetový protokol verze 4 (TCP/IPv4)“ a klikněte na tlačítko „Vlastnosti“. 3. V dalším okně vyberte možnost „Použít následující adresy serverů DNS“. 4. Vyplňte sloupec „Preferovaný server DNS“ adresou požadovaného serveru DNS. 5. Máte možnost vyplnit sloupec „Alternativní server DNS“ jinou adresou serveru DNS. 6. Chcete-li změny uložit a zavřít okna, klikněte na tlačítko „OK“.
1.1.1.2 Jedná se o DNS?
DNS pro 1.1.1.2 je falešný. Přestože se jedná o IP adresu Cloudflare, na rozdíl od adresy 1.1.1.1 se nejedná o veřejně přístupný DNS resolver. Společnost Cloudflare používá adresu 1.0.0.1 jako záložní resolver DNS a adresu IP 1.1.1.1 si vyhrazuje pro svůj primární resolver DNS. Vzhledem k jejich výhodám z hlediska rychlosti a zabezpečení jsou tyto IP adresy často využívány. Byly vytvořeny výslovně pro překlad DNS.
Závěrem lze říci, že úprava nastavení DNS systému Windows 10 je rychlý a snadný úkon, který může zlepšit efektivitu procházení webu. Při rozhodování, zda používat 1.1.1.1 nebo jiný preferovaný server DNS, je zásadní vzít v úvahu aspekty, jako je rychlost, zabezpečení a spolehlivost. Nastavení DNS můžete snadno změnit podle pokynů krok za krokem uvedených v tomto článku, což vám umožní optimálnější a bezpečnější používání internetu.
DNS pro 1.1.1.1 je legitimní. Jedná se o otevřený DNS resolver poskytovaný společností Cloudflare.
Nejsem si vědom žádného omezení IP adresy 1.1.1.1. Jedná se o veřejný DNS resolver, který společnost Cloudflare nabízí se záměrem usnadnit rychlejší a bezpečnější procházení webu. Pro zajištění přesnosti a aktuálnosti informací je vždy dobré zkontrolovat nejnovější informace nebo se obrátit na autoritativní zdroje.
1.1.1.1 není zloděj dat. Jedná se o bezplatný veřejný DNS resolver, který nabízí známá firma Cloudflare zabývající se kybernetickou bezpečností. Díky bezpečnému překladu doménových jmen může použití adresy 1.1.1.1 jako DNS resolveru zvýšit rychlost vašeho internetu a soukromí.
Pro změnu adresy DNS v systému Windows 10 můžete provést následující úkony: 1. Zkontrolujte, zda je adresa DNS správná. Klikněte na ikonu ozubeného kola „Nastavení“ v nabídce „Start“.
2. Na panelu Nastavení vyberte položku „Síť a internet“. 3. V závislosti na typu připojení vyberte v levém postranním panelu položku „Ethernet“ nebo „Wi-Fi“. 4. Vyberte požadovaný typ připojení a klikněte na tlačítko „Změnit možnosti adaptéru“. 5. Klikněte na „Properties“ (Vlastnosti) s využitím nabídky pravého tlačítka myši na síťovém připojení, které nyní používáte. 6. V podokně vlastností vyhledejte položku „Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)“ nebo „Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6)“ v závislosti na zvolené možnosti. 7. Po výběru správné verze klikněte na možnost „Vlastnosti“. 8. V novém okně klikněte na kartu „Obecné“ a vyberte možnost „Použít následující adresy serverů DNS“. 9. Vyplňte pole „Preferovaný server DNS“ a „Náhradní server DNS“ adresami preferovaného, resp. záložního serveru DNS. Můžete použít jakýkoli jiný server DNS, který si vyberete, včetně serverů DNS s otevřeným zdrojovým kódem, jako je Google DNS (8.8.8.8 a 8.8.4.4) a Cloudflare DNS (1.1.1.1 a 1.0.0.1).
10. Chcete-li změny uložit a zavřít okna, klikněte na tlačítko „OK“.
Adresu DNS v systému Windows 10 můžete změnit a případně tím zvýšit rychlost a zabezpečení internetového připojení.